:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,793,004
Активни 738
Страници 19,878
За един ден 1,302,066

София ще отнема опасни сгради от нехайни частници

Общината иска да бъде намален броят на зданията-паметници на културата
Петър Диков
След като само за 10 дни се срути втора къща-паметник на културата, София започна да обмисля спешни мерки за укрепване на рушащите се постройки. Идеята е общините или държавата да ремонтират принудително частни сгради-паметници на културата. Укрепването обаче ще се плаща от собствениците им. При започването на ремонта върху имота ще се учредява ипотека. Ако тя не се плати, сградата ще бъде одържавявана.



За това се договориха вчера главният архитект на София Петър Диков и шефът на Института за паметниците на културата Георги Угринов. Подобна възможност е предвидена в закона за паметниците на културата, но досега не е прилагана. София е първата община, която ще се възползва от този текст.

По закон, ако гражданите не могат да поемат разходите за аварийни ремонти, поддържане и укрепване на стари сгради, средствата се осигуряват от държавата или общината срещу ипотека на имота. В момента се уточнява юридическата процедура как служителите на кметството да получават достъп, ако собствениците не ги допускат, и как ще става ипотекирането.

"Този подход е законово възможен, но не е прилаган на практика", коментира съветникът от БСП арх. Борислав Борисов. По негово предложение преди години СОС е задължил тогавашния кмет Стефан Софиянски да вземе мерки за укрепване на къщата на Димитър Яблански, опирайки се и на тази законова възможност, но и до момента нищо не е направено.

"На някои сгради им се помага да се съборят, други се оставят да се разрушат, това е тенденция", каза Георги Угринов. В повечето случаи частните собственици искат да опразнят терена за нова постройка, която ще им носи приходи, докато поддръжката на паметник на културата е свързана само с разходи. Единственото облекчение за такива собственици е, че са освободени от данък сгради за съответния имот.

Втората идея е да бъде редуциран броят на сградите-паметници на културата. В момента те са около 40 000 в цялата страна. "Целта е да се намалят средствата, необходими за укрепването им. Изваждането на сгради от списъка няма да стане по желание на собствениците или защото са пред срутване", обеща Петър Диков.

"В столицата има 2000 сгради-паметници на културата, много от тях са опасни", каза Георги Угринов. Той даде пример със сграда в центъра на бул. "Дондуков" и ул. "Бенковски", която от 20 г. стои опакована, но собствениците нехаят. Според закона глобата за неизпълнени предписания за укрепване на паметник на културата е от 1000 до 5000 лв. "Санкциите трябва рязко да се завишат", смята Петър Диков. Той не знае колко пъти до момента са налагани такива глоби и колко от тях са събрани.

Сградата на ул. "Отец Паисий", чийто покрив пропадна в неделя вечерта, може да е разрушена умишлено, установи проверка на комисия, назначена от кмета на "Възраждане" Ева Сеизова. Тя е строена по същия начин, както и рухналата сграда на "Алабин" 39 - с т.нар. пруски свод с носещи метални греди. При проверката вчера те липсвали. Съседи разказаха пред "Сега", че роми са откраднали металните греди още миналото лято. "За случая е сезирана и прокуратурата," каза Ева Сеизова.

"Сградата е общинска, но една част се поддържа от ромската организация "Купате", обясни Петър Диков. Институтът за паметниците на културата още м.г. е поискал район "Възраждане" да укрепи сградата. "Това не е направено поради липса на пари", обясни Ева Сеизова.



--------------------------------

ЗАПУСНАТОСТ

От прозорците на сградата на ул."Отец Паисий", където е живял Христо Смирненски, стърчат клони на израсли във вътрешността й дървета. Съседите се надяват къщата да бъде разрушена, тъй като застрахователи отказвали да застраховат жилищата им заради нея. Районът около къщата беше отцепен вчера. Тя ще бъде възстановена, пари ще се търсят от бюджета на Столична община.

Съдебната палата в Пловдив пък сезира кмета на града Иван Чомаков за 2 опасни сгради. Според съдиите от тях постоянно падат елементи от мазилката, а ремонт не се прави.
28
4753
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
02 Октомври 2006 23:24
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си



Редактирано от - bot на 03/10/2006 г/ 09:19:41

03 Октомври 2006 00:06
Естествено, щом цигани са били в сградата - значи е опоскана. Крайно време е държавата да приема като ТЕРОРИЗЪМ краденето на метални елементи от ж.п.линии, сгради, далекопроводи и други..
И да се стреля на месо при подобни терористични актове!
03 Октомври 2006 05:41
Позволявам си да перифразирам Пешо Мастиката: Срутва се, срутва се. Стари сгради, неподдържани се срутват. Нови сгради, панелки от времето на волноот дишане се пропукват и се готвят да се струполят. Дано да няма жертви! Що за паметник на културата е сграда строена преди 40 години и необитаема от 25? Или, ако действително е била някакъв архитектурен бисер, защо не са я поддържали като такава? В случая циганите нямата вина. След като сградата е необитаема и не се поддържа или охранява, всеки има право да се настани в нея, или да я ползва под друго предназначение. Най-лошото в случая е, че по чудо се е разминало без жертви. Ако има такива сгради, които се готвят да а-ха да припаднат и, ако никой не се грижи за тях, по-добре е да бъдат сринати на часа, от колкото да станат причина за нови трагедии.
03 Октомври 2006 07:38
А ко е Пешо Мастиката?
03 Октомври 2006 08:03
"Сградата е общинска


Общината, която не може да поддържа собствените си сгради, ще отнема частни такива поради неподдържане.

Като ги отнеме, те пак ще се срутят като собствените и.

Редактирано от - гошо на 03/10/2006 г/ 08:04:26

03 Октомври 2006 08:42
Това е поредното безумие в скапаната ни държава. Къщите в центъра на София са страхотни и трябва да се запазят и ремонтират с цената на всичко. Ясно е, че голяма част от тях се препродават из мафиотските кръгове, но в не по-малко голяма живеят старци, които няма да могат да поемат ремонта. Ще ги гонят ли? Това трябва да е държавна политика, пари да дават всички - правителството, общината, министерство на културата, разни фондове и неправителствени организации. Нали всички се натискат да влизат в Европа, ами да оправят лицето на България.
03 Октомври 2006 08:51
Скапан народ си има скапана държава. Събрали се отговорни чиновници....и решили да почнат да спазват закона ???????? А защо не са го спазвали досега ? И достатъчно ли е нормативната база за да се прилага ефективно. Подробности....
03 Октомври 2006 08:57
Това НЕ трябва да е държавна политика, НЕ МОЖЕ пари за ЧАСТНИ ИМОТИ да дават всички - правителството, общината, министерство на културата, разни фондове и неправителствени организации. Откъде , накъде от държавния или общински бюджет ЩЕ СЕ РЕМОНТИРАТ ЧАСТНИ ИМОТИ, само защото били " паметник " на " културата " ? И тук не искам да цитирам мисълта на Гьобелс за културата - то пък една култура !... То пък едни паметници !...
Има си законови разпоредби , които регламентират , че СОБСТВЕНИКЪТ Е ДЛЪЖЕН да се грижи за собствеността си , а когато не го направи си има и санкции ! НЯКОЙ ДА Е ЧУЛ ДА СА ПРИЛОЖЕНИ САНКЦИИ ? Аз не съм чул !...
ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА ТРЯБВА ДА БЪДЕ СПАЗВАНЕТО НА ЗАКОНИТЕ и САНКЦИОНИРАНЕТО НА НЕТОЛЕРАНТНИТЕ СОБСТВЕНИЦИ НА СГРАДИ !...
Да не говорим за реститутите - като си искаха собствеността трябва да влагат пари за поддръжката и - на който не му отърва да я подари на държавата , ама заедно с местото ! Пък били те възрастни или млади - всички са длъжни наравно , съгласно закона ! Тъпотия е с идеята за влизането в Европа, да се въртят и далавери и да се създават корупционни канали и груби нарушения на закона !
А и едва ли с тези невзрачни сгради ще се " оправи " и лицето на България - лицето на България са мошениците по света , далаверите в страната и ровещите контейнерите за боклук нещастници !... Дори и да хвърлим милиони за да облагодетелствуваме частните интереси !...
03 Октомври 2006 09:01
Верно че като винаги сме се изхвърлили бая, бая!! 40000 сгради паметници на културата, че то дали в Рим има толкова!? Старите боклуци строени преди повече от 100 години, ако на някой му харесват, да се бръкне, обезопаси, възстанови и експлоатира както желае!! Ако някой "културтрегер" иска само да съзерцава някоя съборетина, само защото там е живял уважаван от него човек, никс мамата, паметна плоча стига!! /помните как разкарваха "социалистическите реалисти" с години като маймуни собствениците на къщата на ул. Раковски в София в която за добро или за лошо е живял Яворов/
03 Октомври 2006 09:01
Гошенце, аз съм Пешо Мастиката - или поне така викахме на блаженопочившия Петър Младенов. Фразата "Руши се, Руши се, Руши се", изречена от блаженопочившия ГС на ЦК на БКП и Председател на ДС др. Тодар Живков се отнася до сградите, които се срутват
неа лабоо
03 Октомври 2006 09:01
Не е ли по добре европата да отнема опасни политици от нехайни партии... 4е даже и нехаен народ...пък другото се надявам само ше тръгне към по добро....
03 Октомври 2006 09:10
Гошо,
Така е...
Близо до ъгъла на "Пиротска" и "Овчо поле" се намира къща-музей "Христо Смирненски" - тя също е занемарена...
Малко по-надолу, на "инж.Иван Иванов" се намират остатъците от банята "Юч бунар" ("Три кладенци" - масивна и великолепна постройка, от години рушаща се... Напоследък е оградена и има надписи "Частна собственост"...
На ъгъла на "Пиротска и "Одрин" имаше детски театър. След като доста години сградата беше изоствена, се направи луксозен ремонт и се превърна в... "Център по наркомании", от когото целият квартал е пропищял...
03 Октомври 2006 09:11
Не всеки собственик има възможността да си подържа сградата. Още повече, че голямата част от тях са върнати на собствениците им в това окаяно състояние. Уж за да бъдат подържани, собствениците са освободени от данък сгради. Сиреч не плащат по ~ 200 лв годишно. А имате ли представа колко струва само проекта за ремонт ?
Според мен, ако някой сгради са наистина паметници на културата и представляват архитектурна ценност, то държавата, която ги е обявила за такива, би било редно и тя да потпомага подържането им.
03 Октомври 2006 09:27
А от нехайните общини е Държава -КОЙ ще ги отнеме?!?!
03 Октомври 2006 10:00
Колкото и да си чешем езиците (или по скоро клавиатурите) драги форумци, всичко заприличва на приказката "кучето си лае, а кервана си върви". За съжаление ставаме свидетели на резултатите от един процес, който започна още края на 80-те години, а именно процеса на занемаряване. Правила много, закони бол, иституции колкото си искаме, и всяка умело може и успява да прехвърли топката на следващата по веригата. Без реално да се свърши никаква работа, освен правене на ушен вятър и хабене на честотна лента от ТВ ефира. Докато обаче тези резултати отдавна присъстват в нашето общество, но са доста по трудно разбируеми, то когато сградите в столицата ти почнат да падат, всички го виждат и започват да си задават въпроса защо? А Чичо Доктор сигурно ще се съгласи с мен че, една болест се лекува най-добре и най-ефективно в начален стадий, при определяне на сиптомите. Ние обаче сме във напреднала фаза на всеобхващат тумор, и за да има реален ефект от каквото и да е било лечение, трябва да се реже много и да се реже бързо.
Едно е ясно, първо трябва да се натика в главите на хората, че те носят отговорност за това, което притежават. Стига с тази догма че държавата ще се грижи за всичко. Както историята показа, това не може да стане! Не и в нашата родина, не и с нашата култура!
Освен това, трябва да се регламентира, че държавата ще се грижи за своите паметници на културата, под кавато и да е форма да са те. Все пак, държавата е тази, която трябва да изгражда картина на стабилност и принадлежност у поданиците си, използвайки историята и културното ни наследство. По този начин то ще се съхрани за идните поколения, и ще допринася за развиването и прославянето на държавата!
А относно посочените по-горе мерки, някой запита ли се коя банка ще ипотекира рушащ се имот, а ако го направи, за колко?
03 Октомври 2006 10:37
На мен наистина ми е интересно дали ще направят нещо с къщата на Яблански (бившето китайско посолство). Една от най-красивите сград в София, която е оставена да се руши, за да може на нейно място да бъде построено някакво стъклобетонно чудовище. Ама ще им трябва сериозен кураж, за да се захванат със собствениците, не вярвам да го съберат
03 Октомври 2006 11:47
Всички тези къщи са били национализирани и в тях са били настанени под наем нуждаещи се. Стопанисваха се от т.н. "Софжилфонд". Сигурно има още хора, които помнят, че съгласно действащия тогава закон, поддръжката на сградите трябва да се извършва от собственика, т.е. "Софжилфонд". Е, питайте някой бивш наемател на такава сграда дали въобще някога Софжилфонд е ремонтирал каквото и да е по тези сгради - нито течащи и паднали покриви, нито ВиК инсталация, нито Ел инсталация, нито нищо. Живущите са правили някои подобрения в стаите си като плочки, подови настилки, батерии за баните и кухните, ел.контакти и ключове, но никога нищо по-сериозно, защото са живеели там временно, докато общината им подновява договорите за наем, а и тези разходи няма кой да им ги възстанови. В момента, в който е трябвало да напуснат, наемателите си откачат всички батерии, контакти, чешми и пр. и си ги вземат. А някои дори от яд начупват или изкъртват плочките, които са сложили... Така че за поддръжка на тези сгради не може въобще да се говори - никога не е имало такава. И е вярно, че сградите са реституирани в много лошо състояние. Е, след като общината за 50 години след национализацията им не е дала нито лев за поддържка, а само ги е експлоатирала, а те и тогава са били паметници на културата, то как може да се иска сега от собствениците им да вложат десетки хиляди, а в някои случаи и много над 100 хил.лева, за да ги приведат в нормален вид? Ако са били толкова ценни паметници, защо докато са били общинска или държавна собственост не е правено нищо за поддръжката им?
С това предложение, обект на статията, само ще се създаде нова хранителна среда за корупция и уреждане на "свои" фирми за тези ремонти, пълна липса на контрол върху цената на тези ремонти... Пък и кой после ще купи подобна сграда, макар и ремонтирана, ако не може от нея или от терена да направи, това което иска...
03 Октомври 2006 13:04
редник, да не си съседче? И аз минавам ката ден покрай "Центъра за наркомании", и да ти кажа, прави са - пълно е с наркомании там. И наркоманийки има. Ама да не минаваш оттам.


03 Октомври 2006 13:35
Чудно как ще се възстановят някой елементи от стари сгради, при положение , че ги няма старите майстори. В София дори няма достатъчно хора, които да умеят да редят павета....да не говорим за разни особени каменоделски и гипсаджийски услуги....и да може да се възстанови ще струва сигурно майка си и баща си.
03 Октомври 2006 14:48
http://foto.mail.ru/mail/e.pochta/11/15.ht ml
(маркиране; Ctrl+C;
Ctrl+P в лента "Address" )

"SOFIA The Architetural Development of the Building of the former Sofia City-Hall in the period 1880-1956**, reconstructed* in 2004 as Grand Hotel Sofia"

(Postcard, sold in the hotel)
(Production FORMAT S, tel.(00359 2) 68 36 46)
__________________
* rebuilt (built a new building)
**Library till the end of 70's

Възможно решение за старинните красиви фасади???

25.09.2006---------Emil Ivanov


03 Октомври 2006 16:03
http://foto.mail.ru/mail/e.pochta/11/15.ht ml
(маркиране; Ctrl+C;
Ctrl+P в лента "Address" )
v
"SOFIA The Architetural Development of the Building of the former Sofia City-Hall in the period 1880-1956**, reconstructed* in 2004 as Grand Hotel Sofia"

(Postcard, sold in the hotel)
(Production FORMAT S, tel.(00359 2) 68 36 46)
__________________
* rebuilt (built a new building)
**Library till the end of 70's
Възможно решение за старинните красиви фасади???
25.09.2006---------Emil Ivanov
03 Октомври 2006 16:19
Отнемане на собственост противоречи на Конституцията.
Конституция
Чл. 17. (1) Правото на собственост и на наследяване се гарантира и защитава от закона.
(2) Собствеността е частна и публична.
(3) Частната собственост е неприкосновена.
(4) Режимът на обектите на държавната и общинската собственост се определя със закон.
(5) Принудително отчуждаване на собственост за държавни и общински нужди може да става само въз основа на закон, при условие, че тези нужди не могат да бъдат задоволени по друг начин и след предварително и равностойно обезщетение.


Най-вероятно целта е да се използват терените, на които има сгради паметници на културата, като им се смени статута. В крайна сметка ще останем без историята си, хубава или лоша, но дали ще останат българи в България тогава?
03 Октомври 2006 16:56
архитекта на софия да върне времето с 60 години назад и да се приеме търновската конституция и всички селяни да се върнат на село демек из българия и да стопанисват земята а не панелките с кенеф и топла вода
която им построиха комунягите които живеят на улица секвоя
ДИК идва от застрахователна компания от времето на групировките
03 Октомври 2006 17:15
Дойдоха комунистите на власт и посегнаха ПАК на часната собственост!
03 Октомври 2006 17:17
Дали по този начин на някой "бизнесмени" няма да им се отдаде възможност да сложат ръка на стотици сгради в столицата "за без пари"?
03 Октомври 2006 19:51
Пешка, явно бая мастика си "попил"!Не беше Гошето а некоя си ТЬОТЯКолкото до "рушенето", разбира се, че изпреварва съзеданието!
03 Октомври 2006 22:06
Hamer, две възражения:

1. Най-ценните такива имоти са отдавна продадени, нерядко по няколко пъти. Който е имал пари да ги купи, ще има пари и да ги ремонтира.
2. Едва ли ще кажеш, че китайското посолство е било неподдържано с десетилетия. Има и други такива примери. Купува се апетитно място, ама отгоре имало някакъв си паметник на културата, тюх, не мойш го бутна, ами потрай няколко години да си падне сам, после ще построиш офис център. Въпросът е: искаме ли да запазим ценната и красива стара архитектура в центъра на София, или не искаме? Досега позицията на общината очевидно е повече в посока към нежеланието.
06 Октомври 2006 22:19
Добро решение! Поне сега ще има някакъв ефект от смъртта на двете момичета затрупани от оная сграда миналия месец в София. Разбира се, ако общината не е също толкова нахайна както и нехайните собственици. Да се надяваме, че като се махне една стъпка ж бюроктаричната машина , ще текат нещата по- леко.
Жули
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД