:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,812
Активни 757
Страници 6,742
За един ден 1,302,066

Съдят България в Страсбург за рекордна сума $ 100 000

Близо 100 000 долара обезщетения поискаха вчера в Страсбург от България бившият мюфтия Фикри Сали Хасан и Исмаил Ахмед Чауш. На открито заседание на Европейския съд за правата на човека те настояха държавата да бъде осъдена за погазване на религиозните им свободи.

Това е петото дело срещу България, стигнало до съдебната зала в Страсбург, и е с най-висока финансова претенция.

Двамата са недоволни, че правителството на Виденов е регистрирало през февруари 1995 г. мюфтийството начело с Хаджи Басри Хаджи Шериф и така се намесило в религиозните им дела, като ги лишило от духовническата им власт. Правителственият агент по делата в Страсбург Виолина Джиджева оспори жалбата и определи иска им като прекомерно висок. В него се включват претенции за имуществени и неимуществени вреди, а също и за разходи по делото. Няма срок за произнасяне на решението на съда, но вероятно това няма да стане преди края на септември-началото на октомври. (Продължава на 3-а стр.)

Съдят България в Страсбург за рекордна сума от $ 100 000

Фикри Сали поиска 9240 лева обезщетение за материални щети, които бил понесъл, защото не получил очакваните заплати след 1995 г., когато бил отстранен от ръководния мюфтийски пост. На същото основание Исмаил Чауш изчислил, че е бил ощетен с 6060 лева.

Много по-висока е претенцията за нематериални щети, които двамата били понесли поради накърнените им човешки права. Адвокатът поиска от името на Фикри Сали държавата да му изплати 50 000 долара, а вторият тъжител настоява да получи удовлетворение за нематериалните щети в размер на 30 000 долара. Освен това адвокатът обяви претенция за възстановяване от държавата на 6400 долара разходи по делото - адвокатски хонорар, пътни разноски и др.

По повод спора за главното мюфтийство през януари 1996 г. бяха регистрирани четири жалби срещу България. Но междувременно единият от тъжителите - Фехми Яваш Сюлейман - почина, а наследниците му решиха да прекратят делото. Главното мюфтийство, което също се оплака, по-късно се отказа да продължи процедурата срещу държавата.

Досега България не бе съдена за нарушаване на религиозни свободи. Предишните дела, по които бяха издадени осъдителни присъди, се отнасяха за неоправдано дълго задържане под стража, спящо правосъдие, полицейско насилие и отнемане на човешки живот.
799
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД