:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,285
Активни 738
Страници 30,850
За един ден 1,302,066

Дания иска квоти за чужди студенти в ЕС

Копенхаген недоволства, че много от местата в местните университети са заети от шведи
Снимка: Архив "Сега"
Датските университети са пълни със студенти от Швеция, което накара Копенхаген да поиска ЕС да въведе квоти за чужденци дори и от страните членки на Съюза.
Дания иска промяна на правилата на ЕС за свободен достъп до университетите, заяви министърът на науката и технологиите Хелге Сандер, цитиран от "ИЮ Обзървър". Това се налага, тъй като една трета от студентите, приети в медицински факултети в Дания, са шведи. Министър Сандер смята да повдигне въпроса на ниво ЕС, тъй като този проблем засяга и други страни-членки. "Проблем е, че толкова много места се заемат от шведи, след като ни трябват в Дания", заяви той. "Трябва да призная, че скандинавското сътрудничество в тази област се провали и сега е необходимо да открием решение на ниво ЕС", добави министърът.

Според законодателството на Съюза гражданите на страните членки имат право на равен достъп до университетите на цялата територия на ЕС. Проблеми обаче възникват в държавите, чийто езици са еднакви или сходни. Скандинавските студенти могат да усвояват материала на езиците на съседните си страни, поради което Дания въведе квоти за студенти от Норвегия, която не е член на ЕС. Подобно споразумение обаче не е възможно с Швеция, която е член на ЕС. Стокхолм предлага само 400 места годишно за медицински науки, което е причина над 1400 шведски студенти по медицина да учат в чужбина и повечето от тях избират Дания.

Австрия и Белгия са изправени пред подобен проблем, припомня "ИЮ Обзървър". В Белгия френски студенти идват да учат медицина, като се възползват от по-евтиното обучение и лесния достъп до медицински курсове на родния им език. В някои области като ветеринарна медицина например френските студенти са 86% от общия брой.

Министърът на висшето образование на френскоезичната общност в Белгия Мари-Доменик Симон иска от септември т.г. броят на чуждестранните студенти да се ограничи до 30% в областите и специалностите, в които има голям брой чужденци.

Австрия пък ще ограничи до 20% броя на чуждестранните студенти в университетите си в опит да намали германските студенти, влизащи в медицинските факултети. Това ще стане въпреки решението на Европейския съд за правата на човека от юли м. г., който задължи Виена да уеднакви правилата за всички студенти. Квотната система ще запази 75% от местата в медицинските и стоматологичните факултети за австрийци, 20% ще бъдат за граждани на ЕС, а останалите 5% - за жители на страни, които не са в Съюза. Австрийската министърка на образованието Елизабет Герер обяви, че новата система за определянето на квоти не противоречи на законите на ЕС.
4
2888
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
01 Август 2006 10:55
и предвид че дания е страна където двойки не се пишат, тоест всички завършват, и всички които поискат да учат се приемат - тоест няма никакви стандарти или ниво на образование - от това шведските и норвежки студенти могат само да спечелят. всички студенти получавато по 200-300 евро стипендия на месец (или поне до скоро). въпреки всички тея благинки, обаче, датчаните не са се засилили да студенстват - даже напротив.. и явно проблема е че има прекалено много шведи..мда
вдигането на стандартите, и въобще понятието "високи стандарти" не значи "високо качество" в дания (за каквото и да е), а значи "високи цени". за това и визшето се прави платено (десетина хиляди евро на година) за не-ЕУ граждани. Лошо няма, на тва му се вика "ефект на белгийския шоколад" - сложи висока цена на нещо, и незапознатите с продукта ще се избият да го купуват мислейки си че щом има висока цена, трябва и да е много качествено, особенно ако и нямаш база за сравнение (човек на прави по 15 визши). Разбира се - всичко до един момент.
дания услужливо е решила да спаси останалите скандинавски страни от посредствените си (и направо опасни) медици, за което мисля че скандинавия трябва да им е благодарна.
това е една от малкото страни където ако "случайно" лекарят ти ти отреже крака, или ти предпише грешното лекарство - не можеш да го осъдиш за повече от няколко хиляди евро (то инъче държавата ще фалира, предвид колко често се случва). датските ГП-та не предписват антибиотици дори и да ти тече гной от ушите и да имаш 42 градуса температура (антибиотиците били вредни за обществото - там разни бацили развивали резистентност и тн.). за болки в краката се прави акопресура на главата, а 'диагностициране' на счупена ръка отнема 3 дена и 10тина рентгенови снимки. на гинеколог не се ходи - за тва по хубаво в БГ (по вероятно е да се заразиш от нещо по време на преглед от колкото да се излекуваш от нещо). единственият начин да се извика линейка (и да дойде) е да легнеш на тротоара на оживена улица и да не мърдаш.
типична страна на глупаците (по "хищните вещи на века" - стругацки). с тая разлика че, всъщност, може би, е хубаво абцеса да се остави да си се самоизолира и пукне .
01 Август 2006 11:02
Мдааа... разпада се разпада....
01 Август 2006 12:14
korki,
това информация от извора ли е?
Ако наистина е така ще трябва да се страхуват от нашите специалисти след като ще имат право да работят в ЕС.
01 Август 2006 15:00
korki, ти ходил ли си в Дания или говориш наизуст?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД