:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,827,371
Активни 251
Страници 2,067
За един ден 1,302,066
Клан

Фамилия Станкови - кръвта на ЦСКА вода не става

Футболисти и треньори оставят трайна диря в "червения" клуб, с който свързват навеки съдбата си
Снимки: Борислав Николов
Едно от известните футболни семейства у нас безспорно се нарича Станкови. Вече три поколения те са кръвно свързани с "червения" клуб. Най-успелият български футболен отбор е неразривно свързан със съдбата на Борис и Александър Станкови - баща и син, готови да дадат целия си живот за 28-кратния шампион на България.

Боби, както го наричат всички, е роден на 15 май 1942 г. Той започва да играе като дете в началото на 50-те години. Малчуганът още не се е бил запалил по новото тогава модно течение в нашия футбол. По това време ЦСКА започва да ниже първите си успехи, но той предпочита школата на "Септември". Когато обаче му се налага да влезе в казармата, Боби Станков се принуждава да сложи за първи път червената фланелка, но това се превръща в начало на една славна кариера на футболист, треньор и ръководител. Станков е играл 10 години в първия славен тим от Борисовата градина



и с него печели пет шампионски титли



Въпреки това Боби така и не стига до националния отбор, въпреки че е твърд титуляр в ЦСКА през цялото време. Кариерата си той завършва през 1978 година като футболист на варненския "Черно море", където рита едва половин сезон.

Въпреки че спира да играе, Станков опитва да пробие и в треньорската професия. Той става наставник на "Септември", който по това време е филиал на ЦСКА. По-късно Станков работи като методист при "червените". От него зависело разузнаването на съперниците, изготвянето на тренировъчния цикъл. Той е съпричастен на едни от най-големите международни успехи на клуба - отстраняването на европейските шампиони "Нотингам" и "Ливърпул". Заради непрекъснатото доказване на качествата си Станков стига и до поста треньор на ЦСКА и успява да изведе отбора до шампионската титла на България. Година по-късно той се изкачва до най-високото стъпало в йерархията и оглавява "червения" клуб. Станков е президент на "червените" за кратко и през 90-те години.

Въпреки че е отдал целия си живот на ЦСКА, Боби в момента няма нищо общо с клуба. За последно той работи като технически директор заедно с треньора Георги Василев и има дял за последната шампионска титла на "червените". Станков напусна през 1998 година от солидарност към уволнения от шефа на "Мултигруп" Илия Павлов Василев.

На 1 март 1964 г. Боби Станков се жени за Лъчезара и още същата година се ражда неговият първи син Александър - настоящият треньор на ЦСКА. Сашо се запалва по футбола заради баща си, който от малък го води по стадионите и го прави фен на "червените". Един от най-сладките му спомени е свързан с отказването на легендарния футболист на ЦСКА Борис Гаганелов. При прекратяване на кариерата си



Гаганелов подарява фланелката си на малкия Сашо,



който я пази и до днес като най-скъп дар. Той започва да играе футбол на 7-годишна възраст в школата на ЦСКА и минава през всички юношески гарнитури. Когато влиза в казармата, Станков отива в "Тетевен", където по това време треньор е "червената" легенда Димитър Якимов. През втората година от военната служба Сашо играе в софийския "Вихър" (Горубляне). Кариерата му продължава в "Миньор" (Бухово), но по това време той вече е и студент във ВИФ. Футболната си кариера приключва в "Банкя", когато завършва и следването си.

Тогава отново се изпълнява мечтата на Станков и той пак започва работа в любимия ЦСКА. През 1991 година младият специалист стартира с детския отбор и работи с него до 1997 г. Под негово ръководство футбол започва да играе един от най-големите таланти на "червените" в момента - Асен Букарев. Допълнително в отбора са привлечени други звезди на ЦСКА - Александър Томаш и Тодор Кючуков, както и националът от "Ловеч" Светослав Тодоров. Всички те се учат на футбол именно от Сашо Станков. С тези момчета той печели и първите си отличия. Два пъти футболистите му вдигат шампионската титла и веднъж Купата на България в своята възрастова група. След първия успех на Станков му се случва нещо изключително куриозно, което няма да забрави до края на живота си. При завръщането на базата "Червено знаме" футболистите му го вдигат на ръце



и с костюма го хвърлят направо в басейна



През 1997 година Станков става помощник-треньор на Спас Джевизов във втородивизионния "Хасково". Малко по-късно двамата заедно заминават за кипърския "Алки", където Сашо е и директор на детско-юношеската школа, за да се върне тази година отново на работа в ЦСКА, пак като помощник на Джевизов. По-малко от месец по-късно Станков стигна и до мечтаното за всеки призвание - треньор на "червения" клуб.

"ЦСКА е моята кръв. Това е клуб с велика история, една истинска реликва. Общо взето, ЦСКА е моето семейство. Голяма част от живота ми е минала тук. Навсякъде по света името ЦСКА се приема с огромно уважение и е истинската мярка за българския футбол", категоричен е Сашо Станков. С баща си той често говори за футбол и приема всички негови съвети. "Той продължава да живее с проблемите на ЦСКА, да им бъде съпричастен. Винаги се съобразявам с мнението му", продължава Сашо.

Настоящият треньор на ЦСКА е един изключително толерантен човек и винаги е готов да се слуша в мнението на околните. Той е готов да приеме съвети от всички и да отсее най-ценното от тях.

"Когато ме поканиха да стана треньор, бях малко шокиран. Имах едно денонощие да кажа "да" или "не". Убедих се, че трябва да помогна на любимия ми клуб", смята Станков.

Най-големият мач в кариерата на Сашо се превърна вечното дерби с "Левски" миналата седмица. Въпреки загубата с 0:1 той спечели сърцата на всички "червени" фенове и накара сериозно шефовете на клуба да се замислят дали той не е най-подходящият вариант и за следващия сезон. "Ръководството трябва да прецени работата ми. Ако ми гласуват доверие, ще продължа. Промених схемата като треньор и мисля, че имаше ефект.



Успях да ги мотивирам, но ще запазя в тайна как го правя



Ако ми предложат, бих останал и като помощник-треньор, но няма да правя крачки назад. Имам си свои възгледи и няма да тъпча на едно място", продължава Станков, който направи революция в нашите отбори, назначавайки психолог да работи с футболистите.

Дори и след загубата от "Левски" Сашо остава оптимист и обещава, че ще се бори за титлата докрай. "ЦСКА винаги е имал една цел и тя е да бъде първи. Аз съм реалист и не мога да кажа, че 100 процента ще сме шампиони. Но докато има шанс, ще се борим", добавя той.

Станков е от хората, които се опитват да попият всичко ценно от други доказани специалисти. Сред неговите учители в България са Иван Зафиров, Георги Василев и Спас Джевизов. Идолът му обаче е италианецът Марчело Липи и Сашо дори носи същия прякор. "Не знам как ми излезе, защото той е абсолютно неоправдан. Липи е световна величина и е безумно да се сравнявам с него в какъвто и да е аспект", продължава той.

Александър Станков не е единственото дете на Боби Станков. С футбол се занимава и по-малкият му син - Георги. Той обаче не успя да се наложи като футболист и в момента работи като треньор в третодивизионния "Нови Искър". "Много се обичаме и естествено, че и той е цесекар. Не може баща му и батко му да са такива, а той да е друг", смята Сашо Станков, който на този етап изключва възможността и Георги да започне работа в Борисовата градина.



Третото поколение Станкови тепърва започва



да прохожда във футбола. Синът на Сашо - Борис, е кръстен на дядо си и вече не изпуска мач на ЦСКА в София. "Аз дори не го водя, той сам си ходи на стадиона. В момента Боби е на 10 години и тази есен ще започне да тренира в нашата школа. Никога не бих си позволил да го натискам да става футболист. Той трябва сам да избере пътя в живота си", завършва Сашо Станков.

Много е рано да се каже дали и третото поколение на тази фамилия ще пусне корени в българския футбол. Но след успехите на Борис и Александър в ЦСКА съвсем логично е феновете на най-успелия български клуб да очакват в недалечно бъдеще, че може да имат нов любимец със същата фамилия.
 
Заедно с юношеския отбор на ЦСКА Александър Станков (прав в средата) спечели две шампионски титли.
5369
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД