|
| Тежко въоръжени грузински спецчасти и БТР-и патрулират из улиците на столицата Тбилиси и основните магистрали на страната. |
Заради спецоперацията на изходите на столицата Тбилиси има засилена охрана, предаде РИА "Новости". По основните магистрали в страната бяха разположени бронетранспортьори.
Полицията извърши обиски в 40 градове и райони, като са били претърсени 63 офиса и апартаменти на представители на политически формации като партията "Справедливост", Монархическата партия и движението "Анти Сорос".
Движението, което протестира срещу фондацията на американския милиардер Джордж Сорос, обяви, че сред арестуваните е и лидерката му Мая Николаишвили. Тя била арестувана в дома й в столицата Тбилиси, а полицията конфискувала документи от офисите на организацията. Освен това са задържани лидерката на партията "Надежда" Ирина Саришвили-Чантурия, както и водачът на монархистите в бившата съветска република Темур Жоржолиани. Срещу последните двама са повдигнати обвинения в измяна на родината и участие в заговор с цел извършване на държавен преврат. Според запознати срещу повечето опозиционери ще бъдат повдигнати подобни обвинения.
В градовете Зугдиди и Батуми са задържани представители на партията "Справедливост". Самият лидер на партията - бившият шеф на службите за сигурност Игор Гиоргадзе, който се крие в Русия, е издирван от грузинската полиция заради предполагаем заговор за покушение срещу бившия президент Едуард Шеварднадзе.
Самият Георгадзе заяви, че арестите имат за цел да сплашат населението преди насрочените за 5 октомври местни избори. "Тяхното задържане цели да се повиши сериозно разклатеният в последно време рейтинг на властите чрез репресии", каза Георгадзе по руската телевизия ОРТ.
Той подчерта, че арестите в Грузия не интересуват Запада. "Но за нас е трагедия, че днес в Грузия е установен фашистки режим", посочи той. От своя страна руският депутат Константин Затулин заяви, че последните арести на политици в Грузия са актове, чиято цел е сплашване на опозицията и поредни стъпки към установяване на култ към личността на президента Михаил Саакашвили.
Зам.-председателят на грузинския парламент Михаил Мачавариани обвини по телевизия "Рустави-2" руските спецслужби, че финансират опозицията в лицето на партията "Справедливост". Според него парите се доставят в Грузия със специални куфари и се раздават на ръка на опозиционерите.













