Вместо две тарифи - по 9.8 ст. за първите 75 киловатчаса и по 17.4 ст. за следващите, от идния месец се въвежда единна цена от 14.6 ст. Така евтините киловатчаса поскъпват с 48%, а скъпите поевтиняват с 16.4%.
Нощната тарифа ще остане както досега - по 9.3 ст. за киловатчас.
Премахването на т. нар. "евтин ток" ще увеличи сметките на всички домакинства, които сега се вместват в лимита от 75 квтч през деня или го надвишават малко. Това по принцип са домакинствата от един човек, пенсионерите, които пестят електроенергия, както и много от живеещите на село, където консумацията на ток не е голяма. Ако например едно семейство има консумация от 70 киловатчаса месечно, досега то е плащало за ток 6.86 лв., а след 1 октомври ще дава 10.22 лв.
Семействата, които в момента получават около 40 лв. сметка за ток месечно, от октомври ще плащат с около 1 лев по-малко, ако не променят нощната консумация на електроенергия.
Още в началото на тази година енергийният регулатор е предупредил с писмо социалното министерство за готвената промяна, за да бъдат актуализирани енергийните помощи.
Премахването на т.нар. "евтин ток" беше съгласувано с МВФ и Световната банка през 2002 г., когато бе въведено. Тогава, за да не се усетят предстоящите 3 поскъпвания на тока от най-бедните, МВФ се съгласи на тази защитна мярка и цената на първите 75 киловатчаса досега не е променяна. При всяко поскъпване на тока от енергийното министерство и от ДКЕВР непрекъснато жонглираха с цифрите в опит да убедят обществото колко много българи се вместват в евтината тарифа и не усещат никаква промяна в цените. През 2003 г. например, когато токът за бита поскъпна с 21%, ДКЕВР го представи пред обществеността като 15% ръст с мотива, че 25 на сто от потребителите ще си останат на по-ниската тарифа. Само преди месец пък председателят на комисията Константин Шушулов заяви, че около 29% от българите се вместват в евтините 75 киловатчаса.
Сега, в навечерието на поскъпването, енергийният регулатор започва обратната кампания.
Вчера от ДКЕВР заявиха, че в действителност само 20% от домашните абонати харчат до 75 киловатчаса на месец. Ставало дума предимно за обекти като вили, гаражи и летни къщи. Поради тази причина повечето битови потребители изобщо нямало да усетят поскъпване, а сметките на онези, които се отопляват изцяло на ток, през зимата ще намалеят.
Според експерти обаче в България не съществуват достоверни проучвания, които да сочат точно какъв дял от потребителите досега са се вмествали изцяло в квотата "евтин ток". Заради липсата на данни не може да се определи точно и ефектът от промяната върху останалите потребители.
Според експерти обаче в България не съществуват достоверни проучвания, които да сочат точно какъв дял от потребителите досега са се вмествали изцяло в квотата "евтин ток". Заради липсата на данни не може да се определи точно и ефектът от промяната върху останалите потребители.