:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,794,235
Активни 848
Страници 21,109
За един ден 1,302,066

Държавата прокарва на ВИП общини път, ток и газ

Проект на икономическото министерство дели страната на 4 инвестиционни области според безработицата
Румен Овчаров
Общините, които правят индустриални и бизнесзони, да получат привилегиите, от които сега се ползват само най-крупните инвеститори в България. Това е една от промените в Закона за насърчаване на инвестициите, които предлага Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).



Идеята е, когато кметството реши да гради промишлен парк или бизнесзона, за да привлече инвеститори и да стимулира местната икономика, държавният бюджет да даде пари за прокарване на път, ток, ВиК, газоснабдяване, телефони, интернет. Сега хазната плаща за изграждането на инфраструктурата само на големи обекти на компании, които влагат в проекта повече от 70 млн. лева.

Икономическото министерство предлага оттук нататък държавна помощ да се отпуска и за инициативни общини, общински фирми, асоциации или фондации с общинско участие. Под бизнесзона се разбира крайградски терен - държавен или общински, където се осъществяват инвестиционни проекти на български и чуждестранни фирми, се уточнява в проекта.

На този етап не е ясно по какви критерии ще се отсяват общинските бизнеспроекти за държавно подпомагане, нито колко пари ще се отделят от държавния бюджет.

За развитие на индустриални зони в България вече има осигурени 18.5 млн. евро по програма ФАР на ЕС за 2006-2008 г. Брюксел изисква България да подготви програма за развитие на бизнесзоните.

В промените на закона се предвижда още критериите за насърчаване на инвестициите да са различни за отделните региони - според безработицата. В момента обхватът на държавната подкрепа - дали ще се изгражда инфраструктура, или фирмата ще ползва по-лесно административни услуги - зависи само от размера на частната инвестиция. Икономическото министерство предлага за областите с рекорден брой незаети държавата да подпомага всяка инвестиция на стойност над 6 млн. лв. В регионите с едноцифрена безработица летвата ще е над 14 млн. лв.

Проектът дели България на 4 зони. В група А - с праг 6 млн. лв., влизат областите, в които безработицата е над 50% по-голяма от средната за страната. По данни за 2005 г. такива са областите с центрове Враца, Шумен, Разград, Видин, Монтана, Търговище.

За категория В, с инвестиционна летва от 8 млн. лв. нагоре са зоните, в които незаетите са с 25 до 50% над средната безработица за страната. Тук попадат Плевен, Пазарджик, Смолян, Сливен, Силистра и Ямбол. В група С (с праг 10 млн. лв.) към момента се класират Софийска област, Кюстендил, Русе, Кърджали, Хасково, Велико Търново, Добрич и Ловеч. Безработицата в тях е от 1 до 25% над средната. Група D събира областите с процент на незаетите под средния за България. За тях летвата за насърчаване на инвестиции ще е най-висока - 14 млн. лв.

Експертите на Румен Овчаров предлагат още размерът на инвестицията изобщо да няма значение, ако тя гарантира над 300 нови работни места поне за 5-годишен период.

Досега държавата се опитваше да стимулира развитието на отделни малки общини с голяма безработица, като освобождаваше фирмите от данък печалба при инвестиции. Това обаче се оказа неефективно. Компаниите обясниха, че за тях е по-важно да има добра инфраструктура и квалифицирана работна ръка.
14
3730
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
13 Март 2006 23:43
Пароле, пароле, пароле....
14 Март 2006 06:27
Държавата прокарва на ВИП обещани път, ток и газ
14 Март 2006 07:36
Интересно, какво ли ще е мнението на бизнеса, като види първите си сметки за газ, и 6месеца по-късно за изграден път.
14 Март 2006 07:51
баничка
14 Март 2006 07:53
Само чистата конкуренция е гарант за просперитет. Всяко толериране на едни общини спрямо други е намеса в свободния пазар и ще трупа напрежение и проблеми.
14 Март 2006 07:56
Eх де да можеа да прекарат и бира в чешмите ще се врънат сите у БГ !


Бира потече във водопровода на норвежки град
14 март 2006 | 05:24 | Агенция "Фокус"

Осло. Не вода, нито масло и мед, а бира е потекла от чешмата в дома на 50-годишната норвежка Халдис Гундерсен, предаде АП. “В началото помислих, че е чудо, но след това реших, че просто съм превъртяла,” казва тя. Два етажа по-надолу, където се помещава бар, служителите на пивницата така и не можели да проумеят защо от канелката за наливна бира упорито потичала само чиста вода без нито един процент алкохолно съдържание. В крайна сметка виновник за грешката се оказал един от барманите, който разменил водопроводната тръба с тази за бира по време на ремонт. “Двете тръби са толкова близо една до друга. Трябва да си доста опитен, че да не ги объркаш,” са оправданията на виновника, който според информацията е получил солидна глоба за провинението си.


14 Март 2006 08:11
Някой общини отдавна функционират като частни фирми, така че изравняването на статута им с тях е логично). Сега сигурно и Община Долно Нанадолнище ще тръгне да прави хай-тек индустриален парк. То на много места няма вода и канализация, а токът спира през час, ама нейсе....
14 Март 2006 11:35
"вип община" Мугла ... ха-ха-хааа ....
14 Март 2006 12:35
И коя е зона "Д"
14 Март 2006 15:07
Какво е това ВИП, бре!?
- Very Important Person/s;
- Very Important People;
- Very Important Parking;
- Very Important Politicians;
- Very Important Prisoners;
- Very Important Prostitutes, etc.
*****!
The Spy

Редактирано от - bot на 14/3/2006 г/ 15:40:28

14 Март 2006 15:14
Статията е ужасно точна и от нея се подразбира следното:
Един Ням, казал на един Глух, как един Сляп, видял един Куц, който надбягал Бързия влак!
Браво и Ура към светли Европеидни проекти!
14 Март 2006 18:09
Индустриалните зони са най-нормалното и естествено място за всякакъв вид бизнес. Производство, логистика, търговия и всичко което ви дойде на ума. В нормалните държави тия зони ги подготвят предварително. Парцелите са оформени и маркирани, всички видове комуникации са прокарани и подведени до входа на парцела, улиците са асфалтирани и т.н. Дори и маркировките са на мястото си. Обикновено голяма част от парцелите са продадени или дадени под аренда предварително, но същинското строителство се разгръща вече в готовите парцели. И това всичко го прави държавата или общината която иска да развива активност в тази зона.
Няма дума че това са немалки инвестиции. Кой печели от тях? Печелят всички - бизнеса защото идва и не си губи времето и парите с глупости. Обществото, защото така и само така се отварят работни места. Общината и държавата защото печелят от данъци, от новите работници, от спестените социални помощи и т.н. и т.н.
Кой не печели? Популистките плямпала, защото там където нещата вървят, техните номера не минават!
14 Март 2006 18:18
Към случайно попадналите тук заблудени форумни души:
Жалко, ама истински жалко е, че иначе будната форумна съвест е отминала с такова пренебрежение тази тема. Започнах да пиша горния си постинг около 12 часа българско време, а го завърших едва преди няколко минути. Мислех си, че тук се е натрупала лавина от мнения, а то... в сух валог се случило!
Е, какво да се прави, далеч по-интересно е да разтягаш локуми и и да викаш: Уууууууууууууууууууууу-бря!
Атакаааааааааааааааааааааааааааа...
На случайно засегналите се, моите форумни извинения!
14 Март 2006 22:08
.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД