На тази страница често изтърваме юздите на въображението си, хвърчим из необятния Космос, че и забравяме на кой свят сме.
В настоящия материал обаче всяка буква следва да се приема за чиста монета, стъпваме на железни факти и реални обстоятелства.
Български астрономи откриха нерегистриран до днес обект в Слънчевата система - блуждаещ скален къс, иначе казано - астероид.
На 25 октомври Филип Фратев и Елина Михайлова, основатели на първата международно призната частна обсерватория у нас, засичат небесната отломка в съзвездието Бик. Събитието оповестяваме сега, тъй като се чакаше потвърждение от Международния астрономически съюз - то бе получено вчера. Засега астероидът носи работно заглавие "2005 UT 12", идеята е да се именува на наша известна личност. По първоначални изчисления астероидът кръжи около Слънцето в орбита между Марс и Юпитер, като една негова обиколка се изчислява на 4,2 земни години.
Събитието е от огромна важност и представлява първи голям успех на наши астрономи от 20 години насам. През 1984 и 1985 г. професор Шкодров открива 6 астероида, този е седмият.
Специално за нас гордостта е не само национална, но и ведомствена. В екипа на откривателя напряга мозъчни гънки наш кадър - сисадминът на редакцията Любомир Вригазов. Той е съосновател на обсерваторията, в настоящото откритие приносът му е с изчисления и обработка на данни. Вчера Любо сновеше мрачен из редакцията, не личеше да се е надул прекомерно, но на въпроси от научен характер отказваше да отговаря и продължаваше, както винаги с лекота, да отстранява текущи компютърни и мрежови проблеми.
Репортер на "После" часове наред преследваше учения с питане относно сигурността на планетата: има ли опасност орбитата на астероида да се засече с нашата и това да бъде краят на земния ни път?
Изнервен от досадния, но упорит репортер, Любо накрая отговори така: "Опасност има, но само ако приемем, че главата ти е планетата Земя, а юмрукът ми - астероид."
Заеби, Кометата ще трябва да почерпи май...
Рот Фронт!
ЗКПЧ-др.Радул