Прословутите прозрачни урни, въведени за пръв път на тези избори, и хартията на интегралната бюлетина предизвикаха лавина от сигнали за нарушаване тайната на вота вчера. Граждани от много райони в страната се оплакаха, че бюлетините често се разтварят след пускането в кутиите. Подобни жалби имаше от Русе, Велико Търново, Благоевград, Добрич и др.
Това стана повод към 15.00 ч. ЦИК специално да препоръча избирателите добре да притискат книжата при сгъването.
Противоречиви сигнали постъпиха и за самата бюлетина. В някои от секционните комисии в София се оплакаха, че хартията е тънка и през нея прозират имената на кандидатите и начина на гласуване. При упражняване на вота членовете на СИК можели да видят кой кого е зачертал, особено при поставянето на втория печат.
„Не бих казал, че е така, това може да стане от разстояние 5 см от кутията", коментира говорителят на ЦИК Бисер Троянов. Според него тези сигнали са нормални, след като за пръв път се гласува в прозрачни урни. Той уточни, че всяко допълнително фабрично прегъване значително оскъпява процеса на отпечатването на самите бюлетини.
Официална жалба срещу бюлетината подадоха от ДСБ-Благоевград. Хората на Костов обаче се оплакаха, че хартията е твърда, трудно се прегъва и се отваря при пускане в кутията. В РИК са приели, че в случая няма закононарушение. В началото на изборния ден в Добрич от ГИСДИ също сигнализирали за разгъната при пускането бюлетина. РИК контрира, че секционната комисия няма вина за това, а листът се е разгънал, защото урната все била празна.
Честа грешка била и пускането на бюлетината в урната, преди да й бъде поставен втори печат, което я прави невалидна. Някои членове на СИК давали препоръки на граждани, след като гласуват с удостоверение за друго място, да го запазят за втория тур. От ЦИК припомниха, че документът трябва да се вземе от СИК, а комисията ще излезе със специално решение, ако има втори тур.
|
|