------
Сряда вечер, салонът на столичното читалище "Светлина". Просторната зала е ярко осветена, голямо огледало заема цяла стена. В съблекалните цари суматоха. Състезателите по спортни танци обличат атрактивните си костюми. Стига ви само да ги гледате, за да си пожелаете тайничко да сте на тяхното място. Високи, елегантни момчета се разхождат в официални фракове, пристягат белите си ризи, закопчават ръкавелите. Черните лачени обувки са лъснати до блясък. Израженията им са сериозни, предстои им да покажат какво са научили за няколко години упорити тренировки.
Ето че се появяват и момичетата. Коя жена поне веднъж в живота си не е пожелавала да облече бална рокля с кринолин и да се понесе във вихрен валс по гладкия под, осветена от десетки прожектори, а всички да ахват от възхищение? За тези момичета, повечето ученички и студентки, това усещане вече е ежедневие. Дългите години състезания и тренировки са ги научили да се плъзгат грациозно дори когато ходят, да носят с подходящо достойнство луксозните си бални рокли - истинска феерия от
коприна, сатен, кадифе и пищна украса
Появяват се и двойките, които ще танцуват латиноамерикански танци. Техните дрехи са доста по-различни, но не и по-малко екзотични. Вниманието неминуемо привличат щедро изрязаните и подкъсени роклички на момичетата, откриващи добре изваяни крака. Ярки багри и ярък грим, пищни бижута и шикозни прически. Момчетата са се пременили в черни панталони и широки, свободно падащи цветни ризи.
Всичко това се слива в необикновена картинка, когато прозвучават първите акорди на музиката. Краката неспокойно потръпват, ръцете се докосват и танцьорите потъват в магията на танца. Всяка стъпка е добре заучена и оттренирана, всяка фигура и поза има точно място, всяко движение на крак, ръка или глава е внимателно премерено.
Спортните танци са не само спорт, но и невероятно забавление. Те включват 10 танца - 5 стандартни и 5 латиноамерикански. Състезателите са длъжни да умеят да танцуват и десетте. Но и да сте отишли да танцувате само за забавление, едва ли ще откажете да научите английски и виенски валс, танго, фокстрот и куикстеп. А ако имате по-гореща кръв, истински ще се насладите от самба, ча-ча, румба, пасо добле и джайв.
Диана Петрова и Иван Терзиев са двамата треньори в читалището. И двамата танцуват от 15 години. Диана започнала дори с нежелание. Когато била още малка, майка й държала да тренира нещо, за да се поразчупи, да изправи стойката си. Записала я на балет, на художествена гимнастика, но така и не потръгнало. Идеята да я заведе на спортни танци обаче се оказала решаваща за живота на Диана. След първите няколко тренировки тя така се запалила, че решила дори да се състезава.
Иван пък решил да танцува сам. Понеже бил тренирал хокей, младежът се притеснявал да не стане твърде вдървен и да не може да изтанцува един танц в дискотеката. Започнал на майтап, но нещата станали наистина сериозни. Той не се притеснява от подмятанията на недоброжелатели, че танцьорите са с обратни сексуални наклонности. За него е напълно нормално мъж да иска да танцува също така както и жените.
"Спортните танци са доста труден спорт, нужни са много воля, постоянство и голяма упоритост", смята Иван. Разбира се, никой няма да ви задължи да станете състезател. В клуба освен състезателните групи имало и хора, които идвали просто за удоволствие.
Най-малките са 5-6-годишни
Родителите им ги водят главно за да развият опорно-двигателния си апарат, да придобият гъвкавост, бързина, сила и издръжливост. У децата обаче се зараждал огромен интерес към танците, не пропускали нито една тренировка. "Тази година за първи път имаме повече момчета", смее се Диана. По принцип момичетата били по-запалени и по-упорити. На момченцата пък им се присмивали в училище и сред приятелите. Напоследък обаче момчетата танцьори освен повече били и по-постоянни.
Сред състезателите има всякакви възрасти. Най-много са учениците и студентите между 16 и 20 години. Често обаче идвали и 30-40-годишни улегнали хора, които нямали амбиции да се състезават, искали просто да се научат да танцуват. Имало дори семейни двойки, които идвали заедно, за да си направят купона.
За тези, които решат да се занимават със спортни танци като хоби, изисквания почти няма. Дори да не сте с перфектен ръст или килограми, можете да танцувате. Не е нужно дори да сте гъвкави, това се тренира, твърдят треньорите. Не ви трябват и специални дрехи или обувки. Можете да танцувате с каквото ви е удобно - с гуменки, със сандали. Можете да ходите, когато ви е удобно, в подходящо за вас време. Можете да танцувате и колкото ви харесва. Трябва да имате само желание и малко пари.
Танците като хоби излизат сравнително евтино
- по 20 лв. на месец. Цените могат да варират според клуба, някои треньори пък взимат по 3-4 лв. на тренировка.
Ако обаче решите да тренирате сериозно и да се явявате на състезания, нещата стоят по-различно. Увлечението ще ви излезе доста скъпо. Ще трябва да платите от джоба си хубавите костюми, специалните обувки и участието си на състезания. Одеждите за латиноамериканските танци излизат поне 200-300 лв., за стандартните са още по-скъпи - над 400-500 лв. Трябва да имате по един и от двата вида, които можете да ползвате най-много две години. Модните тенденции обаче се менят всеки сезон и ако искате да не изоставате, ще трябва да се бръкнете още по-дълбоко. Костюмите за спортни танци не се продават в магазините, а се поръчват на специални шивачи. Понякога състезателите сами се заемат с пищната украса от камъни, пера и пайети, понеже е доста пипкава работа.
Обувките също са строго регламентирани. За стандартни танци жените трябва да имат затворени официални обувки с висок ток, а мъжете - лачени и черни. За латиното дамските обувки са изрязани и пак с висок ток, мъжките също имат около 3-4 см ток. Този тип обувки също се правят по поръчка и излизат около 50-60 лв. Обущарят ги прави точно по мярка, да прилепват като пантофки. Това е много важно за танцуващите, които задължително трябва да са с удобни обувки. При това те са и много меки, тъй като подметката не трябва да се пързаля.
Още първите 5-6 месеца се разбира дали човек има данните да танцува или не. За да стане наистина добър обаче, състезателят трябва да тренира
по четири пъти в седмицата по 2-3 часа
Така се поддържа перфектна форма. Освен това се научават задължителните движения, тъй като на състезание всяка грешка е фатална.
По време на танц се изразходва страхотно количество енергия, предупреждава Иван. Лекарите сравнявали танците с леката атлетика. Тренират се всички групи мускули, няма мускулче, което да не участва в движенията на тялото. Затова да танцуват могат най-вече здравите хора. Въпреки голямото натоварване спортните танци влияят чудесно върху фигурата - оформят се мускулите на краката, на ръцете, подобряват се стойката и осанката. Освен това хората се отпускат, преодоляват стеснението си, придобиват самочувствие, смятат Диана и Иван.
Една от най-атрактивните двойки са 20-годишният студент в ТУ Ивайло и 18-годишната ученичка в езикова гимназия Жени. Те танцуват от три години и почти през цялото време са заедно. Ивайло се запалил от брат си, записал се на шега и му харесало толкова, че решил да се заеме сериозно. "Когато танцувам, сякаш изпадам в екстаз, понякога дори не помня какво съм танцувала, толкова съм се унесла", споделя Жени. В началото двамата буквално се борели помежду си, толкова им било трудно да се сработят. С много тренировки и упоритост обаче постигнали завидна хармония. "Много е изморително, особено за мен, понеже ходя и на училище, и на уроци", признава Жени, която тази година ще кандидатства във ВУЗ. Въпреки това е решена да продължи да танцува.
"Танците са начин на живот, не мога да си представя живота без тях", споделя на свой ред 18-годишният Тихомир, който танцува от 8 години. Той също се записал случайно, на майтап. После обаче не могъл да се откаже. Неговата партньорка Павлина пък танцува от 10 години. Толкова е запалена по танците, че се записала в спортно училище със същата специалност. "Танцуваш, за да зарадваш другите, а когато видиш, че те те харесват, започваш да танцуваш все по-добре и за себе си, и за тях", разкрива тайната на магията момичето.
|
|