Бившият премиер Адриан Нъстасе е разследван по обвинение, че придобил и застроил терен в центъра на Букурещ на цена,20 пъти по-ниска от пазарната. |
По силата на приетия през септември от правителството указ, департаментът имаше правомощия да разследва нарушения, извършени от депутати, членове на правителството и други висши държавници. Фактът, че указът бе отхвърлен, означава, че делата срещу висши държавници трябва да се прехвърлят към главната прокуратура, което на практика ще блокира разследването поне за година и половина, пишат румънските вестници, цитирани от БТА.
За да бъде одобрен указът, в негова подкрепа трябваше да гласуват 69 сенатори. При вчерашния вот едва 47 от общо 96 присъстващи подкрепиха указа, 33 гласуваха против, а двама се въздържаха.
Отрицателният вот бе произнесен в момент, когато Националният департамент за борба с корупцията разследва видни политически фигури в Румъния, сред които бившият премиер Адриан Нъстасе, настоящият вицепремиер Георге Копос, бившият министър на промишлеността Дан Йоан Попеску.
Последствията от вота завчера може да бъдат катастрофални, предупреждава "Зиуа". Изданието припомня, че промяната на статута на Националната прокуратура бе поискано от ЕС и представлява съществено условие за приемането на Румъния в ЕС на 1 януари 2007 г. Еврокомисията подготвя в момента мониторинговия доклад за страната, който, ако бъде отрицателен, ще доведе до активирането на предпазната клауза и ще забави членството в ЕС с 1 г. "Спирането на дейността на Националния департамент за борба срещу корупцията и прехвърлянето на делата към Главната прокуратура ще бъде равнозначно на катастрофа в борбата с корупцията, която ще бъде на практика блокирана, подчерта министърът на правосъдието г-жа Моника Маковей.
Делегацията на Европейската комисия в Румъния окачестви решението като "очевиден регрес в борбата срещу корупцията".