Преди два месеца сръбската полиция организира поредната хайка в Белград за залавянето на Ратко Младич и негови помощници. Резултатът отново бе нулев. |
Целта е Белград да убеди ЕС да поднови преговорите за сключване на споразумение за стабилизиране и асоцииране. В Брюксел пристигнаха Кощуница и президентът Борис Тадич. Те ще останат там до сряда за разговори с високопоставени представители на ЕС и НАТО. Планът за залавянето на Младич е разработен в сътрудничество с Международния трибунал и ЕС, обяви Расим Ляич, отговарящ за сътрудничеството в Хага. "Надявам се планът да бъде приет от цялата международна общност. Тогава идва трудната част - пълното му прилагане", каза той.
В края на миналата седмица сръбският в. "Блиц" писа, че Хага няма да подкрепи плана на Белград. Според изданието той вече бил изпратен до юготрибунала, но в него нямало дума как точно ще бъде заловен издирваният генерал Младич.
Според съобщения в сръбския печат Трибуналът в Хага настоява планът да съдържа подробни инструкции и да назовава хора, които ще отговарят за всяка част от бъдещата акция. Западните представители поискали също Белград да установи пълен контрол върху службите за сигурност, включително военното разузнаване, за които се твърди, че са все още под влияние на привърженици на Младич.
Кощуница заяви пред местни медии, че Сърбия ще използва опита на своя съсед - Хърватия, чийто бивш генерал Анте Готовина, издирван за военни престъпления, бе арестуван в Испания миналото лято. Белград твърди, че не може да установи къде се намира Младич.
Планът трябва да бъде много убедителен, след като страната не успя да изпълни поетите ангажименти за предаването на Ратко Младич и Радован Караджич на съда в Хага. Това заявиха външните министри от ЕС, които пристигнаха в Брюксел за срещата, посветена на преговорите със Сърбия.
"Ще видим. Всеки път, когато съм в Белград, властите казват, че след една седмица или след 14 дни ще заловят Младич. Наскоро получих информация, че те дори щели да предадат Караджич", заяви холандският външен министър Бернард Бот. Дипломат номер 1 на Люксембург Жан Аселборн посочи, че представянето на плана на Белград е стъпка в правилната посока. "Ние обаче трябва да сме абсолютно сигурни, че сътрудничеството с Хагския трибунал ще бъде стопроцентово", подчерта той.
Сърбия увеличи усилията си за залавяне на Младич, след като ЕС замрази през май преговорите с Белград, а САЩ прекратиха помощта си.
Искания
Косово смята да преговаря със Сърбия за независимостта си, съобщи Ройтерс. На 24 юли техни официални представители на Белград и Прищина ще преговарят за статута на областта във Виена. Етническите албанци, които са около 90 процента от населението, настояват за независимост като единствено възможно решение. Белград смята Косово за люлка на сръбската култура и отказва да му предостави нещо повече от широка автономия.