САЩ и Великобритания са пред грандиозен скандал заради най-скъпия боен самолет в света, пише в "Гардиан".
Миналата седмица Лондон заплаши да се оттегли от проекта за изтребителя Ф-35 на стойност 250 милиарда долара. Предупреждението бе отправено от лорд Дрейсън от британското военно министерство.
Причината е, че Вашингтон отказва на най-лоялния си военен съюзник в Европа достъп до технологията на машината тип "стелт". Това предвиждали американските закони за оръжия, които потенциално биха могли да попаднат в ръцете на терористи.
Великобритания настоява да има достъп до технологията, за да може да приспособи изтребителя към нуждите на собствената си бойна авиация. Висши служители на самолетостроителната промишленост в САЩ и на Пентагона призоваха администрацията на президента Буш да преразгледа решението.
Великобритания участва в скъпия проект с 2 милиарда долара и има намерение да купи 150 самолета Ф-35. Лондон обаче е недоволен, че Белият дом се отказа от плановете за втори двигател, който по план трябва да бъде произведен съвместно от английския гигант "Ролс Ройс" и американския "Дженерал илектрик".
Буш не включи втория двигател в проектобюджета на Пентагона за 2007 г. Целта му бе да спаси и без това атакуваните 1,8 милиарда долара за военното ведомство.
Предвижда се Ф-35 да бъде построен от компаниите "Бритиш аероспейс" (Великобритания), "Финмеканика" (Италия) и други от Холандия, Турция, Канада, Австралия, Дания и Норвегия. 20 на сто от дейността ще се извършва от "Бритиш аероспейс" на територията на Обединеното кралство.
"Без да имаме пълен достъп до технологията, няма да бъдем в състояние да закупим такива самолети", заяви лорд Драйсън пред американска сенатска комисия. Така той стана поредният министър от кабинета на Тони Блеър, който поиска САЩ "да върнат жеста" заради британската подкрепа за военните кампании в Ирак и Афганистан, отбелязва "Гардиан".
Положението станало толкова напечено, че неназован американски функционер предложил посредничеството на НАТО, твърди изданието. Той заявил, че Северноатлантическият пакт може да инспектира предаването на технологията за Ф-35 на приятелски настроени към САЩ държави.
Висш европейски служител обаче заявил, че начинанието трябва да бъде под надзора на ЕС, тъй като британският подход бил неуспешен.
|
|