Нови мерки срещу злоупотребите с цените на лекарствата обмисля здравното министерство.
Върху опаковките на медикаментите в аптеките ще има поне два етикета с цени. Първият ще показва пределно допустимата цена на препарата на свободна продажба, а вторият - каква част от нея се плаща от НЗОК.
В момента лекарствата в аптеките имат само един етикет - с цената, на която се продават. Тя може да е различна от максимално допустимата, тъй като не всички фармацевти ползват цялата позволена по закон надценка. От обявената цена се приспадат евентуални отстъпки за клиента и платеното от НЗОК. Така реално няма официален ценоразпис на това, което пациентът трябва да плати.
Националната здравна стратегия предвижда стимули за лекари и болници, които не изписват твърде много медикаменти. От здравната каса отдавна твърдят, че у нас масово се дават лекарства, без това да е медицински обосновано.
Още - в "България"
Националната здравна стратегия предвижда стимули за лекари и болници, които не изписват твърде много медикаменти.
Така поставен въпроса звучи глупаво, смехотворно и най-вече опасно. Някои лекари и болници могата да се почувстват така стимулирани та да осатвят болните на хляб и вода. И да ги лекуват по внушението на един колега-форумец само с молитви. Но, за съжаление и пациентът като лозето не ще само молитва и даже по-лошо, пациентът ще мотика когато се остави на само молитви. Лекарите би трябвало да бъдат стимулирани да изписват само нужните лекарства, да избягват полифармасията, която освен скъпа е и опасна. Така би трябвало да стои вуъпросът.