Когато "такива неща" се случват далеч от нас, обикновено не им обръщаме много внимание. Цената на човешкия живот "там" е много по-ниска, отколкото в Европа или Северна Америка. Отношението на цивилизования, информационно презадоволен свят към трагедии като геноцида в Руанда през 1994 г. е много точно описано в реплика на един от героите - тв оператор: "След като видят материала, зрителите ще си кажат: "о, Боже, какъв ужас", и ще продължат с вечерята си."
Самото кърваво клане в африканската държавица, продължило около 100 дни през (съвсем недалечната) 1994-а, не превзема първите страници на вестниците като войната в Ирак или в бивша Югославия. Светът отказва да се намеси в локалния конфликт на "диваците", докато агресивните лидери на едното от двете местни племена хуту по хитлеристки "прочистват" терена от над 1 млн. представители на племето тутси. Международните трибунали и присъди са години по-късно - след дъжд качулка.
Тази драма е предадена през призмата на частен - и действителен - случай в "Хотел Руанда".
Филмът на Тери Джордж ("В името на отца") лесно би могъл да се плъзне по наклонената плоскост - да е или твърде политизиран или твърде сълзлив, или твърде патетичен или твърде натуралистичен в изобразяването на кланетата. За щастие той не е нито едно от тези неща. Трите номинации "Оскар" само могат да подчертаят достойнствата му - напук на скептиците, според които изборът на подобна тематика е гаранция за любовта на академията. "Хотел Руанда" обаче е страхотен. Дон Чийдъл в главната роля - на хотелския управител Пол Русесабагина, който първо по неволя, а после по съвест приютява и спасява в хотела си над 1200 руандийци, - е безупречен. Нещо като местен Оскар Шиндлер половин век по-късно. Самият Русесабагина все още живее със семейството си в Белгия, където получава убежище.
Софи Оконедо като съпругата му Татяна и Ник Нолти като безсилна да помогне "синя каска" правят също толкова върхови изпълнения. Сред основните достойнства на "Хотел Руанда" е и саундтракът, който е българско дело.
Филмът наистина е разтърсващ. И може би точно "ежедневният" поглед, без излишен трагизъм на представяне на събитията, който някак не те кара да се чувстваш преднамерено разплакан от камерата, а те оставя като трезв наблюдател на тези абсурдни събитя го прави такъв. А фактът, че белгийците преди няколко века са тези, които са разделили местното население, според някакви физически белези като на по-високи и по-ниски примерно, на две племена, между които с течение на годините е започнала кървава вражда за надмощие и власт, с логистичната подкрепа на европейските държави под формата на оръжие предимно, поне мен ме накара да мисля за това дълго след като гледах филма.
Хубаво е, човек да научи, че има нещо българско в хубав филм.
А на Дон Чийдал, ако му дадат още някоя по-сериозна роля в хубав филм ще докопа награда следващия път. Той и в Бандата на Оушън играе така, че успява да се бъде запомнен, въпреки цялата тарапана там.