Двама депутати категорично отказаха да подадат декларация за имущественото си състояние. Крайният срок елита да отчете имотите и парите си е понеделник.
"В такива капани, в такива трапове няма да вляза. Това нарушава човешките ми права. Какво ми гарантира, че разни американци и англичани няма да почнат да ми търсят данъци отпреди 30 години", обясни емоционално лидерът на Бизнесблока Жорж Ганчев.
Бай Петко Илиев от БЗНС също не смята да хвърля светлина върху имотите си. Не защото има какво да крие, а защото никой няма да му повярва, че е толкова беден. Пред "Сега" бай Петко все пак сподели, че имал само един апартамент в Раднево. "Който не вярва, да проверява", отсече той.
Двамата всъщност няма от какво да се притесняват - санкции за неподаване на декларацията няма. Само председателят на Сметната палата Георги Николов ще изчете имената им от парламентарната трибуна. Нещо като обществено порицание.
Оказва се, че и другите първенци в държавата са бедни като църковни мишки. Имат апартамент, малка вила и десетгодишна потрошена колица. Малцина се тези, които имат скътани някакви бели пари за черни дни.
Проверка на "Сега" показа, че елитът поне по едно нещо прилича на обикновените си сънародници - и той
чака последния възможен срок, за да се задейства
Нали сте виждали - като наближи краят за плащането на ток, вода, телефон, данъци, и пред съответните каси се извиват едни километрични опашки от граждани, свят да ти се завие. В такива моменти обикновено властта мърмори, че подобни задължения трябва да се отхвърлят овреме. Но се оказа, че и тя не е по-стока.
Парламентът прие закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, още на 26 април. В публичния регистър 703-ма лидери на изпълнителната, законодателната и изпълнителната власт трябва да опишат имоти и доходи - свои, на съпрузите си и на ненавършили пълнолетие деца. В края на август финансовото министерство пусна образци за трите декларации, над които елитът трябваше да се поти. Депутатите обаче едва сега сколасаха да се заемат с бумагите. Цяла седмица из парламента можеха да се видят притеснени политици, които объркано да се питат коя графа от декларацията какво значи и как трябва да се попълва. Интересуваха се къде се намира централата на Сметната палата, за да предадат творбата си. Накрая шефът на Сметната палата Георги Николов прати свой човек в парламента, който на място да разяснява подробности от декларациите и да ги приема.
Оказа се, че повечето народни избраници били изумени от специфичните термини в бумагите и се наложило да наемат юристи и икономисти за разгадаването им. Соцдепутатката Емилия Масларова например дълго се чудела какво означава СИО, докато разбере, че това е "семейна имуществена общност".
Отличник сред държавниците е конституционният съдия Асен Манов
Той пръв прати декларацията си в Сметната палата - още преди две седмици. Веднага след него се отчетоха областният управител на Пазарджик, един съдия от Върховния касационен съд и зам.-шефът на парламента Иван Куртев.
Президентът Петър Стоянов може да оспори това класиране. Вярно е, че той се отчете преди тях, но по Интернет. Декларацията му бе пратена до Сметната палата едва този четвъртък. От нея се разбра, че през последната година семейство Стоянови са придобили само една гаражна клетка в София. Всичко останало е отпреди 1999 г. - апартамент в столичния квартал "Дървеница" от 107 кв.м, 2/3 идеални части от 144-квадратен апартамент в Пловдив, вилно място в село Бистрица от 600 кв. м. с вила от 65 квадрата, празно дворно място в село Бойково от 262 кв. м. Освен това държавният глава и половинката му Антонина притежават магазин в Пловдив от 12 квадрата, празно дворно място в село Божурец от 300 кв. м и 29 000 долара, спечелени от адвокатската им практика и дипломатическата работа на първата дама в чужбина. В графата "доходи" освен президентската заплата, която е 1097,52 лв. месечно, са описани и 1200 долара, които Антонина Стоянова получава всяка година като наем за магазина си.
Премиерът Иван Костов прати декларацията си в Сметната палата в предпоследния момент - вчера следобед. Според пресслужбата на "Дондуков" 2 в нея
Командира вписал всички реституирани имоти на жена си,
включително и ликвидационния й дял от фирма "Булс". От парламентарната трибуна Костов заяви, че си попълнил бумагите с голямо желание. "Който политик не може да каже какво притежава и как го е получил, по-добре да се захване с нещо друго", отсече премиерът. "Сега" обаче не можа да получи подробна разбивка на имотите и доходите му.
Шефката на сините депутати Екатерина Михайлова се отчете с 1/2 адвокатска кантора в Пазарджик и един цял гараж в града. Повече от имотите й са във Велинград - 1/3 идеална част от сграда и по 1/3 от няколко терена. Тези имоти са реституирани, навремето са принадлежали на дядо й и баща й. Михайлова отчела и два валутни влога - по около 1000 USD и 1000 DEM. Тя не притежава собствена кола, след като навремето си продала трабантчето. "Описала съм си всичко", зарече се Екатерина Михайлова пред "Сега". Вярно, че сколасала в последния момент, но това станало по обективни причини - била извън София в последната седмица.
Международникът в НИС на СДС Димитър Абаджиев вписал в декларацията си един апартамент в родния Омуртаг и празно дворно място. Абаджиев притежава и лек автомобил - десетгодишно волво. Жена му няма имоти в България. Имала част от жилище, но то било в прибалтийските републики, откъдето тя е родом.
Абаджиев спестил 6000 лв. Пред "Сега" той обясни, че не ги е вписал в графата "влогове", но
не пожела да уточни къде ги крие - в буркани или под дюшека
Друг НИС-аджия - Никола Николов, е декларирал, че притежава наследствена къща и два селски имота в Разград. Бил собственик и на автомобил "Нива", а съпругата му карала собствен "Фолксваген Голф". Никола Николов е декларирал доходите, които е получил през миналата година извън заплатата от НС - 18 хил. лв. За по-голяма достоверност си приложил и данъчната декларация.
Михаил Михайлов от СДС също се зарече, че навреме си написал имотите, но за нищо на света не пожела да сподели декларираното с журналисти.
Един от най-големите противници на закона за публичния регистър - депутатът от СДС Светослав Лучников, също обеща да пусне декларацията въпреки очевидното си нежелание. Лучников твърди, че е беден като църковна мишка. Има наследствена вила в Боженци, строена, преди той да се роди, и дребно апартаментче в София от 42 кв. м.
Пернишкият депутат от СДС Пламен Стоилов пратил декларацията си още в началото на седмицата. Отчел, че има апартамент, кола, вила с дворно място и 7200 лева в брой. Човекът се стяга за ремонт и затова изтеглил от банката всичките си спестявания. Жена му е безработна домакиня, която не притежава собствени имоти.
Осман Октай от ДПС, който смайва публиката с бутиковите си облекла, обувки и аксесоари, твърди, че подал декларацията си още в първия ден. Декларирал това, което има - един автомобил. Нямал никаква недвижима собственост.
Остана загадка чия е къщата на Октай в Бояна,
за която той редовно се оплаква, че била много апетитна за обирджиите.
Публична тайна е, че Октай строи голям апартамент, но тъй като още не му е излязъл акт 16, той не го е вписал в декларацията. "Пари и да имам, пак съм ги отчел", обясни философски човекът на Доган. Октай е разведен, а децата му са големи, така че в публичния регистър дава информация само за себе си.
Лютфи Местан от ДПС пък се отчел с "малка наследствена къщичка в Момчилград и една кола".
Апартамент, кола и 50 наследствени декара край Кубрат си призна друг депутат от ДПС - Рамадан Халилов.
"Попълних декларацията сиу и то не в последния ден", похвали се шефът на парламентарната енергийна комисия Кирил Ерменков. Той и съпругата му имат жилище в София, наследствен апартамент в Ловеч, лека кола и малко пари, придобити от продажбата на наследствено жилище в Берковица.
Колегата на Ерменков от ПГ на Евролевицата - Иван Бойков, също попълнил декларация. Пратил я в Сметната палата, а копие - в бюджетната комисия на НС. Бойков и съпругата му имат по половинка от една къща. Жена му притежава и 1/2 от друго наследствено жилище. Бойкови имат лека кола "Тико". Нямат влогове.
От декларацията на строителния министър Евгени Чачев можело да се разбере, че има един апартамент в "Дианабад" от 64 кв. м, наследствен апартамент от дядо му в центъра на София, преписан сега на децата му - 100 кв. м, и автомобил рено на 10 години.
Чачев призна, че има валута за около 10000 лв.
и "малко български пари".
Министърът без портфейл Александър Праматарски отчел само апартамент и кола. Той обаче реши да спести подробности около тях пред "Сега". Само се зарече, че няма ниви и гори, и вили.
Има депутати като червения Румен Овчаров, които все още не са сколасали да подадат декларация пред Сметната палата. Бившият енергиен министър обаче се зарече, че ще изпълни своя дълг и ще пусне творбата си в понеделник. Той също нямал кой знае какво да декларира - апартамент, кола и малко пари.
И червеният началник Георги Първанов всичко си написал. Семейството му имало апартамент, наследствен имот в лошо състояние и фолксваген, модел 1986 г.
За да разгледат по-подробно в декларациите, медиите трябва да пратят официална молба до шефа на Сметната палата Георги Николов. До 1 месец той би трябвало да им ги предостави. Ако не им мине котка път.
|
|