Ако Техеран поднови програмата си за обогатяване на уран, както заплашва да стори това, то само след "няколко месеца" той ще може да създаде атомна бомба, смята Ел Барадей. Той обаче предупреди, че всеки опит кризата да бъде разрешена без помощта на дипломатични средства може да "отвори кутията на Пандора".
Възможно е Иран да бъде изолиран, което ще го принуди на ответни мерки и в края на краищата пак ще трябва да се върне на масата за преговори, за да се намери решение на проблема, смята шефът на МААЕ.
Иранското правителство реши завчера да построи нова атомна централа в размирната югозападна провинция Хузестан, съобщи Ройтерс, като се позовава на държавната телевизия. Новата АЕЦ ще бъде построена с местни технологии, но не се уточнява кога ще започне строителството.
В провинция Хузестан се намират най-големите петролни залежи на Иран. В района живее по-голямата част от арабското малцинство в Иран, което се оплаква от дискриминация от страна на неарабските иранци. Южната част на Иран е раздирана от етнически конфликти от април, когато петима души загинаха по време на антиправителствени протести, припомня Ройтерс.
Иран почти е приключил изграждането на първата си АЕЦ, разположена в град Бушехр на Персийския залив. Централата се строи с руска помощ и трябва да заработи в края на 2006 г.
Вашингтон обвинява Техеран в опити да произведе ядрено гориво за използване в ядрени ракети, но Иран твърди, че атомните централи на страната са необходими за задоволяване на нарастващите нужди от електроенергия.
Израел трябва да извърши "дръзка и смела" акция срещу ядрената програма на Иран, подобна на израелския въздушен удар срещу основния ядрен реактор на Ирак през 1981 г. Това заяви вчера бившият израелски премиер Бенямин Нетаняху пред израелското радио.
"Трябва да се разбере, че на Иран не може да бъде позволено да развива ядрена заплаха срещу Израел", заяви Нетаняху. "Аз ще продължа наследството на бившия премиер Менахем Бегин, който чрез дръзка и смела стъпка не позволи на един съсед на Иран, Ирак, да развие подобна заплаха. Смятам, че точно това трябва да направи Израел", посочи Нетаняху.
АРСЕНАЛ
Израел разкритикува остро решението на Русия да продаде на Иран 29 комплекса за противоракетна отбрана Тор М1 на стойност 700 млн. долара. САЩ също изразиха тревогата си по повод информациите за продажбата на тези руски системи на Техеран, съобщи АФП. Когато една страна продава оръжие на Иран, тя укрепва военната мощ на тази държава и служи на интересите на най-негативните елементи в района, заяви говорителят на израелското МВнР Марк Режев.