"Малко повече съм оптимист след последното си посещение тук, че България ще бъде член на ЕС от 1 януари 2007 г.", каза еврокомисарят Франко Фратини след срещата си с премиера Сергей Станишев. |
"Надявам се, че скоро парламентът ще одобри конституционни промени, които да заличат всяко съмнение за възможност за влияние върху независимостта на съдебната власт", каза еврокомисарят след срещата си с министъра на правосъдието Георги Петканов, шефа на Върховния касационен съд Иван Григоров и главния прокурор Борис Велчев.
Фратини, който през януари одобри третата поправка в конституцията и тя бе направена след консултации с Брюксел, вчера похвали ВКС, че е атакувал пред Конституционния съд две от мартенските промени - за т.нар. импийчмънт на тримата големи в съдебната власт и за възможността правосъдният министър да прави кадрови предложения. КС още не е решил делата, затова от ВКС вече са поискали с гневно писмо по-бързо произнасяне.
След критичния майски доклад на Брюксел се заговори за нови промени, които да закрепят правомощията на Висшия съдебен съвет и да въведат децентрализацията на общините.
До средата на септември четвъртата поправка на конституцията ще бъде приета поне на първо четене, са обещали вчера шефът на парламента Георги Пирински и лидерите на парламентарните групи. До този срок Еврокомисията ще приема материали във връзка с мониторинговия доклад за напредъка ни. Председателят на ПГ на Коалиция за България Михаил Миков е потвърдил готовността на мнозинството да се вмести в тези срокове.
Пирински каза, че е рано да се предрича точно какви промени ще бъдат направени, но бе категоричен, че акцентът действително е върху независимостта на съдебната власт. Фратини е препоръчал да се работи в тясно сътрудничество с опозиционните парламентарни групи, с правителството и със съдебната власт.
Другата му препоръка е да се ускорят промените в Закона за политическите партии, в Гражданско-процесуалния кодекс и за отпадане на банковата тайна във връзка с проверка на сметки при съмнения за пране на пари.
Еврокомисарят даде висока оценка и на борбата с корупцията. Персонална похвала получи обвинител №1 Борис Велчев. "Той е много смел главен прокурор и трябва да го подкрепяме в стремежа му да изкорени корупцията", заяви еврокомисарят. Стана ясно, че той е в течение на всички действия по всички шумни дела - за злоупотребите в столичната "Топлофикация", за източването на държавния резерв, за разследванията срещу депутати.
Суперлативи получи и МВР за работата си. Фратини през целия ден хвалеше списъка с конкретни резултати, който му бе връчен от Румен Петков. В него фигурираха 4 успешни разработки - за разбита група, която е изнесла от страната около 16 млн. лева, като са използвани фалшиви документи. Фратини отчете, че по този случай вече е започнало досъдебно производство. Еврокомисарят се впечатли и от информация за разбита банда, извършвала измами с ДДС, за друга - организирала трафик на хора, както и за заловени синтетични наркотици за 2 млн. евро в Пловдив.
ОПТИМИЗЪМ
"Малко повече съм оптимист за присъединяването на България към ЕС на 1 януари 2007 г., отколкото бях при последното си посещение", каза еврокомисарят след срещата си с премиера Сергей Станишев. Той посочи, че ако България няма да може да стане член на ЕС в края на 2006 г., това ще се знае още през септември. Фратини обаче бил уверен, че това няма да стане. Президентът Георги Първанов изрази високата си оценка за личната ангажираност на комисаря Фратини да подпомогне усилията на България за преодоляване на недостатъците, посочени в майския доклад на ЕК.