Немалко хора в самата Полша се стряскат от изявленията на братята Качински. На първомайския парад тази година опозиционери осмяха двамата, като нахлузиха маски с техните ликове. |
Повод за предупреждението е изказване на Лех Качински от събота. Тогава той заяви, че ще настоява страните - членки на ЕС, да върнат в наказателните си кодекси смъртните присъди. "Страните, които отмениха това наказание, дават невъобразимо предимство на престъпника пред неговата жертва, предимството на живота пред смъртта", изтъкна той.
"Връщането на това наказание ще представлява очевидно нарушение на задълженията на страната към Европейската конвенция за правата на човека, която спазва фундаменталните ценности на СЕ. Това ще бъде напълно несъвместимо с членството в нашата организация", се казва в посланието до Качински на Рене ван дер Линден.
"Едно от най-големите ни постижения е създаването на зона, де факто свободна от смъртна присъда, в 46-те ни страни членки, простираща се от Исландия на запад до Владивосток на изток и от Норвегия на север до Турция на югоизток", изтъква в писмото си генералният секретар на ПАСЕ.
Идеята на Лех Качински вече разгневи ЕС. На 31 юли Павел Свебода - оттеглилият се същия ден шеф на отдела за ЕС във външното министерство във Варшава, заяви, че шансовете на страната да стане председател на Евросъюза през 2011 г. са сериозно застрашени.
Вчера Евросъюзът отново разкритикува Лех Качински, съобщи Ройтерс. "Смъртната присъда е несъвместима с европейските ценности", изтъкна говорителят на Европейската комисия Стефан де Ринк.
Премахването на смъртното наказание е сред главните предварителни условия за започване на преговори за присъединяване към ЕС. Полша бе сред първите страни в Източна Европа, които го отмениха. Това стана малко след падането на комунистическия режим в страната през 1989 г.
От миналата година на власт в Полша е консервативната дясна партия "Право и справедливост". Неин лидер и отскоро премиер на страната е Ярослав Качински - братът близнак на държавния глава. Консервативните и националистически изказвания на двамата братя предизвикаха безпокойство сред европейските партньори на Варшава.
Отмяна
Молдовският президент Владимир Воронин подписа вчера закон за пълна отмяна на смъртното наказание в страната, предаде ИТАР-ТАСС. Законът предвижда ратификация на протокол № 13 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, както и присъединяване към факултативния протокол към Международния пакт за граждански и политически права. Първоначалните властите в бившата съветска република смятаха да прилагат смъртното наказание само в изключителни случаи, във военно време. Плановете за сътрудничество с Европейския съюз обаче налагат необходимостта от пълната отмяна на смъртната присъда.