Датските университети са пълни със студенти от Швеция, което накара Копенхаген да поиска ЕС да въведе квоти за чужденци дори и от страните членки на Съюза. |
Според законодателството на Съюза гражданите на страните членки имат право на равен достъп до университетите на цялата територия на ЕС. Проблеми обаче възникват в държавите, чийто езици са еднакви или сходни. Скандинавските студенти могат да усвояват материала на езиците на съседните си страни, поради което Дания въведе квоти за студенти от Норвегия, която не е член на ЕС. Подобно споразумение обаче не е възможно с Швеция, която е член на ЕС. Стокхолм предлага само 400 места годишно за медицински науки, което е причина над 1400 шведски студенти по медицина да учат в чужбина и повечето от тях избират Дания.
Австрия и Белгия са изправени пред подобен проблем, припомня "ИЮ Обзървър". В Белгия френски студенти идват да учат медицина, като се възползват от по-евтиното обучение и лесния достъп до медицински курсове на родния им език. В някои области като ветеринарна медицина например френските студенти са 86% от общия брой.
Министърът на висшето образование на френскоезичната общност в Белгия Мари-Доменик Симон иска от септември т.г. броят на чуждестранните студенти да се ограничи до 30% в областите и специалностите, в които има голям брой чужденци.
Австрия пък ще ограничи до 20% броя на чуждестранните студенти в университетите си в опит да намали германските студенти, влизащи в медицинските факултети. Това ще стане въпреки решението на Европейския съд за правата на човека от юли м. г., който задължи Виена да уеднакви правилата за всички студенти. Квотната система ще запази 75% от местата в медицинските и стоматологичните факултети за австрийци, 20% ще бъдат за граждани на ЕС, а останалите 5% - за жители на страни, които не са в Съюза. Австрийската министърка на образованието Елизабет Герер обяви, че новата система за определянето на квоти не противоречи на законите на ЕС.