:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,124
Активни 741
Страници 5,054
За един ден 1,302,066

Черна гора решава за независимост на 21 май

Парламентът прие да бъде проведен референдум, 55 на сто от гласовете ще гарантират суверенитет
Графика: В. "Таймс"
Черна гора е на път да се отцепи от Белград, съобщиха сръбските медии. Парламентът в Подгорица прие в сряда вечерта с 60 гласа "за" и 10 "против" специален закон за референдум за държавно-правния статут на Черна гора. В четвъртък черногорският президент Филип Вуянович насрочи референдума за 21 май. Президентът предложи още въпросът за референдума да гласи: "Искате ли Република Черна гора да бъде независима държава с пълен международноправен субективитет?" Кампанията ще продължи 75 дни и трябва да започне на 6 март. На заседанието на черногорския парламент присъства цялото правителство освен премиера Мило Джуканович, който е на работно посещение във Франция.

Съветът на министрите на външните работи на ЕС в понеделник даде зелена светлина за провеждането на референдума. Той се основава на препоръките на ЕС, като ключов момент в него е, че решението за независимост на Черна гора трябва да бъде взето от най-малко 55% от гласувалите на референдума.

Черна гора е последната от 6-те републики в бившата СФРЮ, която все още е под опеката на Белград. Ако гласува за независимост, тя ще стане първата новоизлюпена европейска държава от 1993 г. насам, когато Чешката република и Словакия се разделиха. "Разводът" със Сърбия автоматично ще отпрати Черна гора към членство в ЕС. Ако бъде приета в голямото европейско семейство, държавицата ще стане една от най-малките членки на съюза след Люксембург и Малта.

Черна гора е била независима повече от хиляда години преди да бъде присъединена насилствено към Югославия след Първата световна война. Черногорците се гордеят с факта, че са единствената балканска страна, която не е попаднала под турско робство.

Черна гора и до този момент има голяма степен на независимост от десет пъти по-голямата Сърбия. Подгорица има отделен парламент, правителство и валута - еврото. Общи са министерството на отбраната, външните работи, търговията, евроинтеграцията и човешките права.

Промени

Борбата за политическо надмощие в Косово доведе до оставката на премиера Байрам Косуми, а председателят на парламента в Прищина Неджат Даци бе отстранен от заемания досега пост, предаде вчера Косовапрес. Това се случва дни след старта на преговорите за бъдещето на областта.

Председателството на Алианса за бъдеще на Косово (АБК), коалиционен партньор на Демократичния съюз на Косово (ДСК), предложи командващия Корпуса за защита на Косово Агим Чеку -бивш командир от Армията за освобождение на Косово (АОК), за нов премиер.

От ръководството на ДСК обявиха, че за нов председател на косовския парламент партията номинира Кол Бериша, близък съратник на покойния президент Ибрахим Ругова. Досегашният председател на парламента в Прищина Неджат Даци заяви обаче, че няма да приеме решението на председателството на ДСК да напусне заемания пост.
 Агим Чеку
9
1360
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
03 Март 2006 07:59
Каква е тази еманципация на прага на всеобщото влизане в ЕС? Преди 10 години Югославия се разпадна, след 10 години всички от нея ще бъдат в ЕС. Защо беше цалята шумотевица и всички жертви...
03 Март 2006 09:17
Елементарно, Божилов!
За да може една държава да си пласира оръжията и да попуца на воля популейшъна. После да ръсне и малко обеднен ли беше, обогатен ли, уран върху бъдещите си гъзолизци (визирам нашата мила Родина)
03 Март 2006 10:33
ще добавя още че според мене с грозното разпадане на бивша YU, се целеше силна и дълготрайна дестабилизация на района...
да ме прощавате но май идейката е била нещо като цирей на задника на европата...
03 Март 2006 11:59
Самата Югославия беше голяма грешка и цирей на гъза на Европа. Идеята да вкараш в една държава сърби, хървати, босненци, словенци, албанци, унгарци, българи и една още една дузина малки народи е рядко тъпа. Докато Югославия играеше курвенската роля на посредник между Запада и Изтока народите търпяха. Като свърши Студената война, а оттам и келепира съвсем естествено избуяха и старите вражди. Голямата вина носят управляващите сръбски шовинисти, които не позволиха мирното разпдане на Югославия, но и другите народи не им останаха длъжни. Самата Сърбия има още да се цепи, не е само Косово, а също Метохия, Войводина, вероятно и Западните покрайнини. Съгласен, че не са виновни само сърбите, в много по-голяма степен отговорността е на Великите сили, които създадоха недоразумението Югославия и така запалиха фитила на бурето с барут.
03 Март 2006 13:27
Френчетата, го измислиха Малкия Съветски Съюз и насраха още куп лайна в Европа, който още дълго време няма да се измият!!!!!
03 Март 2006 13:48
До Ку-Ку: Добър постинг, но две уточнения са необходими - Метохия е район на Косово, или както косоварите биха казали - Дукаджини; за разлика от Косово във Войводина сърбите са мнозинство.
03 Март 2006 13:54
До Dobri_Bozhilov: за 10-те години дано си прав. А иначе целият въпрос трябва да го зададеш на Солана. Неговата политика на налагане на 3-годишен мораториум върху референдума се оказа пълен провал.
03 Март 2006 23:00
Ку-Ку , Мошеник
05 Март 2006 14:37
Добре дошла, Черна гора!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД