Въпрос на седмици е двата ядрени реактора на лежащата на дъното на Баренцово море атомна подводница "Курск" да започнат да изпускат радиоактивен материал, заявиха вчера британски експерти пред Би Би Си.
Подводницата не представлява риск за околната среда, настояваха официалните руски власти, цитирани от Ройтерс. Факт е, че радиационната обстановка в района на катастрофата засега е нормална.
Макар и спрени, двутонните реактори с водно охлаждане тип ОК650 на подводницата съдържат достатъчно радиоактивно гориво, за да представляват непосредствена и реална опасност за цяла Северна Европа, пише електронното издание "Вести".
От конструкторското бюро, проектирало реакторите, отрекоха вероятността за радиоактивен теч. След като бъдат изключени, реакторите от този тип нямат нужда от допълнително охлаждане, за да се предотврати разтапянето на обшивката на активната зона, посочиха конструкторите. Според тях оребряването на кожусите им позволяват да отделят значително количество топлина в околното пространство.
Никой обаче не знае дали реакторите не са се пропукали след удара в дъното и взривовете, коментира "Вести" и припомня, че изтеклата радиация може би не е засечена, защото се концентрира вътре в подводницата.
|
|