Има идея личните лекари в по-малките населени места да дават дежурства във филиалите на центровете за спешна помощ, съобщиха от здравното министерство. Така джипитата ще могат да отговарят на изискването да са 24 часа на разположение и да покриват пациентите, които се нуждаят от неотложна медицинска помощ, която по норматив е задължение на общопрактикуващите.
В големите градове част от лекарите сключват договори с частни медицински центрове, които поемат неотложната помощ през нощта и по празници. Пациентите на джипитата пък трябва да са уведомени кого да търсят при нужда. В малките населени места обаче няма частни центрове и общопрактикуващите на практика се водят 24 часа на работа.
Идеята е занапред всички джипита от една малка община да се въртят на нощни дежурства във филиала на Бърза помощ. В момента у нас има 188 такива филиала, които обикновено са в болниците. Там работят по един-два спешни екипа. Ако джипитата поемат дежурства, това значи, че при нужда пациентите им ще се обаждат директно на спешния телефон 150, а не на лекарите си.
"Никой личен лекар няма да се съгласи на това нещо. Това значи да вземем хляба на Бърза помощ и едни и същи хора да се товарят с всичко. Не е разумно да работим там, където има хора, чиято професия е това", коментира д-р Любомир Киров, шеф на националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
От тази година всички джипита имат право да сключват договор с центровете за спешна помощ, т.е. срещу заплащане Бърза помощ да поема неотложните им пациенти. Досега в София няма нито един такъв договор, обясни директорът на центъра за спешна помощ д-р Георги Гелев.
"При ограничения ни бюджет това е трудно да се реализира. Освен това нямам представа как може да се подпише договор с държавна структура, която оказва спешна помощ безотказно и безплатно за пациентите, не е ясно на кой и за какво да се плати", обясни д-р Любомир Киров.
ПРОБЛЕМ
У нас няма точна граница между спешна и неотложна помощ и съответно кои лекари за кое отговарят. Джипитата поемат неотложните случаи, но често се случва тези пациенти да се обслужват и от Бърза помощ. Според Любомир Киров може да се помисли Бърза помощ да поема всички случаи - и неотложни, и спешни. Така смята и шефът на спешния център в столицата. В здравното министерство обаче не са съгласни.
Редактирано от - bot на 10/04/2006 г/ 09:44:50











