Очила или лещи? Пред тази дилема са изправени всички, които страдат от късогледство, далекогледство или астигматизъм. Ако оставим настрана въпроса отиват ли ни очила или не, контактните лещи са удобни, но не са подходящи за всички случаи.
Според офталмолога проф. д-р Искра Маждракова контактни лещи се препоръчват най-често на пациенти с късогледство от 5-6 диоптъра нагоре, по-рядко се изписват на хора с далекогледство. При хора с по-висок диоптър контактните лещи са по-подходящи за корекция на зрението, отколкото очилата с дебели "лупи", твърдят лекарите. Разбира се, не е проблем да се носят лещи и при малък диоптър.
Ако пациентът е носил очила, то процесът на смяната им с контактни лещи трябва да протича постепенно. Офталмоложката обяснява, че е нужен период за адаптация - очите трябва да привикнат към по-малкото постъпление на кислород. Докато тече привикването на очите към контактната леща, трябва да се поставят специални капки, които успокояват и предотвратяват възпаления. Необходимото време на очите да свикнат с лещите е строго индивидуално - от няколко дни до няколко месеца.
Доц. Параскева Цанева, специалист по контактни лещи, препоръчва в началото да се носят само 1-2 часа през деня. Тя смята, че контактните лещи коригират много по-добре зрението от очилата, особено добри резултати според нея има при хора с голямо късогледство. Важно е да се знае, че диоптрите на очилата се различават от тези на лещите. "При пациенти с късогледство диоптърът на лещите е по-нисък от този на очилата и обратно, при далекогледство - този на лещите е по-висок", обяснява доц. Цанева. Това е така, защото люспицата на контактните лещи ляга директно върху окото.
Има случаи, при които не е препоръчително да се изписват лещи - при някои заболявания на роговицата, при диабет, при жени в менопауза или бременни. Ако пациентът страда от алергия или работи в задимено помещение, също не е препоръчително да използва лещи, защото роговицата на очите може да получи раздразнения.
Изборът на контактни лещи е голям. Различните модели са изработени от различни материали. Ако сте суетен, може да смените и цвета на очите си с лещи с диоптри. Лещите се различават според еластичността, дебелината, плътността и химичните свойства. Всички видове не се изпотяват от студено или топло, не създават проблеми при шофиране.
Контактните лещи се делят на меки и твърди. Меките са незабележими и почти не се усещат. Според доц. Цанева с твърдите лещи се свиква по-трудно, но окото диша по-добре. Тя обяснява, че те се изписват най-вече при астигматизъм. Според нея, ако човек свикне с твърди лещи, те са по-добрият вариант, защото могат да се използват по 2-3 години. Друго предимство е, че са по-хигиенични и трудно се замърсяват.
Вече се предлагат и меки контактни лещи, специално за астигматизъм. Те са по-скъпи, защото са само на чужди фирми.
Изключително важно е спазването на добра хигиена като лещите се свалят и почистват със специални разтвори. Използват се и таблетки за дезинфекция веднъж месечно. Преди да се поставят или свалят лещите, ръцете задължително трябва да се измият със сапун, в противен случай има опасност от възпаление на роговицата, което, ако не се лекува, може да доведе до загуба на зрение.
И без проблеми със зрението някои хора носят цветни лещи без диоптър. В този случай най-подходящи са меки цветни лещи с високо водно съдържание, които почти не се усещат. Ако се спазва необходимата хигиена, няма опасност от странични ефекти.
Много търсени са лещите за еднократна употреба, които са със 70% водно съдържание. Те се слагат сутрин, а вечер се махат и изхвърлят. За предпочитане са и лещи, изработени от силикон и хидрогел, защото не вредят на очите.
----------
ЦЕНИ
Цените се определят според вида на лещите. Твърдите лещи варират от 10 до 30 лв. едната. Лещите за астигматизъм могат да достигнат до 140 лв. за бройка. При меките има по-голямо разнообразие - зависи дали са с едномесечен, тримесечен, или едногодишен срок на годност, дали са силиконови. Например едномесечни могат а се намерят за 13-20 лв. (с 90% водно съдържание), тримесечни - за 10 лева, а годишни - от 22 до 44 лв.
--------
Късогледство
Късогледството може да бъде вродено или придобито (особено при интензивно натоварване на очите при гледане наблизо). Различават се няколко степени късогледство: слабо, средно или силно, като последното се нуждае от постоянно носене на очила или лещи.
Късогледството се проявява при по-голяма дължина на очната ябълка - образът на отдалечен обект се получава пред ретината вместо върху нея. Затова ясно се виждат само близки обекти.
Далекогледство
Далекогледството се дължи на по-малката дължина на очната ябълка или по-малка пречупваща сила на очната леща. Образът се получава зад ретината. Ако е в начален етап, това се компенсира чрез акомодация (при гледане в далечината лещата на окото изтънява, а при близко гледане тя се удебелява и увеличава оптичната си сила). С напредване на възрастта акомодацията отслабва и се получава възрастово далекогледство. Далекогледството при децата обикновено е вродена аномалия на пречупващата сила на окото.
Астигматизъм
Това е най-често срещаният проблем със зрението. Причината е неправилно оформена роговица на окото. Астигматизмът също е вроден и придобит. Първите симптоми са леко замъглено зрение, главоболие и преумора на очите. Образите се изкривяват и стават неясни.
|
|