:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,284,676
Активни 271
Страници 15,368
За един ден 1,302,066
15-те търсят начин да запазят бюджетните си привилегии

Унгария поиска дял от субсидиите в ЕС

Новоприетите ще чакат 5 години за равноправно участие
Унгария поиска в сряда "справедлив дял" от субсидиите в Европейския съюз за селското стопанство и за развитието на изостаналите райони, предаде Ройтерс. Участието й в разпределението на парите трябва да започне от момента на присъединяването й към ЕС, очаквано за 2004 г. Външният министър Янош Мартони заяви, че Будапеща няма да приеме нечестно отношение в делбата.

Най-деликатният проблем пред разширяването на Евросъюза е каква част от субсидиите и от кой момент ще се ползва от 10-те одобрени фаворитки за членство, които имат обширни слаборазвити райони и по-бедно земеделие.

Няколко кандидатки искат от деня на влизането си в ЕС да имат същите права на субсидии, каквито се полагат на "старите" членки. Но големите потребителки на регионални и земеделски помощи от бюджета на общността виждат в тези амбиции заплаха за собствените си интереси.

Селското стопанство и регионалното развитие поглъщат около 80 процента от годишния бюджет на Евросъюза, възлизащ на 100 милиарда евро (88 милиарда долара). Сегашният председател на ЕС - Испания, заяви този месец, че новоприетите страни ще трябва да минат през 5-годишен преходен период на постепенно включване в програмите за субсидиране. В Комисията на ЕС се говори, че помощите могат да разглезят по-бедните държави от Централна Европа и те да загубят интерес към модернизиране на овехтелите си стопанства.

"Засега само ни казват, че наличните пари са по-малко от необходимите, но трябва да се приложи Берлинският вариант", заяви унгарският външен министър Мартони. Той имаше предвид срещата на високо равнище на ЕС, състояла се в Берлин през 1999 г., която определи бюджетните рамки за 2000-2006 г. Те включваха и "цената" на разширяването, което тогава се планираше за шест държави. Сега обаче се говори за едновременно приемане на 10 държави и това се сочи като проблем.

Коментар

Унгария е почти колкото България по население и територия, но приликата свършва дотук. Унгария заслужава да влезе в Евросъюза, защото още преди да е приета, се пазари с 15-те като с равни. При България е обратното - без да й обещават нищо, жертва интересите си, за да угоди някому (справка - безумното Берово и Костово съгласие за отказ от четири реактора на АЕЦ "Козлодуй"). Като вреди сама на икономиката си, България още повече губи шансове да влезе в ЕС, защото би била голям потребител на помощи за развитие.
1
358
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
18 Януари 2002 02:43
Да, има един момент когато трябва да се дават на няколко и трябва да се измисли как да се изхар4ат по някакъв на4ин и тои сигурно ще бъде подлупа, но дори и да не е по този на4ин ,ние неможем всеоще да приложим правилния за прилагане на срествата и другите небиха се обедили в противното. Нека да не се опитваме да им ходим по свирката. Защото можем да им огудим и накрая да останем на сухо. Осъкатяването не води до нищо, представяте ли си ако ни поискат вси4ки турци да се върнат по домовете си при едно евентуално забогатяване тогава как ли ще се по4увстваме. Всякакви глупости които могат да родят главите на европеиците Правила винаги могат да бъдат измислени но нека наще бъдат за наша полза
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД