Зам.-председателят на Еврокомисията Франко Фратини преди началото на пресконференцията в Брюксел вчера, на която представи новата имиграционна политика на ЕС. |
Целта на плана, който вече е известен като "европейска зелена карта", е да се привлекат квалифицирани кадри от страни извън ЕС, за да просперира икономиката на съюза. Така ще се реши и демографският проблем. След 2010 г. в ЕС ще се усети чувствително общото намаляване на работната сила, изчислили от комисията. Между 2010 и 2030 г. в ЕС на 25-те ще се яви недостиг от 20 млн. работници и служители в различни сектори на икономиката.
Основните акценти в плана са ускорена процедура по издаване на разрешителни за работа на висококвалифицирани и образовани чужденци, обвързване на разрешителното за престой и разрешителното за работа и предложения за сезонните работници, обяви на пресконференция в Брюксел вчера Франко Фратини. Той поясни, че предложението за сезонните работници е възможността за издаване на многогодишни визи, вероятно за 5 г., които да дават право на 6 месеца годишно работа в страните от ЕС.
В плана обаче не става въпрос за фиксиране броя на работниците. Пазарът на труда във всяка страна от ЕС е различен, а и много от държавите са настроени враждебно към опитите на Брюксел. Всяка страна сама ще определя квота, но ЕС ще определя правата за чуждестранната работна сила - като достъпа до образование, здравеопазване, поясни Фратини. "Имах среща с германския министър на вътрешните работи и той ми каза: моля, ние не можем да приемем Брюксел да ни налага квоти. Казах му: добре, от вас ще зависи дали и колко хора ще приемете", сподели Фратини на пресконференцията в Брюксел вчера след приемането на плана от комисията. Междувременно вчера Берлин обяви намерението си да замени 10% от селскостопанските си работници, които са чужденци, с германски граждани, съобщи АФП.
До 2009 г. Брюксел ще предложи четири директиви, в които ще се определят условията за влизане и престой на висококвалифицирани кадри, сезонни работници, служители на транснационални корпорации и платени стажанти. Комисията ще разработи и пусне в интернет имиграционен портал, ще подобри електронната трудова борса European Job Mobility Portal, ще съдейства за организирането на езикови курсове за имигрантите и техните семейства, както и на интеграционни семинари, които ще запознават чужденците с местната култура и традиции.
Докато Европа пристъпва към насърчаване на легалната имиграция, в САЩ правят първи стъпки към ограничаването й. Камарата на представителите одобри антиимиграционен закон след бурни дебати, при които бяха внесени доста поправки. С 273 срещу 148 гласа камарата гласува да се отмени лотарията "зелена карта", което бе една от внесените поправки. Законът тепърва трябва да се гледа и гласува в Сената. На този етап няма никакви промени в Програмата за разнообразяване на имигрантския поток за България и кандидатите продължават да се обработват както досега, заявиха за "Сега" от посолството на САЩ в София.