Специализираното следствие прати в прокуратура делото за фалиралата Сирбанк с обвинително заключение срещу четирима нейни бивши шефове. От 1992 г. до 1995 г. управителката Милка Вълкова, подуправителите Николай Павунчев и Емил Кълвачев и директорът по валутната дейност Илиан Зафиров раздали необезпечени кредити в левове и валута и така ощетили банката с 122 983 546 стари лв., установило следствието. Сред най-големите кредитополучатели са фирмата на Томас Лафчис "Ратола моторс" и "Елпида" ООД на Димитър Савов.
Четиримата банкери са обвинени за особено тежко престъпление по служба, взети са им мерки за неотклонение "парични гаранции" от по 500 лв. и 1000 нови лева.
Разследването за Сирбанк започва през 1998 г., делото е в специалния отчет на главния прокурор Никола Филчев. До 30 септември прокуратурата трябва да внесе в съда двайсетина банкови и фараонски дела.
Онзи ден в прокуратурата бе пратено и делото за фалита на
Минералбанк, към съда поеха преписките за "Славяни" и 2 пловдивски дела за Агробизнесбанк.
Бившите шефове на Минералбанк Емил Хърсев, Владимир Ташков, Румен Касабов, Асен Запрянов, Кирил Стоянов и Живко Генадиев, които трябва да отговарят за източването на 3 251 636 000 стари лева, имат мерки за неотклонение "парични гаранции". Гаранцията на Хърсев от 1997 г. е 4000 лв. Ташков и Касабов са били в ареста за известно време и са излезли срещу гаранция от 20 000 лв.
На 23 май т. г. Софийската градска прокуратура е образувала второ дело срещу Емил Хърсев, свързано с Минералбанк. Обвинението е "особено тежък случай на престъпление по служба". Прокурорът Кирил Иванов е наредил разследване за ощетяването на банката с 215 360 078 стари лв. през 1996-1997 г. срещу Хърсев, Николай Конарев и Петър Иванов. В постановлението си прокурорът иска също да се изясни отговорността на длъжностните лица в банката през 1993-1994 г. за неосъществен контрол по отношение на ФК "Инварт".
В тази финансова къща Минералбанк е придобила 49% през 1993 г. Съдружник й е ЕТ "Николай Конарев" от Пловдив. Финансовата къща е трябвало да събере вземания на банката от 28 фирми на стойност $ 34 млн. До 1996 г. "Инварт" не е превела нито лев. След като къщата си вдига капитала, делът на Минералбанк пада до 5%, а на нейно място влиза командитно дружество "Хърсев и Ко" с 30%.
Минералбанк бе поставена под особен надзор на 17 май 1996 г. През август 1997 г. съдът я обяви в несъстоятелност. Неотдавна интерес да я купи прояви Росексимбанк на Емил Кюлев.
Контраобвинение
Емил Хърсев: Държавата е главният мошеник
Не съм извършил нищо. Няма да давам коментари. Всичко това са измислици, няма грам доказателства. Целта е да се оплюят хора, които са ясно изразени критици на правителството.
Цялата история продължава вече пета година и се изважда наяве периодически. Държавата е главният мошеник, но е прекрасно, когато тя лъже. А критиците на властта са престъпници до доказване на противното.
|
|