Еденкобен - София
Музиката е изкуство, а шумът - бедствие. Особено този, които издават автомобилите. Между двете няма разлика от физикомеханичната гледна точка, с която обикновено работят инженерите. А превръщането на трясъка от изгорелите газове в галеща ухото "моторна песен" може и да не е творчество, но е тънка работа, която изисква много познания, труд, майсторлък и не е за всеки. В това се убедиха и група български автожурналисти, които видяха с очите си как се създават съвременните изпускателни системи в развойния и производствен център на "Уокър" в Еденкобен (Германия). Фирмата е част от американския концерн "Тенеко Аутомотив" и е лидер в областта си. Около 25% от ауспусите по света са нейно дело. Тя обслужва всички големи автопроизводители, а сред последните й постижения са машини като обновеното "Порше 911", мотоциклетът "БМВ С1" и S-класата на "Мерцедес". При подобни технически произведения перфекционизмът е задължителен и всяка "фалшива нота" дразни. Дори ако се промъкне само за момент в шума на двигател, мъчещ се на високи обороти и ниска предавка.
Шофьорският фолклор у нас смята ауспуховите системи за нещо досадно и елементарно. Те се повреждат с отчайваща периодичност, но пък гаражната самодейност е разработила хиляди начини да бъдат кърпени и наставяни. При късния социализъм производството на гърнета се развихри по всевъзможни работилници към АПК, а при демокрацията с това се захванаха и закъсали машиностроителни заводи. Някои дори се справиха сравнително добре и продукцията им е по-надеждна от ред вносни ментета. Това обаче е безкрайно далеч от истинските съвременни технологии и продукти.
Всъщност разработването на изпускателни системи е сложна и специфична работа. Простотата на конструкцията е само привидна. Става дума за един от най-натоварените и отговорни елементи на автомобила. Редицата от огънати тръби и тенекиени гърнета е подложена на постоянни температурни промени и жестоки вибрации. Корозията е неизбежна - тя се получава и от кондензираната вода след охлаждане и от външните атаки на камъни, кал и соли по пътищата. Дори и най-големите автомобилни концерни избягват да се ангажират с разработката им и я възлагат на специализирани доставчици, сред които "Уокър" е водещ. В научния център в Германия екип от скъпоплатени специалисти изследва всички тънкости на материята, за да моделира оптималното съчетание на качества за всеки отделен модел.
Шумовите характеристики са една от най-специфичните особености. Работата на изпускателната система се следи в модерно звукозаписно студио. Стените поглъщат всички излишни звуци, а микрофоните са разположени на мястото на ушите на манекени около тестваната кола. По този начин се фиксира и стереоефекта от шума на колата. Компютрите анализират честотните характеристики, а специалистите търсят начин за съдаване на собствен "звуков подпис" на модела. За едни марки се заглушават повече ниските честоти, а за други - високите. Гордост на фирмата са изпускателните системи за "Порше", които е трябвало да бъдат "оркестрирани" така, че и моторите с водно охлаждане да "ръмжат" сякаш са с въздушно. За да не се загуби специфичния звук, който е част от легендарния ореол на марката още от времето на Фери Порше.
Както във всяка област на техниката и при изпускателните системи основният проблем е намирането на баланс между противоречиви качества и изисквания. Ако се прекали с обезшумяването - изпускателната система ще затруднява работата на двигателя с противоналягането, възникващо в гърнетата. Ако се вложат само висококачествени материали - стоката ще стане скъпа и непродаваема. Творчеството на спецовете от "Уокър" се състои в това, да намират най-доброто съчетание за всеки отделен модел и дори за различните типове шофьори. Така например при коли, които се движат ежедневно по дълги маршрути, може да се използват по-евтини гърнета, тъй като при този тип работа те се износват сравнително бавно. Ако маршрутите са къси, което означава постоянно загряване и охлаждане на гърнетата, или пък ако вали често и по улиците има много локви - по-изгодни са по-скъпите продукти от висококачествени материали. На естетиката се обръща малко внимание, тъй като става дума за нещо, което е завряно под пода на колата. Естествено ако не се отчитат никелираните ауспуси за мотоциклети или спортните "двуцевки" отзад. Боядисването на гърнетата се смята за вредно. То може и да подлъже купувача в магазина, но боята изгаря още в първите часове след монтирането и само трови атмосферата. За сметка на това опазването на околната среда е сред железните приоритети. Законовите изисквания в Европейския съюз стават все по-жестоки и фирмата изпреварващо пригажда продуктите си към тях. Изпускателните системи вече задължително са оборудвани с катализатор. Неговото място се подбира така, че той да работи при оптимална температура и да пречи минимално на газовия поток. Търси се най-добър материал дори и за предпазния кожух над него, който да спира горещината. Отводните тръби след колектора са двойни с изолиращ въздушен слой, така че температурата да се отвежда от двигателя към катализатора. В гърнетата на "Уокър" за абсорбция на шумовете се използва не базалтова вата, която бързо се "издухва" в атмсферата, а вата от дълги стъклени нишки, които са значително по-устойчиви и безопасни.
Технологията по сглобяването също се прави след внимателна преценка на всички фактори - от цена до износоустойчивост. Заварките се ограничават, тъй като при тях корозията пробива най-лесно. Това обаче изисква точно оразмеряване на тръбите и отворите към тях - тоест използване на прецизна техника, квалифицирани работници и строг качествен контрол . Не ще и дума, че всяко "парване" от някой оксиженист върху подобно гърне е вредно. То може ида "зъкърпи" временно положението, но влошава работата на изпускателната система и намялава живота й. ABEMUата на двигателя. Защото цялата система от тръби и гърнета е внимателно проверявана и нагласявана към самия мотор. Освен всичко друго закърпените ауспуси под нашите коли често изпускат част от газовете, които директно тровят пътниците.
Дори и скобите, с които тръбите се закрепвът към пода на колата са от специаално подбрани материали и с такава форма, че да погасяват вибрациите и да бъдат здрави.
Тънкости на ауспуховата материа има не са само при разработването, но и при производството, показа пък посещението на завода на "Уокър". Очевидно не може да има тихо и чисто тенекиджийско производство, след като и немците в Еденкоден не са го постигнали. Но и тук те работят с характерната си дисциплина и старание. А иначе чистотата в работническия стол е като в добър ресторант, а храната е евтина. Технологичното оборудване е съвременно и позволява използването на най-различни методи при производстово. Някои от лините са напълно автоматизирани. Номенклатурата включва повече от 9 хиляди изпускателни системи, покриващи почти всички марки и модели. Има дори за "Трабант". Интересна особеност е екипната организация на работата, при която групата комуникира директно с клиента и се ангажира с ред управленски отговорности. Оказва се че профсъюзните "бригадни" мечти от времето на късния социализъм могат и да бъдат реализирани в съвременно западно предприятие, където всеки гледа сериозно на работата си и заплатите са достатъчно високи.
|
|