:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,031
Активни 543
Страници 30,596
За един ден 1,302,066
58% от фирмите прогнозират още по-свито потребление

Хората не пазаруват, търговците в паника

Поскъпването през август и септември достигнало границите на поносимостта
Търговията на дребно ще затъва през следващите три месеца, защото потреблението на основни стоки непрекъснато ще се свива. Продажбите ще паднат до нивата от септември 1997 и значително под нивата от 1998 и 1999 г.

Това прогнозират шефове на фирми в анкета на националната статистика. Според тях обаче до края на годината няма да има нов ценови шок, защото поскъпването през август и септември е достигнало границите, които пазарът може да понесе.

Статистиката отчете инфлация от 3% за август и 6,3% от началото на годината. През август скокът на цените бе повсеместен - на хранителните и нехранителните продукти, на услугите и общественото хранене. Поскъпването продължи и в началото на септември.

Свитото потребление сега е проблем за 58% от дребните търговци. Месец по-рано от ниската покупателна способност са страдали с 10% по-малко фирми. До юли статистиката отчиташе ръст на търговията. Изкупените храни, напитки и тютюневи изделия били с 4,2% повече спрямо отчетеното година по-рано, а нехранителните стоки - с 3,9%. Прогнозите сочат, че тази позитивна тенденция ще бъде трайно преобърната.

Конкуренцията също затруднява над половината фирми. 14% от тях имат финансови проблеми. Само 1% от търговците на дребно съобщават, че работят без затруднения.
573
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД