Броят на заетите в България след 2000 г. расте само в София и в нито една друга област. Това обяви изненадващо Световната банка в доклад за възможностите за работа през последните 15 години. Изследването обхваща 27 държави в преход от Централна и Източна Европа, както и бившия Съветски съюз.
Докладът ни критикува и за посредствените резултати в създаването на продуктивни работни места. Много съкратени работници не са успели да си намерят нова работа или се занимават с нископроизводствени дейности. Сериозен е проблемът с младежката и дълготрайната безработица.
Бизнесът категорично оспори данните за броя на заетите, те противоречат и на месечните справки от Агенцията по заетостта. "По-скоро може да се каже, че работни места се създават основно в развитите индустриалните зони, сред които освен София са Варна, Бургас, Пловдив, Стара Загора, Севлиево", коментира зам.-шефът на БСК Дикран Тебеян. Той припомни, че ръст на заетостта има и в по-малките региони - особено с развитието на туризма и строителството. "Нови 110 хил. работни места са разкрити през 2005 г. Повечето от тях са от реалния сектор, а не по програми за заетост", посочи Тебеян, като се позова на данни от НОИ.
Работодателите обаче подкрепиха критиките към качеството на работните места. Според Тебеян има свободни работни места, но работодателите не могат да намерят квалифицирани кадри. За да има ръст на заплатите, трябва да има и добри специалисти, твърдят от стопанската камара. На дискусия вчера управителят на НОИ Йордан Христосков също акцентира на проблема с липсата на качествена работна сила.
ПРЕПОРЪКИ
Световната банка съветва да се понижат разходите по стартиране на нов бизнес и да се облекчи имотната регистрация. Експертите препоръчват и укрепване на принудителното изпълнение на договорите. Необходими са реформи и в пенсионната система и социалното осигуряване с цел намаляване на разходите за работна ръка, пише още в доклада. От банката очакват намаляването на вноските за пенсия с 6% да ограничи сивия сектор, както и да стимулира заетостта и събираемостта на вноските.
|
|