Четирима финансови министри са си затваряли очите пред нарушенията на фирмата на сегашния главен експерт в МС Веселин Балевски - "Б.Н.К.". През 1992 г. Иван Костов дава разрешение компанията да работи на ГКПП Калотина, без тя да има лиценз за валутна търговия. Нито един от неговите наследници обаче не отменя незаконната заповед - нито Стоян Александров, нито Христина Вучева, нито Димитър Костов. Напротив, през 1996 г. със заповед на министъра на финансите дейността на "Б.Н.К." е узаконена. Едва през 2000 г. след журналистическо разследване, публикувано в пресата, прокуратурата и НСБОП се заемат със случая.
Каква е хронологията на скандала?
На 1. 4. 1991 г. е прието постановление N15 на правителството, с което се въвежда изискването в ГКПП да могат да търгуват само фирми, притежаващи специално разрешение от Министерството на финансите. Затова на 15 октомври 1991 г. е проведен конкурс. Целта е да се дадат разрешения за извършване на безмитна валутна търговия в районите на ГКПП. Резултатите от него стават ясни в края на ноември и на 2 декември 1991 г. финансовият министър Иван Костов подписва съответната заповед за спечелилите фирми.
В този конкурс "Б.Н.К." не е участвала
и не фигурира в заповедта за получаване на лиценз.
На 17 февруари 1992 г. тогавашният началник на ГКПП Калотина Румен Кирилов уведомява министъра на вътрешните работи Йордан Соколов, че разполага със свободно помещение за отдаване под наем. Той посочва като подходяща фирма "Б.Н.К.", като твърди, че тя отговаря на всички условия и има право да извършва валутна търговия в гранична зона. МВР дава съгласието си.
На 5 март 1992 г. Министерството на финансите обявява два конкурса. Условията са публикувани във в. "Отечествен вестник" - за разкриване и експлоатация на бензиностанции и търговия с петрол и петролни продукти в ГКПП Калотина и ГКПП Капитан Андреево и за разкриване и експлоатация на валутен магазин на ГКПП Стрезимировци.
Назначена е и специална комисия за провеждането на конкурса. В нея влизат шефът на ГУ "Данъци" Стоян Александров, началникът на ГУ "Митници" Евгени Узунов, началникът на ГУ "Юрисконсулство" към МФ Иван Василев, зам.-началникът на НСС Павел Николов и главният юрисконсулт на МВР Валя Иванова.
На 23 март 1992 г. комисията предлага на финансовия министър да издаде разрешения за продажба на петрол и петролни продукти на ГКПП Калотина и ГКПП Капитан Андреево на "Братя Василеви" ООД, както и на "Б.Н.К." ООД - на ГКПП Калотина. Интересно е, че като мотив "Б.Н.К." на Балевски да спечели в протокола е посочена точно преписката между ГКПП Калотина и МВР
Протоколът е подписан от всички членове на комисията.
Защо тогава е правен конкурс, след като печелившият е предварително известен?
Конкурсът за валутния магазин на ГКПП Стрезимировци печели фирма "Либра-2000". Отпадат 2 фирми - "Ависти" ООД и "Мултимекс" ООД.
На 25 март 1992 г. министърът на финансите Иван Костов подписва заповедта, като възлага контрола по изпълнението на договорите на ГУ "Митници".
На 26 март 1992 г. Евгени Узунов като шеф на ГУ "Митници" и Веселин Балевски като президент на "Б.Н.К." сключват договор. Странното в документа е, че той се позовава на заповедта за даване на лицензи от 2 декември 1991 г., т. е. на конкурса, в който "Б.Н.К." изобщо не е участвала. По-късно пред НСБОП шефът на митниците Евгени Узунов обяснява, че това е "техническа грешка" - подписвали се типови договори, в които по принцип бил записан номерът на заповедта от 1991 г.
"Това не е вярно, тъй като в договора, сключен на същата дата между митниците и "Либра-2000" за помещението на ГКПП Стрезимировци, номерът не е на заповедта от 1991 г. Освен това единствено на "Б.Н.К." не е издадена самостоятелна заповед въз основа на протокола на комисията - всички останали фирми имат отделен документ. Разрешението на "Б.Н.К." е записано само в условната част на заповедта на Иван Костов, а не в разрешителната", пише в доклада си НСБОП. Въз основа на всичко това службата прави извода,
че договорът няма правно основание
Нарушенията на "Б.Н.К." обаче не свършват дотук. Въпреки че има разрешение за продажба само на петрол и петролни продукти,
"Б.Н.К." развъртява търговия с акцизни стоки
- цигари, алкохол и битова електроника. Тази незаконна дейност продължава до 12 август 1996 г., когато със заповед N249 на министъра на финансите даденото на "Б.Н.К." разрешение е видоизменено - от "петрол и петролни продукти" на "продажба на стоки срещу валута". Интересното е, че тогавашният началник на митниците Христо Кулишев трябва да пише три пъти докладни записки, преди да се вземат съответните мерки - на 9. 11. 1995 г., на 11. 12. 1995 г. и на 7. 8. 1996 г. Той обаче не иска изхвърляне на фирмата от ГКПП, а узаконяване на дейността й. Другата особеност е, че заповедта не е подписана от титуляря на МФ по това време - Димитър Костов, а от заместника му Димитър Радев, който изпълнява функциите му, докато министърът е в чужбина.
НСБОП се заема със случая едва през 2000 г.
На 12 февруари 2000 г. в "Стандарт" излиза статия "Съветник на премиера подозиран в афера с цигари", която преразказва разкритията по случая на Виза Недялкова, изнесени по "Канал 3". Върховната касационна прокуратура образува преписка по случая и възлага на НСБОП проверка.
На 28 февруари 2000 г. НСБОП изисква от министъра на финансите Муравей Радев заверени ксерокопия от документите, с които "Б.Н.К." участва и печели конкурса през 1992 г. На 10 март 2000 г. Главно митническо управление към МФ праща отговор, в който обяснява, че цялата документация по случая е изчезнала. Секретарка на всички министри на финансите от Костов до момента е съпругата на Балевски.
"Заради изчезналите документи не може да се направи категоричен извод, че "Б.Н.К." е участвала в конкурса", заключава НСБОП.
Президентът на "Б.Н.К." Веселин Балевски пък обяснява пред НСБОП, че не е необходимо да притежава лиценз за търговия с цигари и алкохол, тъй като
той работи с валута извън територията на страната
В магазина не се продавали стоки, за които се изисква санитарно разрешение, а "Противопожарната охрана" била дала съответната благословия.
На 24 март 2000 г. НСБОП праща справката до главния секретар на МВР Божидар Попов, до Върховната касационна прокуратура и до Министерски съвет.
"Една седмица по-късно бях извикан от премиера, който започна да ме разпитва за случая. По време на разговора той ме обвини, че аз и службата работим срещу него, доказвайки нещата с изводите, които сме направили", разказа преди дни пред "Сега" уволненият вече шеф на НСБОП Кирил Радев. Той твърди, че премиерът го е разпитвал защо е оказван натиск върху Стоян Александров да признае, че лично Костов му е наредил да даде лиценз на "Б.Н.К.".
На 8 май 2000 г. Кирил Радев бе уволнен като шеф на НСБОП. Самият Веселин Балевски се е самоотстранил от работа до приключване на проверката.
Коментар на Виза Недялкова, която е давала показания в НСБОП заради разкритията си за Балевски, четете на 9-а стр.
|
|