Месец преди старта на олимпиадата в Сидни за спецслужбите в Австралия няма секунда почивка. Най-големият спортен форум на планетата e прекрасна мишена за най-агресивните престъпни елементи. Доказано е, че терористите търсят поле за изява именно на подобни прояви. Все още е жив кошмарният спомен от олимпиадата в Мюнхен'72, когато пред очите на цял свят бяха разстреляни израелски спортисти. Всички - от деятелите на МОК, през състезателите, до организационните комитети на следващите четири олимпийски игри, мислеха, че ужасът на терора ги е подминал. Дойде обаче Атланта`96 и в препълнения с хора олимпийски парк в центъра на града избухна бомба, поставена в невзрачен сак. Взривното устройство уби двама души и рани още няколко, а американските спецслужби едва година по-късно арестуваха един заподозрян, който все още не е осъден поради липса на доказателства.
Споменът е прекалено пресен, за да остави в бездействие
оргкомитета на Сидни'2000, който взeма екстрени мерки. Експертът по близкоизточните въпроси Йехудит Барски вече предупреди, че терористите отново кроят пъклени планове. По този повод Барски, който е автор на книга за "Хамас" (терористична организация на палестинците), прекара седмица на Зеления континент, където имаше интензивни срещи с високопоставени полицейски служители.
"Само фактът, че олимпиадата е тук, прави Австралия мишена за терористите. Трябва да се предвиди всеки техен ход, за да бъде избягната и най-малката опасност", обяснява Барски, който е и директор на израелския комитет за борба с тероризма в Близкия изток.
Според него атаките могат да дойдат най-вече от терористичната групировка на световноизвестния саудитски милиардер Осама бен Ладен, която спретна бомбени атентати в посолствата на САЩ в Танзания и Кения. Тогава загинаха над 200 души. Спецслужбите в Австралия подозират, че цели 4 месеца преди началото на олимпиадата - 15 септември, в страната са проникнали хора на Бен Ладен с цел да се внедрят сред местните като емигранти и да изградят бази за останалите терористи.
Опасност за Сидни'2000 дебне и от страна на приближените на Шейх Омар Абдул Рахман, който излежава доживотна присъда след опита да взриви Световния търговски център в Ню Йорк.
Организаторите на олимпиадата се опитват да внесат доза спокойствие с отговора, че
няма опасност, която да не са предвидили.
5000 специално обучени полицаи ще охраняват олимпийския парк, като патрулите ще обикалят денонощно. За игрите в Сидни са доставени специално оборудвани автомобили, както и стотици хеликоптери. В прибавка към тези сили ще има хиляди ченгета от щата Нов Южен Уелс, както и служители на федералната полиция. 30 000 гардове от частни охранителни фирми пък ще душат за нередности около олимпийските обекти. Австралийците разчитат и на помощ от чужбина. На Зеления континент се очаква да пристигнат специални отряди от перфектно обучени полицаи от Западна Европа, САЩ и Израел.
Вече близо 18 месеца службите за сигурност правят тренировки за олимпиадата. Хеликоптери кръжат постоянно над града, за да се изпробват възможностите за охрана от въздуха. През това това време жителите на Сидни свикнаха с необичайната гледка по улиците да има засилено полицейско присъствие.
За няколко месеца страната бе прочистена от стотици емигранти, за които имаше съмнения, че са свързани с една или друга терористична групировка. В края на миналия месец от Зеления континет бяха прогонени и петима араби, бивши съратници на страшилището Бен Ладен.
Очаква се американски военни кораби да акостират на брега дни преди началото на игрите.
Според поверителна информация самолетоносачът
"Ейбрахам Линкълн" ще кръстосва край австралийските брегове. Още преди няколко месеца президентът на САЩ Бил Клинтън бил поискал разрешение от премиера на страната Джон Хайърд самолетоносачът да е в австралийски води.
Освен Клинтън на игрите ще присъстват по различно време над 80 държавни глави. Този факт подхранва страховете на организаторите, че Сидни ще е най-взривоопасната територия през последните четири години. Новината, че Клинтън по всяка вероятност няма да може да пристигне нито за откриването, нито по-късно, бе приета с нескрита радост от полицейските шефове. По традиция присъствието на американски държавен глава увеличава многократно рисковете от терористични акции. За сметка на това куфарите си за Сидни стяга руският президент Владимир Путин. Посещението му на олимпиадата е равносилно на историческо събитие, защото досега единственият държавен глава на Русия, който е гледал наживо най-великото спортно събитие, бе Брежнев. Сред отбраните гости по традиция са кралски особи, министри и дипломати. За Сидни ще пътува и българският президент Петър Стоянов.
"Олимпиадата е единственото място, където мога да видя накуп 80 държавници - призна Стоянов. - Заминавам заради две неща. Да видя, дай Боже, триумфа на наши спортисти и да се срещна с тях."
Терористите обаче не са единствената заплаха
за спокойствието на спортистите. Всевъзможни организации от Зеления континент планират демонстрации точно по време на игрите. Исканията за икономически просперитет, борбата срещу корупцията, проблемите на бедните и аборигените ще ескалират точно в средата на септември, предвиждат политически експерти.
Полицията е разработила планове за борба с безредиците. Според първия демонстрантите трябва да бъдат изтикани извън олимпийския парк. Ако той излезе негоден, в действие ще влезе вторият - по-напористите митингуващи ще бъдат разпръскани с палки и сълзотворен газ.
"Този проблем изглежда прост за решаване, но всъщност не е така. Тези хора представляват една голяма жива сила, която е твърдо решена да постигне своето по време на олимпиадата", каза шефът на службите за бързо реагиране Стив Макнамара.
Единственият проблем засега е австралийското законодателство, което е изключително демократично, щом стане дума за мирни демонстрации. В закона са забранени всякакви мерки от страна на полицията, ако протестите на гражданите не нарушават обществения ред. Границата между тези понятия обаче е изключително тънка и демонстрантите могат да потърсят правата си в съда, ако по време на олимпиадата полицията упражни сила срещу тях.
Малцина си дават сметка и за нещо друго, което охраната трябва да има предвид. В комерсиално състезание като олимпиадата, където се въртят милиарди долари,
могат да бъдат погазени и икономическите интереси
на една или друга компания. В това число влизат както продажбата на телевизионните права, така и количката за хот-дог, за която търговецът "Х" е платил в аванс скандално висока сума. Правомощията на полицията в този смисъл включват
конфискация на видеокамери и на предмети, с които се върти незаконна търговия. Охраната не трябва да допуска лепенето на афиши, разпостранението на брошури и други от компании, които не са платили за това право.
Като на всяка олимпиада, градът е разпределен на определени зони. В олимпийското село могат да влизат само спортисти, треньори и определена част от длъжностните лица. Достъпът дори на журналисти е абсолютно забранен. Всички се движат с акредитации, в които е указана ясно целта им и местата, където могат да се движат.
Полицията ще следи зорко и за продажба на черно на билети. Всеки, който се осмели да търгува със скъпоценните хартийки, рискува да попадне зад решетките. Мерките срещу черноборсаджиите са безкомпромисни, защото организаторите пазят правата си.
Сидни се готви за война - това е първото впечатление на всеки, попаднал случайно на Зеления континент. Войници от Специалните въздушни поделения (SAS), 4-ти Кралски австралийски баталион и Първа командо-дружина са на линия. Тези части ще бъдат разположени на не повече от 15 километра от олимпийския стадион. Те са разпръснати на още 115 места в града, които се пазят в строга тайна. Сидни е единственото място, където ще има въоръжена до зъби охрана. В останалите големи градове обаче също ще има извънредно количество полицаи.
Въпреки тази подготовка свещениците в града трябва да се молят денонощно за хилядите, които ще пристигнат в Австралия за игрите. Защото не е нужно да си черногледец, за да осъзнаеш, че няма сила, която може да озапти фанатизираната сила и извратеност на закоравелия и луд престъпник.
|
|