Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст имате в случай, че сте навършили 60,5 г.за мъжете и 55,5 г. за жените. Има и условие сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта да е не по-малък от 98 за мъжете и 88 за жените. Трябва да имате предвид, че от 31 декември 2000 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с 6 месеца, и за мъжете, и за жените, до достигане на 63 г. за мъжете и 60 г. за жените, а сборът от продължителността на осигурителния стаж и възраст се увеличава с единица до достигане на 100 за мъжете и 90 за жените. От 31 декември 2004 г. сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта за жените се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с една до достигане на 94.
При преценяване правото и определяне размера на пенсията за осигурителен стаж и възраст осигурителният стаж се превръща в трета категория. Три години стаж от първа категория и четири години стаж от втора категория се зачитат за пет години стаж от трета категория.
Размерът на пенсията за осигурителен стаж и възраст
ще се определи като доходът, от който се изчислява, се умножи със сумата образувана от: по един процент за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от процента за месеците осигурителен стаж. Доходът, от който се изчислява пенсията, се определя като средномесечният осигурителен доход за страната за 12 календарни месеца преди месеца на отпускане на пенсията се умножи по индивидуалния коефициент. Индивидуалният коефициент се изчислява от дохода, върху който са внесени осигурителни вноски за период от три последователни години от последните 15 години осигурителен стаж до 1 януари 1997 г. по ваш избор и от дохода за периода след тази дата до пенсионирането ви.
За да ви бъде отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, следва да се подаде молба-заявление по образец до териториалното поделение на Националния осигурителен институт. Към нея се прилагат документи за осигурителен (трудов) стаж - трудова книжка и/или осигурителна книжка и/или удостоверение за трудов стаж УП-3 или УП-30. Прилагат се и документи за брутното трудово възнаграждение или доход, върху който са внесени осигурителни вноски за последните 3 последователни години от последните 15 години осигурителен стаж по избор преди 1 януари 1997 г. и за брутното трудово възнаграждение или доход, върху който са внесени осигурителни вноски за осигурителния стаж след тази дата до датата на пенсионирането - УП-2. За времето от 1 януари 2000 г. се вписва годишното брутно трудово възнаграждение или доходът, върху който са внесени осигурителни вноски.
Право на социална пенсия за старост
имате в случай, че сте навършили 70 г., когато годишният доход на член от семейството към датата на навършване на възрастта е по-малък от сбора на гарантирания минимален доход, установен за страната през последните 12 месеца. Ако искането е направено след навършване на 70-годишна възраст и след изтичане на 6 месеца от придобиване на правото на социална пенсия, доходът на член от семейството се преценява към датата на заявлението. Размерът на пенсията се определя от Министерския съвет.
Право на социална пенсия за инвалидност имат лица навършили 16 г., с намалена работоспособност с повече от 71%. Размерът на социалната пенсия за инвалидност на лицата със загубена работоспособност над 90% е 120%, а за лицата със загубена работоспособност от 71 до 90% - 110% от социалната пенсия за старост.
За да бъде отпусната социална пенсия, следва да подадете заявление (молба свободен текст по образец) до териториалното поделение на НОИ. За социална пенсия за старост се прилага декларация по образец (получава се от общинските служби) за семейното и имотното състояние и за годишния доход на членовете на семейството за 12 месеца преди искането за пенсия. За социална пенсия за инвалидност се прилага експертно решение на териториалната експертна лекарска комисия с определена степен на намалена работоспособност, датата на инвалидизирането и данни за определяне на правото и срока на пенсията.
Право на
наследствена пенсия
имат децата, преживелият съпруг/а и родителите на починалия, ако не получават пенсия. Личните пенсии могат да преминат в наследствени, с изключение на: пенсия за гражданска инвалидност, социална пенсия за старост, социална пенсия за инвалидност, пенсия за особени заслуги и персонална пенсия.
Наследствената пенсия се определя в процент от полагащата се лична пенсия на починалото лице по следния начин: при един наследник - 50%; при двама наследници - 75%; при трима и повече наследници - 100%. Наследствената пенсия се отпуска общо на всички лица, които имат право на нея и се разпределя поравно между тях. Минималният размер на наследствената пенсия не може да е по-малък от 90% от социалната пенсия.
В случай че не сте бил пенсионер и имате право на наследствена пенсия, следва да подадете в НОИ следните документи:
- молба-заявление по образец - УП-1;
- документи за осигурителен (трудов) стаж - трудова книжка и/или осигурителна книжка и/или удостоверение за трудов стаж УП-3 или УП-30;
- документи за брутното трудово възнаграждение или доход, върху който са внесени осигурителни вноски - УП-2.
Следва да приложите експертно решение на ТЕЛК или на НЕЛК или акт за злополука или медицинско свидетелство от съответната ведомствена медицинска комисия.
За
военноинвалидна пенсия
се представя удостоверение от съответното военно поделение за датата на постъпването и уволнението от служба и званието на лицето. При пенсия за инвалидност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест се предоставят документите до датата на инвалидизирането. При пенсия за гражданска инвалидност се прилага документ, удостоверяващ обстоятелствата, при които лицето е заболяло или пострадало.
В случай че не сте били пенсионер и имате право на наследствена пенсия, следва да подадете в териториалното поделение на НОИ удостоверение за наследници. За деца под 18-годишно възраст до навършване на 26-годишна възраст и за учащи се подава удостоверение от съответното учебно заведение, а ако са на наборна военна служба - военноотчетна книжка или удостоверение от съответното поделение. За деца, инвалидизирани до 18 г., съответно - 26 г. по време на обучението или наборната военна служба - експертно решение на ТЕЛК (НЕЛК) с всички необходими данни за определяне на правото и срока на пенсията. За преживелите съпрузи, които не са навършили изискуемата възраст и са нетрудоспособни се предоставя експертно решение на ТЕЛК (НЕЛК) с всички необходими данни за определяне на правото и срока на пенсията. За децата се подава декларация, че не са осиновени, а за преживелите съпрузи - декларация, че не са встъпили в граждански брак, за родителите - декларация, че не получават лична пенсия и не са лишени от родителски права и документ, удостоверяващ, че са родители - удостоверение за раждане, съдебно решение или удостоверение от общината; за родителите на лица, починали по време на наборна военна служба - и документ, издаден от съответното поделение, удостоверяващ, че смъртта е настъпила по време на наборната служба.
В случай че сте бил пенсионер, подавате в териториалното поделение на НОИ следните документи: молба заявление по образец - УП-1 и останалите горепосочени документи.
Право на
пенсия за инвалидност
имате, когато сте загубили напълно или частично работоспособността си завинаги или за продължително време. Пенсия за инвалидност се определя на лица с 50 и над 50% загубена работоспособност. Пенсиите за инвалидност са за общо заболяване и за трудова злополука или професионална болест. Следва да подадете молба заявление по образец - УП-1 до териториалното поделение на Националния осигурителен институт. Прилагат се документи за осигурителен (трудов) стаж - трудова книжка и/или осигурителна книжка и/или удостоверение за трудов стаж УП-3 или УП-30 до датата на инвалидизирането. Прилагат се и документите за брутното трудово възнаграждение или доход, върху който са внесени осигурителни вноски, както и експертно решение на ТЕЛК или НЕЛК.
Пенсиите за особени заслуги се отпускат от Народното събрание по предложение на Министерския съвет. Пенсията може да се получава заедно с друг вид пенсия и да преминава в наследствена пенсия. Персонална пенсия се отпуска с решение на МС по предложение на министъра на труда и социалната политика и съгласувано с министъра на финансите. Персоналната пенсия е равна на 90% от социалната пенсия за старост - 45 лв. Предложението за отпускане на персонална пенсия се изготвя въз основа на заявление, адресирано до НОИ, което включва мотивите за отпускане на персоналната пенсия, данни за самоличността на лицето и гражданското му състояние. Прилага се разпореждане на длъжностното лице на ТП на НОИ, с което се отказва отпускането на пенсия. Когато няма постановено такова разпореждане, лицето представя документи, удостоверяващи липса на основание за отпускане на друг вид пенсия или декларация, че няма достатъчно положен осигурителен стаж. Добавя се и решение, прието на сесия на общинския съвет, за внасяне на предложение в Министерски съвет, както и декларация за семейно и имотно състояние и за годишния доход на член от семейството за 12 месеца преди искането на пенсия. За многодетните майки се внася и документ, че са родили и отгледали пет и повече деца до навършване на 18-годишната им възраст, удостоверение от общината (кметството), че не са били лишавани или ограничавани родителските им права и че децата не са били настанявани в държавни заведения за отглеждане за срок по-голям от 1 година, освен по здравословни причини. За лицата полагали грижи в продължение на повече от 10 години за инвалид се подава и решение от ТЕЛК (НЕЛК), удостоверяващо, че болният за целия 10-годишен период е бил инвалид с намалена работоспособност над 90%, който постоянно се е нуждаел от чужда помощ. За многодетните майки и за лица полагали грижи повече от 10 години за инвалид - документ за придобит осигурителен стаж не по-малко от три години.
След подаване на необходимите документи за пенсия, в двумесечен срок ще ви бъде изготвен препис от пенсионното разпореждане за отпуснатата пенсия, където се посочват видът и основанието за отпускане на пенсията, както и началната дата, от която започва изплащането й.
Пенсията си
ще получавате в пощенските станции по местожителство
или местопребиваване и от банкови клонове. Пощенските станции изплащат пенсиите по изплащателен картон в периода от 7-мо до 20-то число за месеца, за който се отнасят.
При загубена трудоспособност или навършена 70-годишна възраст, пенсията може да се ви се изплаща в дома, по постоянния или настоящия адрес, след като подадете заявление до началника на пощенската станция.
Разпореждането за пенсия може да се обжалва по административен ред в тримесечен срок от получаването му пред ръководителя на съответното териториално поделение на НОИ.
---
Подробна информация, можете да намерите в Деловия портал ECON.BG на адрес: http://www.econ.bg.
|
|