:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,538
Активни 660
Страници 28,005
За един ден 1,302,066
Репортаж

Една нощ с патрулка в "Люлин"

Средно 10 сигнала за престъпления на нощ регистрират в 9-о РПУ. Във "Филиповци" е далеч по-спокойно, отколкото в най-големия столичен квартал
За мнозина полицаите са корумпирани типове, които се заяждат или направо бият без причина и вадят пищови за щяло и нещяло. За други това са хората, които винаги идват със закъснение на местопроизшествие и на които изобщо не може да се разчита за гарантиране на личната сигурност. Достатъчно е обаче да прекараш само една нощ с тях, за да се убедиш, че тази представа е твърде повърхностна и в повечето случаи няма нищо общо с действителността.

В. "Сега" прекара студената нощ на 17 срещу 18 ноември, обикаляйки "Люлин" и "Филиповци" с оперативната група на главен сержант Борис Борисов и капитан Иван Ангелов.

По принцип основните улици на най-големия столичен квартал са осветени, но между блоковете е толкова тъмно, че могат да ти бръкнат в окото, без да разбереш кой го е сторил.

Денонощните магазинчета не правят голям оборот. В студеното време почти никой не се мярка по улиците. Тук-там се забелязват малки групи тийнейджъри, които се прибират или отиват в някое от заведенията. От няколко блока се долавя музика на по-високи децибели.

За бабаитите обаче няма лошо време. Точно обратното - колкото по-мрачно и студено е, толкова е по-лесно да осъществиш плана си.

Полицейският джип "Ровър Дифендър" спира пред блок 322.



Сигналът е за извършена кражба в апартамент



на сем. Секулови във вх. В. Пострадалите чакат отвън. "Даже цигарите ми са взели", казва нежната половинка от семейството, докато попълва протокола за щети. Кап. Ангелов й обяснява как точно да впише данните и опише липсващото. 35-годишният му стаж го е научил как да подхожда към пострадали. Гласът му успокоява обраните и видимо сваля напрежението. През това време гл. сержант Борисов прави оглед на апартамента, снима, търси отпечатъци.

Домът на сем. Секулови е обърнат с краката на горе. Крадците са разхвърляли всичко, което е попаднало в полезрението им. Секцията в хола е разтворена, някои от вратичките са изкъртени. От гардероба са изхвърлени всички дрехи. В детската стая (Секулови имат 10-месечно момиченце) дори памперсите са извадени.

Обирът е станал, докато майката и бебето са били при родителите на съпруга Валентин, които живеят на по-горен етаж в същия блок. Полицаите констатират, че езикът на бравата е прерязан. Оказа се, че вече са осуетявани два опита семейството да бъде обрано. Третият излиза успешен.

"Задигнали са телевизор "Шарп", записващо видео "Акай", GSM "Нокиа 8110", компактдискове, костюми, якета, анцузи. И всичко това са изнесли в мой сак. Едно от якетата ми е единствено по рода си, много лесно ще го разпозная и тогава...", казва Секулов. "И ютията ми са взели", допълва жена му. Те недоумяват как всичко е било изнесено, но подозират местна апашка банда. Дори е възможно да са от същия блок. По груби изчисления стойността на откраднатите вещи надхвърлят 1500 марки.

В това време гл. сержант Борисов



открива ясни пръстови отпечатъци върху кутия



от обувки и пластмасова бебешка кутия. Както и добре открояваща се стъпка върху една от счупените вратички на секцията. "Ако извършителите не са регистрирани, тези отпечатъци ще послужат за залавянето им, когато сгрешат следващия път. Няма престъпник, който да не сгреши поне веднъж", казва той.

Приключвайки огледа, продължил повече от час, полицейският екип тръгва за следващия адрес.

"Понякога имаме 4-5 сигнала на нощ. Друг път около 15-ина. Средно са по 10", обясняват полицаите. В един момент не издържат и питат фоторепортера ни за случката му с все-още-правосъдния министър.



"Кажи, братко, да научим от извора",



не крият интереса си те. Опитваме да научим тяхното мнение защо се получава така, че обикновен младеж се задържа за най-малкото прегрешение, а уличен в хулигански прояви министерски син се разкарва и кара джипа си необезпокояван. Логично МВР служителите запазват неутралитет.

Следващият случай е в "Люлин 1". В блок 020 е извършен опит за влизане с взлом. Външната желязна врата на апартамента на сем. Милкови във вх. Е е цялата в следи от удари с железен предмет. Изкъртени са новата брава и шпионката. "Това са трасологични следи", светват ни ченгетата за терминологията. Около 35-годишната г-жа Милкова им показва следи и отпреди няколко дни. Тя подозира, че извършители на деянието са трима братя близнаци, живеещи на горен етаж. "Не съм давала никакъв повод да ми отмъщават", кълне се тя.

Г-жа Милкова чакала 13-годишната си дъщеря да се прибере от училище, когато започнали ударите по вратата. По виковете отвън разпознала братята. Те не за първи път проявявали агресивност спрямо нея. За това се оплакала на кварталния, който ги привикал на разпит. "Той си свърши работата, състави им протокол. Не мога да се оплача, че не ми е оказано съдействие", каза жената. "Чета "Сега" всеки ден, защото го пишете на нормален български език", хвали ни дамата, разбирайки от коя медия е екипът журналисти. И по женски нежно поглежда Сашо. Разпознала го е.

"Това е работата ни. Ходим по хорските мъки, опитваме се да им помогнем по-бързо, да разкрием извършителите", казват ни в ровъра полицаите. Най-честите закононарушения в квартала са кражбите и нарушаването на обществения ред през нощта, твърдят те. Има обаче и случаи на побои, стрелби, изнасилвания.



Основният проблем са наркоманите



Колкото и странно да звучи, сигналите за престъпления от ромския квартал "Филиповци" са по-малко, отколкото от "Люлин", констатират ченгетата. "Не е вярно, че ни е страх да влизаме във "Филиповци" през нощта. Има ли извършено престъпление, там сме", казва Борисов.

Най-тежките дежурства се давали по празниците и особено на Нова година. Тогава "Люлин" заприличва на Югославия по време на бомбардировките - отвсякъде се гърми, хвърлят се пиратки, летят фойерверки, стреля се с огнестрелно оръжие. Според оперативните работници именно в новогодишната нощ стават най-много сакатлъци. А употребилите повече алкохол дори замерят от балконите с пиратки и бенгалски огньове преминаващите патрулки.



След полунощ в районното беше доведен младеж



на около 16-17 години. Той е заподозрян в опит за кражба на "Рено 5" в 6-и микрорайон. Товарят го в джипа и отиваме на местопрестъплението за разпознаване от свидетели. Те обаче не можаха да кажат със сигурност дали той е престъпникът. Свидетелите разказват, че двама се опитали да отключат колата, но след като ги забелязали, побягнали с друг автомобил. "Разменили са се", твърдят очевидците. Според живеещи наоколо само за последния месец дузина коли са били обрани. Имало и задигнати возила.

"Семействата ни са свикнали с отсъствията ни, с нощните дежурства, с риска, на който сме изложени. Въпреки това ни изпращат на работа с особен поглед и се радват, когато се връщаме", казва гл. сержант Борисов, който има близо 20 години стаж. "Младите полицаи идват от академията подготвени теоретично, с много хъс и амбиция. Но практиката учи на реални действия. Учат се от стари кучета като нас", усмихват се той.

Оперативните работници знаят за корупцията сред полицаите, но с облекчение въздишат, че "слава богу, от нашето управление няма уличени или уволнени".

До 2-3 месеца 9-о РПУ ще се премести в нова сграда, и то в цял блок, в "Люлин 4". Там засега действа само паспортният отдел. В момента районното заема само един етаж в 3-и микрорайон и условията не са от най-привлекателните. Балатумите по коридорите са изпокъсани, има доста течове и влага, тапетите в много от стаите са скъсани. "Клетките" за задържане са две, в които имало дори плъхове, довери друг полицай. Следователите попълват документи и свидетелски показания на пишещи машини от "бабино време".

Служителите на управлението се надяват на по-добри условия и въвеждане на компютризирана система. "Ще ви поканим в новото РПУ. Вярвам, че там ще работим по-спокойно", казва полк. Вилхелм Димов, началник на люлинския полицейски участък. Той доскоро беше зам.-директор на СДВР, но сам пожелал да се върне в занаята, да работи на улицата и да има директен досег с криминалния контингент.

На табло в близост до неговия кабинет е закачен некролог на разстреляните през 1996 г. трима полицаи. Никой не го подминава просто така, безразлично. Дори само с бегъл поглед полицаите засвидетелстват уважение към колегите си.
 
Домът на сем. Секулови е претършуван основно. Главен сержант Борис Борисов търси отпечатъци.
 
Главен сержант Борис Борисов обработва разбита врата за отпечатъци.
 
Патрулката се отзовава на всеки сигнал за произшествие.
3884
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД