В края на мандата си правителството реши да ограничи злоупотребите с болнични. Лекарите вече ще могат да издават болничен лист за максимум 7 дни наведнъж и за не повече от 40 дни в годината. Това пише в одобрената вчера нова наредба за медицинската експертиза на работоспособността.
Досега максималният срок беше 10 дни за еднократен болничен и 60 - за цялата година. Целта е да се намалят разходите на Националния осигурителен институт (НОИ). По закон първият ден от отпуска за временна нетрудоспособност се плаща от работодателя, а останалата част - от НОИ.
В момента лекарите масово издават болнични с максималния срок от 10 дни, а хората често имат нужда от по-малък отпуск, обясни шефът на Националната експертна лекарска комисия Пенка Харизанова.
През 2004 г. у нас са издадени 2 480 667 болнични листове, сочат данните на НОИ. За общо заболяване те са за 14 096 300 дни на обща стойност 145 823 400 лв. Болничните листове поради битова злополука са за 705 800 дни за 6 774 100 лв.
С цел намаляване на злоупотребите от тази година към районните центрове по здравеопазване - структурите на здравно министерство по места, вече има и съвети, които контролират издаването на болнични от лекарите. В тях влизат представители на НОИ, здравната каса и на МЗ. Съветите могат да отменят болнични, ако установят, че са издадени неправомерно. От януари досега в София са спрени 5-6 удостоверения за временна нетрудоспособност. Работодателите също могат да сезират съветите за контрол по болничните.
Максимум 7 дни болничен ще се дават и за гледане на дете. Лекарска контролна комисия може да разреши отпуск до 30 дни наведнъж. Лекарите от спешната помощ могат да издават болничен за не повече от 3 дни.
Болничен няма да се дава при кръводаряване, на хора без осигуровки и при гледане на лице с намалена работоспособност, на което е осигурена чужда помощ.
И в новия вариант на наредбата са останали текстовете, според които за употребен алкохол или за приемане на силно упойващо вещество ще се издава болничен лист. Отпуск ще се полага и за хулигански и други противообществени прояви, когато работникът умишлено е увредил здравето си, за да получи отпуск или обезщетение. От Българската стопанска камара нарекоха текстовете смешни и обявиха, че ще поискат от следващия министър да ги отмени. "По този начин се стимулират недисциплинираните работници, а би трябвало и те да носят отговорност", коментира зам.-шефът на камарата Дикран Тебеян.
|
|