:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,331
Активни 717
Страници 17,896
За един ден 1,302,066

Кървав бунт взе жертви в затвор в Либия

Ислямисти протестирали срещу потвърдени смъртни присъди
Двама души са убити, а други седем ранени при сблъсъци между затворници и охрана в печално известния затвор "Абу Салим" край либийската столица Триполи, съобщи електронното издание на катарската телевизия "Ал Джазира", цитирано от БТА.

Телевизията се позовава на Арабския комитет за правата на човека. Оттам твърдят, че затворниците били привърженици на забранената от режима на Муамар Кадафи Либийска ислямска бойна група. Те протестирали срещу потвърждаването на смъртните присъди на някои от тях и на доживотните наказания на други.

Положението в затвора е неспокойно, твърдят от правозащитната организация. Силите на реда били навсякъде, дори в килиите и коридорите. От всички краища на затвора се чували изстрели.

Телевизия "Ал Джазира" успяла да се свърже с един от лишените от свобода. Според него тежко ранените били най-малко осем, а броят на убитите затворниците все още не се знаел. Той обвинил за конфликта охраната на затвора, която според него безпричинно използвала сила срещу осъдените.

Либия постоянно е обект на остри критики за лошото отношение към арестуваните и за ужасните условия в нейните затвори. Именно в "Абу Салим" на 28 юни 1996 г. избухна най-кървавият затворнически бунт в историята на джамахирията. Затворници започнаха протест срещу лошите условия в килиите, а в отговор охраната стреля на месо. Твърди се, че при бунта силите за сигурност избили 1200 души, след което за назидание изложили труповете им в двора.

Международни правозащитни организации неколкократно призоваха режима на Муамар Кадафи да разреши международно разследване на трагедията. Триполи обаче непрекъснато отказва.

Българският случай

Пет български медсестри бяха арестувани в Либия през 1999 г. по обвинение в умишлено заразяване със СПИН на деца в болницата "Ал Фатех" в Бенгази. Две от тях - Кристияна Вълчева и Нася Ненова, бяха принудени да направят фалшиви самопризнания, след като бяха подложени на жестоки изтезания. По-късно те се отрекоха от показанията си. Въпреки това през 2004 г. съдът в Бенгази осъди петте на смърт. Съдът реши, че показанията са доброволни, макар че косвено допусна да е имало мъчения в досъдебната фаза. Миналата година присъдите бяха отменени и в момента срещу българките се води нов процес.

"Амнести интернешънъл" изрази загриженост за съдбата им, съобщи БТА. Организацията е разтревожена от поисканото от прокуратурата повторно издаване на смъртни присъди. "Амнести" призова либийските власти да направят така, че делото да протече без неоправдано забавяне и в съответствие с международните стандарти.
1
1471
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
06 Октомври 2006 09:41
За какви "права" става дума щом са пандизчии? Освен това ислямисти радикални? Като гледам днес навсякъде вони на ислямски шалвари.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД