Има вероятност България най-после да се сдобие с донорска банка за костен мозък и стволови клетки. Изграждането й е приоритет за Изпълнителната агенция по трансплантация и очаквам резултати още догодина, обяви шефът на ИАТ Янко Начков.
За създаването на донорска банка са нужни няколко милиона лева. Източниците, които ще финансират проекта, са няколко - държавата, фондации и външно финансиране от Европейския съюз, поясни Начков.
Това всъщност е информационна банка на всички кръводарители, които са съгласни да дарят и костен мозък или стволови клетки за трансплантации, обясни шефът на ИАТ. При кръводаряване желаещите подписват специално съгласие кръвта им да бъде изследвана и за съвместимост с хора, които се нуждаят от трансплантация. Ако се окаже, че има съвместимост, дарителите могат да дадат и костен мозък. Той най-често е нужен за лечение на онкохематологични болести.
Ако България има своя донорска банка, ще може да се включи и в общата дарителска система на САЩ и ЕС, каза директорът на детската онкохематология проф. Драган Бобев. Така българските пациенти ще могат да ползват банките наравно с тези в Америка и Европа.
Сега в онкохематологията за трансплантация на костен мозък чакат 2-3 деца. При 15-20% от случаите има съвместимост с донор от семейството, обясни проф. Бобев. В останалите случаи се търси друг донор.
ИДЕЯ
Част от парите във фонда за лечение на деца в чужбина да се пренасочат у нас, тук също има възможност да се правят костно-мозъчни трансплантации, призова проф. Бобев. Едва 64 000 лв. от дарения са постъпили във фонда за 4 месеца, съобщи директорът Николай Добрев. Отделно кабинетът даде еднократно 5 млн. лв., а партия НДСВ - 500 000 лв. Други крупни дарения и постъпления от едрия бизнес все още няма. 6 деца вече са пратени на лечение от фонда, други 5 чакат и ще заминат скоро. Общо лечението им е за малко над 1 млн. лв.
|
|