Миналата седмица от ДСБ дадоха сериозен отпор на поправките в закона за трансплантациите и обявиха, че те обслужват интересите на "Остеотек". |
Тъканите се преработват във Франция, след което се продават на американски и европейски здравноосигурителни компании. След обработката те са годни за трансплантация. Става дума за кости и сухожилия. Сумата, която фирмата плаща на болниците, е предмет на отделен договор. Според ексдепутата и член на ръководството на ДСБ Стойчо Кацаров един обработен продукт се продава на чуждите фондове за 25 000 долара.
По закон близките на донорите трябва задължително да дават съгласие за експлантация на тъканите. Донорството е безвъзмездно. Според Кацаров обаче близките са получавали от третата страна в договора - фондацията, чийто председател е бившият секретар на Столичната община Асен Дюлгеров, дарения за разходите по погребението на близките си. "Това е незаконно", смята Кацаров. Според лидера на ДСБ Иван Костов близките са получавали по 700 лв.
Дарения за обгрижване на починалия при донорство има навсякъде по света, това не е незаконно, още повече че парите са от фондацията, а не от фирмата, обясниха от агенцията по трансплантации. Редно било обаче първо близките да дадат съгласие за донорство и след това да им поемат разходите по погребението, а не първо да става дума за пари, смятат от ИАТ. Не е ясно как са протичали разговорите у нас.
При изнесени 8000 тъкани м. г. "Остеотек" е върнала безплатно в България едва 88 обработени. Не е ясно каква част от тях са трансплантирани, обясниха от ИАТ. Фирмата няма задължение да връща у нас определен процент тъкани. При сключването на договора през 2002 г. обаче от МЗ обясняваха, че той е много полезен за България, тъй като ще осигури на нашите граждани достъп до високотехнологични продукти.
Според експерти от агенцията обаче сега договорът трябва да се преразгледа и в него да се включи фиксиран процент тъкани, който да се връща у нас.
Скандалът с договора с "Остеотек" беше раздухан отново тези дни от ДСБ, когато в парламента се приемаха на второ четене поправки в закона за трансплантациите. Те връщат стария режим на донорство - всеки е донор, ако в здравната му книжна няма изрично несъгласие. При липса на вписано несъгласие ще се иска задължително одобрението на близките за експлантация. От МЗ твърдят, че така ще скочи броят на трансплантациите у нас. Според ДСБ поправката не цели да увеличи трансплантациите на органи у нас, тъй като там проблемът е не толкова липсата на донори, колкото на пари, организация и подготвени лекари. "Това се прави, за да може да се вземат още по-лесно тъкани по договори като този с "Остеотек", смята Стойчо Кацаров.
КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ
"От 2004 г. досега "Остеотек" са взели почти целите скелети на 1800 трупа от центровете по съдебна медицина в София, Пловдив, Плевен, Варна, Русе, Бургас", твърди Стойчо Кацаров. От агенцията по трансплантациите потвърдиха, че фирмата има договори със съдебна медицина плюс с още 6-7 болници у нас. Органи и тъкани от Съдебна медицина могат да се вземат само след разрешение на съдебния лекар, който първо трябва да приключи със съдебната експертиза, гласи законът за трансплантациите. От ИАТ признаха, че това е възможен конфликт на интереси, тъй като съдебните лекари хем решават дали са нужни още експертизи, хем експлантират тъкани след приключването им. От ДСБ ще поискат със закон да се забрани от труповете в Съдебна медицина да се вземат органи и тъкани.