"От известно време обществеността в България е заета с проблема за стихотворението на Иван Вазов "Аз съм българче". Проблем няма. Това хубаво българско стихотворение, с което са закърмени поколения и което е изграждало националната ни идентичност, ще запази своето място в читанките на децата." Това каза в нарочно изявление просветният министър Владимир Атанасов ден след като Слави Трифонов призова гражданите да звънят в МС и да пишат писма на премиера Симеон с искане стихотворението да остане в букварите.
Над 300 души звъннаха вчера в МС. Правителствените служители им цитирали мнението на премиера Сакскобургготски, че е недопустимо и въобще да се спори по този въпрос. "Абсурдно е да се маха "Аз съм българче" от читанките", казал премиерът преди време.
Скандалът със стихотворението на Вазов тръгна покрай изказване на една от авторките на новата програма по български и литература за 1-и клас доц. Нели Иванова. Пред "24 часа" тя заяви, че ще помисли дали "Аз съм българче" трябва да остане в читанките. Впоследствие се оказа, че няма изисквания точно кои произведения трябва да влизат в книгите и авторите решават сами. Предстои издаването на нови учебници за 1-и клас.
"Като изследовател на творчеството на Вазов искам да кажа, че и за мен името на патриарха на българската литература е знак за духовна и културна принадлежност", казва още изявлението си Атанасов. Според него букварът и читанката били най-важните в комплекта от учебници за 1-и клас и се помнели цял живот. От думите на министъра обаче не става ясно дали МОН ще задължи авторите да включат произведението.
Спорът за "Аз съм българче" се повдига за втори път покрай Атанасов. На въпрос на читател на "Сега" действително ли е обявявал стихотворението за националистическо, министърът отвърна: "...когато "Аз съм българче" - едно прекрасно стихотворение, - се превръща в емблема на националистки идеи, не мога да подкрепям тази идея. Имам предвид, че когато казваме "Аз съм българче", трябва да умеем да казваме и друго: "Аз съм гражданин на Европа"!"
РАЗЯСНЕНИЕ
"МОН не е одобрявало неограничен брой алтернативни учебници и не би могло, защото няма одобрени алтернативни учебни програми. МОН одобрява варианти на учебници по една учебна програма." Това пишат от МОН до Асоциацията на книгоиздателите. МОН като държавна институция "нямала намерение да регулира лимитирането на цените на учебниците".
|
|