Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) препоръча завчера Босна да стане 44-и член на организацията. Извън нея остават само Беларус, Монако и Югославия, които Швимер се надява до 2 години да види също сред страните-членки в Страсбург. С тях Голяма Европа ще достигне пълният си състав от 47 държави. Половината ще членуват и в ЕС.
Швимер каза, че не е ревнив от практиката на ЕС да "заимства" символите и идеите на Съвета на Европа - като знамето, химна, Европейската конституция и Хартата за правата на човека. "Европа е една, целите са едни и същи, но институциите са различни. Те взаимно се допълват, но и объркват хората, които не правят разлика между тях. Вярвам, че всички държави един ден ще влязат и в Евросъюза. Тогава двете организации ще се слеят, както стана със западноевропейския съюз", каза 60-годишният Валтер Швимер и добави: "Едва ли ще го доживея."
Коментар
Всички шансове са на наша страна. Ако не пряко в Брюксел, ще минем по обиколния път през Страсбург. Още дълго Съветът на Европа ще бъде единствената европейска организация, отворила се за България, макар че по Костово време я гледаха като второстепенна структура, която не е на висотата на европейските амбиции на България. Представянето на Симеон днес в Страсбург ще покаже дали новата власт е разбрала смисъла на поговорката "По-добре врабче в ръката, отколкото орел в небето".