Парламентът няма да излезе с конкретно решение за законността на царската реституция. Ако някой иска да оспори собствеността на Симеон Сакскобургготски, ще трябва да се обърне към съда. Така управляващата коалиция ще се опита да излезе от безизходицата с имотите на бившия монарх, в която сама се набута.
В окончателния доклад на анкетната комисия към НС, която 4 месеца разследва законността на връщането на царските имоти, е записано, че възстановяването е осъществено на базата на решение на Конституционния съд от 1998 г. и действията по тяхното деактуване не са атакувани като незаконосъобразни.
Точно такова бе и предложението на НДСВ в предварителните консултации с коалиционните партньори. БСП и ДПС настояваха, че част от имотите са върнати незаконно. След 4-часова среща при премиера Сергей Станишев в сряда и нонстоп совалки в парламента вчера двете партии неохотно промениха позициите си, но дадоха знак, че може и да размислят. На вчерашното си заседание ПГ на Коалиция за България не взе решение как да гласува в пленарна зала. Христо Бисеров от ДПС пък размаха копие на фалшифициран нотариален акт за двореца "Врана". "Само искам да покажа какво се е вършило", заяви той. Бисеров добави, че съдебната, законодателната и изпълнителната власт не трябва да останат равнодушни към установените данни по осъществяването на реституцията.
Все пак докладът на комисията бе подкрепен, макар и с отвращение, от всички представители на управляващото мнозинство, както и от независимия Петър Манолов. "Резултатът е 0:0 между народ и цар", обобщи той.
На подмятанията, че заключителният доклад е обезсмислил работата на комисията, БСП отвърна: "Събрахме 3200 страници за цялата история на реституцията. Тук е цялата документация. Ако някой прецени, че държавният интерес не е защитен, може да предприеме съответните съдебни действия." Към доклада има опис на отнетото и възстановено имущество.
Окончателният доклад на комисията има доста безобиден вид. Той просто хронологично отразява изказаните мнения на заседанията. Описани са и становищата на Яне Янев от ОДС, Екатерина Михайлова от ДСБ и земеделеца Борислав Китов, че реституцията е незаконна и е нарушена процедурата по връщането. Необходимостта от специален нормативен акт за имотите фигурира като мнение на отделни депутати, но не и като препоръка.
Депутатите от опозицията Яне Янев, Екатерина Михайлова, Илияна Масева и Павел Чернев обявиха, че докладът на практика узаконява царската реституция. Янев нарече документа парцал. От мнозинството контрираха, че парламентът не е съд, депутатите можели само да съберат фактите.
Докладът на парламентарната комисия ще бъде внесен в пленарната зала, а депутатите могат да го приемат или отхвърлят. От решението обаче няма да произтече нищо. Вчера Яне Янев заплаши, че ще внесе в пленарната зала предложението си за запор върху придобитото от Сакскобургготски. То обаче едва ли ще мине заради договорката в управляващото мнозинство да не се взема категорична позиция по казуса.
Прокурорската проверка приключва през август
Според шефа на комисията Пламен Ранчев, който бе автор на предишния, по-хард вариант на доклада, където се препоръчваше да се напише специален закон за имотите на царя, данните могат да бъдат пратени на главния прокурор. Депутати от БСП обаче заявиха, че решение за сезиране на прокуратурата не е вземано. Докладът бил публичен и обвинението може да се сезира и само ако сметне за необходимо.
И в момента Върховната касационна прокуратура (ВКП) проверява царските имоти. Сигналът за извършени длъжностни престъпления при реституцията им бе подаден още през октомври 2003 г. от Национално сдружение БЗНС на Яне Янев, който сега е депутат от ОДС. Земеделците искаха разследване срещу премиера Сакскобургготски, министрите Милен Велчев, Валентин Церовски и Мехмед Дикме, столичния кмет Стефан Софиянски, подписал акта за реституцията на „Врана", и областния управител на Софийска област Олимпи Кътев, с чийто подпис са върнати дворците в Рила. Така и не стана ясно какво е установила проверката на този сигнал.
През март сигнал във ВКП за царските имоти внесоха ДСБ.
Проверката е разделена и се извършва по места, обясниха от прокуратурата. Главният прокурор Борис Велчев очаква резултати до края на месеца. Вчера зам. главният прокурор Камен Ситнилски заяви, че според него има основания за образуване на досъдебно производство както за имотите, така и за царската болница. Той обаче подчерта, че това е личната му позиция. Велчев пък обеща, ако наблюдаващите прокурори откажат да образуват дела по случаите, мотивите им за това да бъдат огласени и обяснени.
Добра новина за капитализъма, за пазарната икономика и за България.
Имотите остават в частни ръце!
Любимата формула на комунягите,"първо национализация после грабеж" този път се провали!