Таванските ни помещения са с капандури и с много малък надзид. Как можем да разширим капандурите, да повдигнем тавана или надзида и да си направим балконче?
Е. Шолев
арх. Марин Бакалов, председател на Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти
Ако говорим за стари сгради, това би могло да се направи по-лесно. Причината е, че там, строейки, предприемачите не са изчерпали всички възможности за максимално уплътняване и застрояване на сградата. Проблемът е с новите сгради, при които всеки инвеститор е изчерпал всички възможности максимално, и то още на ниво проектиране. Там вероятността да бъде променен покривът, да се извърши повдигане нагоре, става по-трудно.
През 1992 г. например се правеха по три етажа покриви. Това се прилагаше, преди да бъдат въведени забраната и изискването покривното пространство да не е повече от 4,50 метра.
При старите сгради въпросът е по-лесно разрешим. Обикновено там има два случая, като и при двата става въпрос за надстрояване. При първия трябва да се докаже, че има възможност покривът да бъде изявен още малко, тоест неговата стръмност може да е по-висока, но ние да я направим по-ниска, ако това е допустимо. Когато сградата е стара, съществува вероятността по план за нея да се предвижда определено надстрояване. Тоест да има обективни и законови предпоставки да се повдигнат капандурите и да се направи тераска.
За нова сграда обаче вероятността е почти нищожна, тъй като квадратурата и разгънатата застроена площ са максимално оползотворени.
Въпросът, който се задава, би следвало да се решава конкретно, в зависимост от съответната сграда. Като начало е добре да се направи преценка от архитект, да се направи преглед на нормативната уредба и да се прецени възможно ли е подобно решение. В зависимост от това колко, как и къде ще се издига може да се наложи да се иска съгласието на съседите, защото все пак покривът е обща част на сградата. Това обаче са детайли, които трябва да се уточнят според конкретния случай.
Понеже на въпроса на човека не е отговорено, аз ще се постарая да осветля проблема от собствен опит.
1. Свикваш общо събрание на етажната собственост (процедурата обикновено не се спазва, но този път трябва да се погрижиш - лични писмени покани и т.н.). Най-добре да подготвиш протокол за съгласие и да обиколиш собствениците един по един да подпишат. Едва ли ще стане, щото някои ги няма (примерно един апартамент на няколко съсобственика или апартаментът е даден под наем), а други не са съгласни най-вече, защото ще спечелиш. Въобще съгласието на съседите е най-трудната част.
2. Отиваш в архитектурното бюро на жената, брата, зълвата и пр. на главния архитект на района. Като попиташ любезно за препоръчано от района архитектурно бюро, ще те упътят. Плащаш малко по-скъпа консултация, която включва и съдействието на гл. архитект.
3. Приемане на преуствойството от РДНСК - по същия начин като т. 2.