Университетите трябва да осигурят достъп до Интернет на всички студенти. Специалности, които не предлагат връзка със световната мрежа и курс по компютърни технологии, няма да бъдат акредитирани, предвижда новата наредба за държавните изисквания за степента бакалавър. Тя трябва да бъде приета в началото на 2001 г.
"Не е нормално в началото на новото хилядолетие студентите в България да не познават съвременните комуникационни технологии", обясни зам.-министърът на образованието проф. Борислав Тошев. Според него това няма да доведе до механичното закриване на специалности, а ще стимулира университетите да влязат в крак с времето. "Почти всички университети предлагат и сега достъп до Интернет, но на незначителна част от студентите", обясни Тошев.
Вече отказах да дам одобрително писмо за акредитацията на няколко факултета, защото те предлагат незаконно разнородни специалности в рамките на един факултет, заяви още Тошев. Заради този проблем Техническият университет-Варна се е отказал от икономическите си специалности.
Нова диференцирана методика на финансиране на висшите училища ще бъде приложена при изготвянето на бюджета за 2002 г., съобщи министърът на образованието Димитър Димитров. Вузовете ще получават пари в зависимост от качеството на преподаване и разходите за учебния процес. Досега субсидията се отпускаше пропорционално на броя на студентите. Промяна ще има и в механизма за определяне на работните заплати на преподавателите, като занапред ще се взема както хорариумът, така и квалификацията им.
|
|