Върху опаковките на лекарствата в аптеките ще има поне две цени, предвижда националната здравна стратегия. На едното етикетче ще е изписана пределно допустимата цена на препарата на свободна продажба, а на другото - каква част от нея се плаща от НЗОК. Целта е пациентът да знае какво точно трябва да поеме сам и да се пресекат евентуални злоупотреби.
В момента лекарствата в аптеките имат само един етикет с цената, на която се продават. Тя може да е различна от максимално допустимата, тъй като не всички фармацевти ползват оптималната позволена по закон надценка. От обявената цена се приспадат евентуални отстъпки за клиента и платеното от НЗОК. Така реално няма официален ценоразпис на това, което пациентът трябва да плати.
Всяка година ще се прави справочник на лекарствата, разрешени за употреба у нас. В него ще се публикуват и пределните стойности, които здравната каса и здравното министерство плащат. Ще има стимули за лекари и болници, които не изписват твърде много медикаменти. От здравната каса отдавна твърдят, че у нас масово се дават лекарства, без това да е медицински обосновано.
Стратегията ще въведе и система за наблюдение на лекари и болници при изписване на медикаменти. Ще се усъвършенства методиката, по която се определят максималните цени. Ще влезе в сила и единен списък с цените на лекарствата, плащани от НЗОК, държавата и болниците.
Единната листа трябва да бъде регламентирана с новия закон за аптеките и лекарствата, подготвян от МЗ. Според проекта от 2007 г. болниците няма да решават сами какви лекарства и на какви цени да купуват. В списъка ще са посочени непатентни имена на препарати и максимални цени, не по-високи от тези в 9 страни в ЕС. НЗОК и болниците ще могат да плащат само от тези медикаменти и на цени, не по-високи от посочените в списъка. Вероятно списъкът ще е рестриктивен, така че клиниките да не могат да си позволяват да плащат за твърде скъпи лекарства, без да им остават пари за основното лечение.
В момента има два списъка - позитивен, който определя какви лекарства може да плащат държавата и НЗОК, и реимбурсна листа на касата с цените, на които тя плаща. Болниците пък сами определят какво да купуват с търгове за обществени поръчки, което може да доведе до корупционни практики.
|
|