Ако човечеството започне масово да използва новите, енергоспестяващи източници на светлина, 16 млрд. тона въглерод няма да се изпарят в атмосферата на Земята през следващите 25 г.
За целта не е нужно да се разработват нови технологии, употребата на съществуващото икономично осветление - луминесцентни лампи и светлинни диоди, ще спести 1880 млрд. евро.
Освен че е един от най-големите причинители на глобалните климатични промени, осветлението по домовете и офисите създава още така нареченото "светлинно замърсяване". Благодарение на него днешните градски деца израстват, без да са виждали звездите, пише в доклада.
Във Великобритания например има около 50 000 правителствени сгради. За тяхното осветление държавата всяка година плаща над 289 млн. евро. Всичките тези осветителни тела излъчват по 0,75 тона въглерод в атмосферата. Разходите са толкова големи, защото повечето сгради използват неефективно осветление.
За изкуствено осветление отива близо 1/5 от общата консумация на електроенергия по света. Това е повече от сумарното производство на всички атомни централи по света. Всяка година електрическите крушки излъчват по 1.9 млрд. въглерод - три-четвърти от въглерода, който бълват годишно ауспусите на всички автомобили по света. Електрическите крушки по модел от 80-те години на ХIХ век отделят почти 20 пъти повече топлина, отколкото светлина. 90 на сто от консумираната от тях енергия се превръща в топлина.
През следващите 25 г. търсенето на изкуствена светлина ще нарасне почти двойно, защото развиващият се свят ще започне да достига западните стандарти на живот.
"Ако не се предприемат спешни мерки, количеството електрическа енергия, употребено за осветление до 2030 г., ще нарасне с 80%", предвижда Клод Мандел, изпълнителен директор на МАЕ. "Ако използваме новите икономични осветителни тела, то потреблението на ток ще остане същото".
"Политиците са тези, които могат да ограничат глобалното затопляне", посочва Стивън Тиндейл, изпълнителен директор на британския клон на екозащитната организация "Грийнпийс". "Нямаме време да чакаме отделните индивиди да спасят света." Същото се посочва и в доклада на МАЕ. Агенцията предлага правителствата да включат в законодателствата си задължителни изисквания при строителството на новите сгради да се поставя икономично осветление.
Аргументи
Икономичните крушки работят 12 пъти по-дълго от обикновените - средно около 6 г. Отделят 70% по-малко топлина. В повечето къщи за осветление отиват 15% от сметката за ток. Ако средностатистическото американско семейство замени крушките на 5 от най-използваните си лампи с икономични, САЩ ще спестят за една година 6 млрд. долара и ще намалят вредните емисии с половин млн. тона, се посочва в доклада.