:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,048
Активни 770
Страници 24,613
За един ден 1,302,066
НИКОТИН

Да пуша или да не пуша?

Цигарите се отказват лесно, важно е да бъде избрана правилната стратегия
Снимка: Александър Михайлов
Всеки втори пушач поне веднъж в живота си се е заричал да спре цигарите. Твърдото решение за подобен отказ най-често държи влага до следващата сутрин, когато "трезвеникът" с трепереща ръка пали любимата цигара и с наслада поема от "оздравителния" тютюнев дим. В някои случаи периодът на въздържание може да е по-дълъг, но много рядко се стига до крайната цел, а именно - анатема на никотина за вечни времена.

Според специалистите виновни за такива промени са не хората, нито пък волята им. Причината е в погрешно избраната стратегия. Психолозите съветват, преди да се пристъпи към отказване от пушенето, да се обмисли добре решението. В такива случаи много помага, ако на един лист бъдат нахвърляни основните аргументи. Винаги когато се появи колебание, те могат да бъдат прочетени още веднъж.

Друг важен момент, който не бива да се пренебрегва, е фактът, че критични за отказването са първите две седмици. В този период бившият пушач изпада в меланхолия, изпитва вълчи глад и силно занижава концентрацията си. Отминат ли двете седмици обаче, е по-леко.

В момента има много спомагателни "терапии", които могат да бъдат доста ефективни за отказване на цигарите. Някои хора поставят на ухото си метална обица, която потиска желанието за пушене. Държи се няколко месеца. Друг вариант е дъвката с ниско съдържание на никотин. В този случай е важно да се спазва количеството, т. е. през първата седмица са разрешени по 15 дъвки на ден, през втората бройката пада на 10, после на 5 и така, докато вече нямате нужда от дъвки. Този метод е подходящ при хора, които страдат от кожни алергии.

В аптеките се предлагат и пластири за отказване от цигарите. Те притъпяват желанието и постепенно научават организма да не търси никотин. Лечението продължава 2 седмици, като всеки ден се сменя мястото на пластира. Методът е противопоказен за пациенти със сърдечни заболявания, високо кръвно и диабет! Пластирът помага само ако пушите не повече от 10 цигари на ден.

Някои се доверяват на иглотерапията и акупунктурата. Това е също добро решение. Според докторите в тази област само за 4 седмици цигарите могат да бъдат напълно забравени.

Хомеопатията се прилага само под лекарски контрол и действа при хора, свикнали да ползват такива средства.

Има и друг начин, за който не е необходимо да се консултирате с лекар. Става дума за метод, продължаващ 9 седмици. Характерното при него е, че на всеки 7 дни пушачът сам се ограничава в нещо. Например първата седмица решава да не пали цигара преди хранене. През втората спира да пуши по улицата и т. н. Това е подходяща стратегия за волеви натури.



КАРЕ------------------------------------------------------

9 мотива против тютюна



1. Риск от белодробни заболявания

Никотинът от цигарите се отлага по стените на дихателните пътища, пречи на нормалната секреция и след 2-3 г. се стига до хроничен бронхит. Не са редки случаите на астма и белодробен емфизем. Пушенето предразполага и към ларингофарингити и пневмонии.

2. Сърдечни заболявания

Рискът от инфаркт е двоен при пушачите, които държат "ниво" от 10 цигари на ден. Ако изпушените цигари достигат 20 бр. дневно, то опасността скача с още 30%, предупреждават медиците.

3. Туморни образувания

Според статистиката от 10 заболели от тумор на белия дроб 8 са пушачи. Цигарите са също така причина за рак на устната кухина и на хранопровода. Тютюнът може да провокира и карциноми на ларинкса.

4. Язви

93% от пушачите, които са с дневна доза от 20 цигари, получават рано или късно язви.

5. Бременност

Бебетата на майките пушачки са почти винаги под нормалното тегло, а в организма им се наблюдава липса на кислород, което дава отражение на черния дроб.

6. Кожа

Пушачите остаряват по-рано от другите и това най-ясно личи по кожата им. Тютюнът придава болезнен тен и изостря бръчките. Основната причина е нарушеното кръвообращение в най-горния слой на тъканите.

7. Повишено ниво на холестерола

Това е опасно, тъй като може да доведе до атеросклероза.

8. Пътни произшествия

Шофьорът е по-нестабилен, ако държи в ръката си цигара. В такъв случай вниманието му се раздвоява и реакциите му се забавят.

9. Пожар

Почти 50% от случаите на пожар са в резултат на забравена цигара, недобре загасен фас или паднало огънче.

----------------------------------------------------------



Снимки: архив "Сега"

1. Пушенето най-напред се отразява на кожата, която придобива болезнен тен.

2. Добре премислете, преди да започнете "терапията" по отказване на цигарите.


---------
ТУ-София ще обучава магистри по микротехнологии и наноинженеринг

Кандидатстването по новата специалност е отворено от 1 септември до 7 октомври

През предстоящата учебна година Технически университет – София стартира обучение по нова магистърска специалност „Микротехнологии и наноинженеринг“. От 1 септември до 7 октомври за нея могат да кандидатстват завършилите бакалавър в едно от следните професионални направления: Електротехника, електроника и автоматика, Комуникационна и компютърна техника, Машинно инженерство и Общо инженерство. Класирането ще бъде обявено на 8 октомври.

Заложените курсове са разработени след проведен анализ на съвременните тенденции на пазара на труда и са изцяло съобразени с нуждите на работодателите. Бъдещите магистри ще могат да избират специализация между модули “Моделиране на микро- и наносистеми”, “Технологични основи на микро- и наноситемите” или “Изпитвания на микро- и наносистеми”.

Новата магистърска специалност по „Микротехнологии и наноинженеринг“ е създадена в рамките на проект „Актуализиране на учебните планове и програми на специалностите във ФЕТТ, ФТК и МТФ на ТУ- София и създаване на нова съвместна магистърска специалност в съответствие с потребностите на пазара на труда“, договор № BG051PO001-3.1.07-0048. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
2148
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД