:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,326,031
Активни 122
Страници 9,980
За един ден 1,302,066
Образование

Милка Славчева: Частните училища са готови да работят и с идеална цел

Ако получим право на държавна субсидия, можем да се откажем да формираме печалба, твърди председателката на асоциацията на частните училища
Снимка: Николай Дончев
Милка Славчева е завършила българска филология. Работи в сферата на образованието от 1967 г. насам. От 1997 г. е председател на Българската асоциация на частните училища.



- Г-жо Славчева, обявихте, че асоциацията на частните училища снема доверието си от министерството на образованието. Защо?

- Ние отдавна стигнахме до извода, че е необходима цялостна промяна на нормативната уредба, касаеща частните училища. Законодателно дейността им е уредена много бегло в закона за народната просвета, приеман в далечната 1991 г. За 13-14 години практиката е породила много проблеми. В същото време обаче се сблъскваме с нежеланието на министерството да води диалог. Те демонстрират надменно пренебрежение и не желаят да разговарят. Причините могат да бъдат или в некомпетентността, или в пагубната за образованието увереност, че разполагат с властови ресурс да правят каквото решат.

- Кое пречи в действащите в момента правила?

- Може би най-фрапиращият пример е свързан със статута на частното училище и по-точно с органите за управление. По аналогия с органите на управление в държавните и общинските училища министерството на образованието упорито залага схемата "директорът носи отговорност за всичко" - сключва сделки, разпределя бюджета. Това не може да се отнася за частното училище, защото невинаги директорът е и основател на училището. Ние многократно сме настоявали ролята на основателя да се открои, защото иначе възникват ред недоразумения и конфликти.

Другият проблем, който трябва да се уреди законодателно, е промяна в принципа на финансиране на средното образование. От 2001 г. ние настояваме средствата, изчислени за вещева издръжка на един ученик, да вървят със самия него - независимо дали е избрал частно или държавно училище. Редица страни провеждат подобна протекционистка политика и поемат част от разходите на частните училища. У нас обаче желание да се дискутира по този въпрос няма. Единственият обнадеждаващ момент е лансирането на подобна идея от финансовия министър Милен Велчев - т. нар. образователни ваучери.

- Доколко голям ефект върху конкуренцията и качеството на обучение може да окаже подобна промяна, след като частните училища у нас се едва 1.5%?

- Разбира се, на този етап частните училища като брой не могат да бъдат сериозна алтернатива в количествен план на държавните и общинските. Но кой може да твърди, че ваучерите няма да послужат като отключващ стимул за създаване на повече частни училища? Или пък да доведат до възникване на нови, смесени форми между държавно и частно?

Тук трябва да се преодолее това предубеждение, че училището трябва да бъде само общинско или само държавно. Защо? Ако се търсят смесени форми, държавата или общината пак ще бъде в правото си да предяви своите искания за защита на основни интереси на децата и техните семейства. Това е въпрос на договаряне и може да спаси например част от училищата пред закриване.

Повтарям отново - този въпрос трябва да се преразгледа. Ако получим право на държавна субсидия, ние в асоциацията сме готови да пререгистрираме частни училища като институции с идеална цел. Така няма да формираме печалба, а положителният финансов резултат ще се инвестира обратно. И тогава таксите ще останат, защото частните училища ще продължат да предлагат така наречените екстри като допълнителни занимания, но това няма да са сегашните размери на сумите, които в момента трябва да покрият всички разходи на училището.

- Да, но може ли да се говори за неравнопоставеност, след като родителите сами са направили избора да плащат?

- Частните средни училища осигуряват задължителното по конституция образование до 16 години, спазвайки всички образователни изисквания. След като тези деца по конституция са задължени да се обучават, значи държавата е длъжна да осигури по равно количество средства за тях независимо от формата на собственост на училището. В крайна сметка родителите на тези деца също са данъкоплатци, понякога и по-големи. Така че обяснението това са деца на богати хора, които могат да си плащат, е цинично. В държавните и общинските училища не учат ли деца на състоятелни хора? Не може държавата хем да изисква от частните училища да се подчиняват на всички изисквания по отношение на обучението, хем да казва нямате право на безплатни учебници и компютри, вие събирате такси. Така е, събират, защото няма от какво да се издържат.
2
2303
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
14 Април 2005 04:26
Родителите на тези деца сами са предпочели и ИЗБРАЛИ частното пред държавното и следователно няма какво да искат от държавата!
Не може да кажеш: избирам частно да ми преподават, но държавата да ми дава учебниците и кифлите!
14 Април 2005 10:24
И аз искам заплата от частна фирма с работа колкото в държавна.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД