Снимка на затворниците в американската военна база Гуантанамо в Куба, които вече ще бъдат защитени от Женевската конвенция за правата на човека. |
Документът е подписан от зам.-министъра на отбраната на САЩ Гордън Ингланд и е бил изготвен след решението от 29 юни на Върховния съд. Той определи като незаконна системата от военни трибунали, създадени от администрацията на президента Джордж Буш, за да съдят заподозрени терористи, държани във военната база Гуантанамо в Куба.
По-рано САЩ твърдяха, че някои затворници, пленени по време на американската война срещу тероризма, не се ползват от всички защити на Женевската конвенция, припомня Ройтерс.
Говорителят на Белия дом Тони Сноу настоя, че всички задържани от САЩ хора са третирани хуманно, предаде АП. "Това всъщност не е промяна в политиката ни", подчерта Сноу, определяйки решението на Върховния съд като "сложно".
В същото време администрацията на Буш призова Конгреса да подкрепи юридически трибуналите в Гуантанамо, но повечето републиканци и демократи едва ли ще сторят това след решението на Върховния съд, коментират американските медии.
В края на август дори се очаква да бъде гласуван специален законопроект за правата на затворниците от Гуантанамо, съобщи Дойче веле.