:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,373
Активни 751
Страници 23,938
За един ден 1,302,066

Какво да чакаме от румънеца и Кунева?

Българите направо сме на печалба от ресорите на двамата нови комисари
РОЙТЕРС СНИМКИ
Председателят на Комисията на ЕС Жозе Барозу прие първо Меглена Кунева,
Румъния едва пробута със закъснение втора кандидатура за еврокомисар, а вече се мръщи, че й дават тъничък ресор - многоезичието. Букурещ си бе харесал да отговаря за митническия съюз или за миграцията. Но кой би му дал европейска митница, когато го критикуват за корупция по всички етажи на властта? Или пък има ли държава, която би се радвала точно румънец да я пази от нелегалната имиграция, когато даже отворените към другите страни англичани бързат да залостят острова си преди приемането на Румъния и България?

При нашата кандидатура нещата са по-ясни. Меглена Кунева получава защитата на потребителите, но с уговорката, че няма да се занимава с безопасността на храните. България е обект на остри критики заради лошия ветеринарен контрол и неспазването на санитарните норми в хранителната промишленост. Така че ще трябва да почака преди европейците да започнат да се доверяват на български чиновник какво да ядат.

Ако евроконституцията беше влязла в сила, вероятно България и Румъния нямаше да получат никакъв комисарски ресор, защото тя отменя правилото всяка държава членка да има свой комисар. Освен това по средата на мандата на Комисията никой нямаше да я преструктурира заради двете новоприети държави. Сега обаче важи Договорът от Ница (2000 г.) и той дава шанс на двете държави да излъчат по един комисар.

Докато в София и Букурещ течеше



надлъгване



между политическите сили коя партия да сложи ръка върху престижния пост, Брюксел се чудеше какво да откъсне най-безболезнено от раздадените вече ресори, така че никой да не се обиди, а и ЕС да не се изложи на риск, доверявайки се на предполагаемата компетентност на бъдещите еврокомисари. За донори бяха избрани държави със сравнително малки съпротивителни сили - Кипър и Словакия. Ясно беше, че никой не може да посегне на ключови постове, държани от старите членки. Затова изборът бе ограничен в периметъра на новоприетите, и то на по-малките по размери и население. От тях пък бяха отделени не истински ресори, а подресори. Кипърецът Маркос Киприану даде вид, че дори е щастлив да отстъпи на Кунева защитата на потребителите, след като си запази далеч по-важното здравеопазване, а словакът Ян Фигел, който отговаря за образованието, професионалната подготовка, културата и многоезичието, се отказа от последната четвъртинка от ресора си, за да зарадва румънеца Леонард Орбан като бъдещ отговорник за езиковото разнообразие.

За да не започнат българите и румънците да се съмняват, че



Евросъюзът ги взема насериозно,



Брюксел се зае с охота да обяснява, че независимо от важността на ресора всеки комисар взема 18 233,38 евро заплата (плюс добавки за жилище). При такова равенство, изчислено до евроцент, никой не би трябвало да се чувства подценен. На българите пък направиха впечатление не толкова центовете, колкото другите цифри в числото, които означават, че българският еврокомисар ще взема заплата колкото цялото българско правителство. Така погледнато, всеки би се съгласил, че й предстои важна работа.

Според нейния предшественик Киприану 45% от европейците се доверяват само на вътрешния си пазар. 50 години след създаването на ЕС близо половината от населението в съюза не смята за преимущество, че има достъп до единен пазар. От останалите 55%, които твърдят, че имат доверие да пазаруват в друга страна членка, 12% си позволяват да ползват само хотелски и пътнически услуги и не припарват до магазин. При по-голяма откровеност само една пета от европейците (20%) казват, че вярват в защитата на потребителите извън националните граници. Като се има предвид, че ЕС е установил само минимални изисквания за общи стандарти в тази област, бъдещата еврокомисарка ще трябва да направи чудо, за да повиши доверието на европейците, че бди за техните интереси.

Европа е още далеч от хармонизация, защото пазарът й е по-скоро фрагментиран, отколкото единен, и затова главната задача на еврокомисарката Кунева ще бъде да се грижи за информирания избор на потребителите. Тя ще трябва да ги успокоява, че производители и търговци не ги подвеждат, че им продават онова, което очакват според уверенията им. В този смисъл Кунева няма да се преобрази в европейски Павел Кърлев, който тича по магазини да засича некоректни търговци, а ще се върне донякъде към първоначалната си професия - журналистиката. Това означава да си спомни изискванията за обективност и безпристрастие.

За разлика от другите европейци Кунева ще срещне



най-малко проблеми с българите



Когато имат пари, те се доверяват повече на чуждите пазари, отколкото на своите. Цялата държава дава такъв пример. От януари до август т.г. тя е внесла стоки за 21 млрд. лева, а е изнесла за 15 млрд. Търговският дефицит от 6 млрд. лева съдържа в себе си освен другите компоненти също и доверието на българина към чуждото. През годините на криминалния преход той се убеди, че понятието "честен частник" бе измислено, за да бъде залъгван от местни тарикати, и затова сега предпочита понятието "чужд производител". В интерес на хармонизацията на единния пазар Кунева ще трябва да го агитира да купува българското, но задължението й като комисар да не показва национално пристрастие, ще й пречи да върши тази народополезна работа.

С румънеца също няма да имаме проблеми и направо ще сме на кяр. Точно той е човекът, който ще бъде отговорен да вкара заради нас кирилицата в ЕС и ще се грижи всяка дума в евроструктурите да се превежда и на български. Така благодарение на него всеки българин, или по-точно всеки командирован в Брюксел чиновник, ще се чувства като у дома си. Другите бариери могат и да не паднат, но за езиковата сме вече сигурни. При очаквана заплата от 3800 евро за преводачи хиляди български филолози се редят на опашки за конкурси да ги вземат на работа в ЕС.
РОЙТЕРС СНИМКИ
.... а след поправителна номинация и Леонард Орбан като кандидати за еврокомисари.
60
3709
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
02 Ноември 2006 00:19
Честито и на двамата!
02 Ноември 2006 00:43
А бе от Кунева не знам какво да чакаме... най много да махне пълния член от българския език. Обаче от Румънеца, ако съдя от позите на Р. Овчаров, трябва да чакаме ТОК! Защото в 21-ви век никой няма да прости на никого, ако пак започне дискотечен режим - 3 часа има, 3 часа нема. Ама не си спомням кой подписа закриването на нашите реактори. А и не зная колко са му (им) платили за това.
02 Ноември 2006 00:47
Кво да чакаме?
Шатрата , шатрата...
ще се молим на
Танграта, Танграта...
да не дърпа
шалтера, шалтера...
02 Ноември 2006 02:41
/:/Какво да чакаме от румънеца и Кунева?
......................................... .......................
Мамалига и кючек!!!
02 Ноември 2006 02:47
Малииии! Плюенето в пазвата е задължително, особено ако Кунева захване защита на юзърите в мрежата и как се спазва артикъл 10 от европейската конвенция.
02 Ноември 2006 02:57
Ало, ало, Албион!

В. "НОВИНАР"-02.11.2006
По време на Първата световна война германците често се оплаквали от "коварния Албион", който въпреки очакванията им се присъединил към Антантата. Поверителният документ на британското правителство, който "изтече" вчера в таблоида "Сън", не само дава повод за подобни чувства, но и буди нерадостни мисли за наивността на българските държавници.
След като миналата седмица вътрешният министър Джон Рийд оповести ограниченията за българските и румънските работници на Острова, колегата му с ресор по европейските въпроси Джеф Хун специално се обади на нашия външен министър Ивайло Калфин, за да го осведоми за мотивите на решението на британския кабинет. Хун, който публично се обявяваше против това решение, увери Калфин, че то ще бъде преразглеждано всяка година.
Както обаче става ясно от поверителната паметна записка, изготвена от самия британски евроминистър и колегата му с ресор имиграцията Лиъм Бърн, двамата са били тревога за евентуална вълна от български и румънски престъпници, които може да залеят Острова след Нова година. Подобни твърдения не изглеждат много обективни за тези страни, които ще станат пълноправни членки на ЕС само след два месеца.
Британският кабинет, разбира се, има своите проблеми с общественото мнение, което не възприема еднозначно либерализацията на пазара на труда. Но стремежът на някои негови членове "да хвърлят на лъвовете" гражданите на България и Румъния не може да бъде оправдан по никакъв начин.
02 Ноември 2006 03:04
присмел се хърбел на щърбел ...
02 Ноември 2006 03:06
ще чакаме РОМБЪГЪЛЧЕ на европата
02 Ноември 2006 05:38
Защитата на потребителите е елемент от защитата на правата на човека в развитите общества, в България още не съществува и като понятие, да не говорим като практика. Ние сме свикнали с ферманите на NYC Department of Consumer Affairs по стените на малките фирми за услуги. Какво включва понятието - има добро кратко изложение тук: включва (не журналистика, а) законодателство, административна и съдебна практика и гражданска активност относно:

Отговорността на продавача (производителя) за продукта, безопасността и здравословността на продукта; спазването на договорите от продавача, измамата и др. нечестни търговски похвати; правото на неприкосновеност на личния живот на потребителя); регулирането и ценообразуването на монополите в сферата на комуналните услуги, събирането и разсрочването на плащанията, спирането на тока/водата/телефона и т.н.; потребителския кредит, несъстоятелността и възстановяването на кредита, консолидация на дълг и др.
*
Най-развита е защитата на потребителите в САЩ, но в ЕС също има стандарти, и в развитите западноевропейски страни си имат министерства и законодателство по въпроса. България няма какво да ги учи! Назначаването на М. Кунева на такава длъжност е подигравка. Махането на безопасността на храната от нейния ресор е обида.
*
Слабостите на ЕС и педагогическия подход на ЕК са ясни, но поне ние самите не бива да се излагаме, издигайки непрофесионални и безхарактерни номенклатурни недоразумения на високи международни постове. За такъв пост е нужен или силен политик, стоящ на собствена електорална нога, или международен експерт по въпросната област, в която страната му да има постижения. Във всеки случай - и човек с голям административен опит, ръководил вече голяма организация, и с международен опит - работил и живял в чужбина извън българските мисии.
*
Ето чува се, че началник на кабинета на Кунева щял да стане сегашния британски посланик в София. Британия е една от малкото страни, чиито дип служби избират по характера; от познатите ми британски дипломати, вкл. няколко посланици, мога да съдя, че наистина е така. Освен това са опитни администратори генералисти. Една балканска номенклатурна шушумига да "ръководи" такъв кадър - и това е подигравка. Това е Третия свят. Стоян Ганев начело на ОС на ООН.
*
Бюрократичната неефективност и разточителство на ЕС са крайно вредни. Ние трябва да работим за реформирането на съюза, за премахването на безсмислените и скъпоструващи бюрократични звена като службата на Кунева и за по-евтина бюрокрация, вкл. определянето на един основен (английски) и два допълнителни (френски и немски) работни езика на ЕС и изоставянето на безумната затея да се превежда всичко устно и писмено от малтийски на естонски и обратно с цената на хиляди високо платени преводачи. В ООН със само шест официални езика за цял свят едва се издържа (и не винаги се издържа). Многоезичието да има само представителна и информационна (за публиката) функция.
02 Ноември 2006 06:12
Добре че са го изхвърлили тоя навреме, ей! Голема излагация и голем сеир е щело да се получи!
02 Ноември 2006 06:58
Какво може да се очаква от ***** Кунева?Нищо добро за България и народа!

Редактирано от - bot на 02/11/2006 г/ 08:39:47

02 Ноември 2006 11:35
Абсолютно ненужни , синекурни длъжности. Защо ги има? Кунева ще оплеска всичко по нашенски, а за многоезичието е повече от глупаво. Според специалисти езиците са произлезли от един и след некой и друг век ще има пак само един. Спори се кой ще е - английски или китайски.
02 Ноември 2006 11:44
02 Ноември 2006 11:50
До: Ужким българина – Чичо Американец
Драги ми господине,
Вие имате ужасния навик да овъртолвате всичко в един кюп. Както казва Ерих Кестнер – като правите букет, към цветята Вие добавяте още кремвирши и връзки за обувки. Това е неприятно.
Невъзможно е да се говори с Вас още и защото Вие постоянно се извъртате. При Вас няма такова нещо като логика – Вие се въртите и се усуквате, гледайки по всякакъв начин да го докарате само към едно - безусловна реклама и защита на онези, които са Ви дали (или може би още не са, но са Ви обещали да Ви дадат) американско гражданство. Ваша си работа.
Но не навирайте работата си постоянно в носа на своите събеседници. На всички им е ясно – човекът гледа да си изкара парите, бидейки:
- на всяка манджа - мерудия,
- на всяко гърне – похлупак,
- във всеки букет – метла и
- във всяка теза – американски защитник.
А не може ли за по-кратко, примерно да пишете винаги само следното заклинание:
- Мерудия, Похлупак, Метла и Америка над всичко!
Защото Вие сте като отдавна изтъркана стара плоча, драги ми господине - още като видят името Ви, на всички вече им е ясно по-нататък какво ще се случи.
Направете нещо, за да се промените – иначе ще си останете за постоянно в асоциативната памет на читателите си в гротескния образ на едно старо плашило, на чиято метла никой отдавна не обръща внимание.
В последния си писмен контакт с Вас аз Ви помолих и дори Ви предложих помощ, ако имате нужда, за да оправите кашите в главата си. Виждам, че още не сте. Моля Ви направете нещо.
Загрижен съм за Вас.
Поздрави.
02 Ноември 2006 11:50
Според специалисти езиците са произлезли от един и след некой и друг век ще има пак само един. Спори се кой ще е - английски или китайски.

Много добре звучи в "устата" на български НАЦИОНАЛИСТ.
ТАПА, нали националните интереси стояха над всичко? Или българският език не е включен в националните интереси, според един български националист и признат форумен патриот?
02 Ноември 2006 11:54
Комплексността на евроинституциите е цената, която европейците плащат, за да бъдат обединени в разнообразието си. Иначе биха били уеднаквени.
02 Ноември 2006 11:54
От румънеца и кунева трябва да очакваме каквото и от румънеца и Енчев - фалшиви лица с гримаси и политическо кълчотене. Бахти държавата, на която представителят в ЕК е посочен от Барозу и Брюксел, а не е избран от нейните политици! Херсонското сер гейче еднолично е удовлетворило щенията на брюкселските ни чорбаджии. Най-същественото за кунева-пръмова е, че е шабесгойка и католичка Все такива не до там-българи или просто не-българи се издигат и разполагат в управлението на уж НАШАТА с вас държава
02 Ноември 2006 13:13
Защита на потребителите може да бъде изключително силен ресурс ако там попадне силна и самостоятелна личност. Правата са много големи и ако се използват така както са написани, а не се правят политикокурвенски замазвания и компромиси, могат да сринат цели икономики. В много държави на потребителите са дадени доста по големи права от възможностите на икономиките им. Много потребители не са и наясно, че дадените им големи права струват много и се плащат от тях. Учудвам се, че европейските бюрократи са изтървали такъв силен пост. Що се касае за румънеца, наистина са го прее.бали.
02 Ноември 2006 13:37
Свежарков, аман от глупости.
Министрите са представителите на страната пред европейския съюз. Кунева и румънеца са чиновници от EU, ако ги назначат.
02 Ноември 2006 14:42
ТРЯБВА да има САМО ЕДИН Официален Световен Език- и той да е "ЕСПЕРАНТО"! Сиреч, ОИфициален Световен Език НЕ трябва да е нито един от съществуващите в Света езици!
ЕДИНСТВЕНО и само по този начин могат да бъдат ЗАПАЗЕНИ "естествените" официални НАЦИОНАЛНИ и етносови езици по Света!

Редактирано от - paragraph39 на 02/11/2006 г/ 15:04:29

02 Ноември 2006 14:50
Параграфе,

ти изби рибата с това есперанто. Много мирише на нафталин, бе чоджум.
Световен език вече има и той е английският, колкото и да не ти харесва.
02 Ноември 2006 14:54

Тук накои приказцват глупости, без да разбират какво е ЕС и еврокомисята.
Учидващо е, че такъв важен ресор като защитата на потребителите е даден на Кунева. Това е голямо доверие към нея.
В Европа водят войни за защита на потребителя. Авторът горе говори глупости - понеже имало търговски дефицит, това показва доверие към чу, ждото. Дефицитът идва от най-елементарни неща - България не произвежда климатици, автомобили, телевизори и др. стоки. Само за тия трите навън отиват поне 3 млрд. евро годишно.
02 Ноември 2006 14:54
Бай Иван е прав - защитата на потребителите можеше да стане фундаментален лост на ЕС за промяна в България, дето има такава крещяща нужда от нея, за освобождаване на българите от игото на мутромонополите; вместо туй ЕС слага българска комисарка менте да затлачи и туй, което вече има в ЕС.
*
Със сегашната си компромисна структура ЕК не е за никъде. (Утре може да турят и Р. Овчаров еврокомисар на енергетиката или Димитър К. Стоянов за еврокомисар по интегрирането малцинствата.) ЕС има нужда от конституция и от нова, работеща комисия (съюзно правителство), с по-малък състав от силни политици и/или професионалисти, способна да осъществява политика.
*
Equitable geographical distribution (да има задължително хора от всички страни независимо от компетентността) не бива да важи в изпълнителни органи, дето меритокрацията и способността да се осъществява политика трябва да е водещ принцип. В европарламента населението на отделните страни има поле да си избира каквито си ще антики.
*
Специално в България мощен лост за защита на правата на потребителите ще бъде масовото въвеждане на кредитни карти вместо кеш - те, освен че решават въпроса с потребителския кредит (с което дават душевен мир - няма "нямаме пари сега, другата седмица" - и несмущавани приятелски отношения - няма "дай ми сто кинта до заплатата"...), но и играят ролята на гаранционна карта срещу менте продавачи, намаляват полето за търговска измама, генерират прозрачност в отношението продавач - купувач и в личните финанси на потребителя (и повишават семейната отчетност и сплотеност), леснина в счетоводството и събиранията на търговеца и данъчна прозрачност. Което се компенсира с лихвата от увеличения му оборот на дребно - средно 3.5 пъти!
*
Самата техническа инфраструктура, която прави възможно и изгодно масовото използване на кредитни карти, и още повече - културния контекст - прагматичното взаимно доверие между страните и разумността на харчлъка на консуматора - променят икономиката и културата на населението, ликвидират много от елементите на неравенство, баззаконие и робство, от които страдат българите.
*
Както почти всички потребителски нововъведения в 20 в., освобождаващи, empowering, потребителя, и кредитните карти били въведени в САЩ и там добили грамадна популярност сред обикновения народ. Европа, особено Франция и Германия, още е доста назад. Имат да наваксват изобщо в сферата на финансите. Когато някой финансист от Ню Йорк отиде временно да работи във Франкфурт или Париж, има чуството, че е пратен на село на почивка.
*
И затова, и по много други причини, България ще иска ЕС да става все по-подобен на САЩ, по-streamlined, по-ефективен, по-либерален и по-народен, по-малко бюрократичен, съветски и феодален.
02 Ноември 2006 14:55
Какво да очакваме от Румънеца и Енчев? По-малко рап, повече ряпа...
02 Ноември 2006 15:13
Пеко е прав - има световен (международен) език и той е английският. Преди него такива били латинския (и Китай подписвал договори на латински!) до 18 в. и френския до средата на 20 в. Но в ООН френски и испански вече имат, а в ЕС немски и френски ще имат статут на официални работни езици.
*
Останалите езици ще са украса и куриоз (любопитно е човек и турист да е в европарламента да се включи по време на някоя скучна реч на малтийския канал, или да се опита да различи шведски от датски).
02 Ноември 2006 15:15
ПЕКО,
НЕ ги разбираш тия работи!!!
Световен език СЕГА / и засега!/ НЕ е английският, а е САЩСКИЯ /"американският"/!
Но това е съществуващ език- сиреч, той е МАЙЧИН език някому, и НЕ е майчин език на друг! А щом е Майчин Език някому, значи НЕ е и НЕ може да бъде "СВЕТОВЕН ЕЗИК" !
Говорим за Официален Световен Език, нали?!
ОФИЦИАЛЕН Световен език може да бъде САМО онзи език, който е СЪТВОРЕН да бъде "език на всички по Света" и НЕ е ничий майчин език!!!
02 Ноември 2006 15:29
Я, колко езиковеди! Споко, световният език сам ще си се наложи след стотина години. И основа ще му бъде английският. Лошо нема, все пак е индоевропейски език. И нашият е от това семейство...
02 Ноември 2006 16:54
Аз лично се съмнявам, че "главната задача на еврокомисарката Кунева ще бъде да се грижи за информирания избор на потребителите и че тя ще трябва да ги успокоява, че производители и търговци не ги подвеждат, че им продават онова, което очакват според уверенията им." Такъв джоб дискрипщън повече подхожда на еврокомисар за защита на производителите и търговците, отколкото на потребителите.
Кунева сигурно няма да се преобрази в "европейски Павел Кърлев, който тича по магазини да засича некоректни търговци", но няма да се върне и към първоначалната си професия - журналистиката.
Кунева ще трябва да работи с европейската прокуратура и да търси съдебни механизми за снакции срещу производители и търговци, които по един или друг начин ощетяват производителите.
Ако Кунева не го прави и се задоволи с това, което й препоръчва Терзиев, тя много бързо ще се раздели с еврокомисарството и ще се прибере тук при нас да яде нитратни домати, да пие вино-менте. Защото ако ние сме свикнали с всичко това, европейците не са.
02 Ноември 2006 16:56
Поправка, ощетяват не производителите, а потребителите.
02 Ноември 2006 16:57

Интересно защо все пак дадоха на българския еврокомисар защитата на потребителите, след като такова нещо в България няма и в обозримо бъдеще няма и да има?
02 Ноември 2006 17:22
„ И затова, и по много други причини, България ще иска ЕС да става все по-подобен на САЩ, по-streamlined, по-ефективен, по-либерален и по-народен, по-малко бюрократичен, съветски и феодален.”

Това значи е новата ръководна линия на американското задкулисие към туземците в Европа. Особено към новопостъпващите.
В предишно свое обръщение към цитирания по-горе безродник аз му обясних в прав текст, че никой тук не иска да бъде наставляван от фалшиви американски чичовци. Ако толкова не могат да се въздържат – да наставляват новите си съграждани в новата си родина.
Ама, нали за това му плащат на тоя нещастник и за него няма сила на разума – има само власт на парите!
Всъщност – ако нещо все пак може да се научи от „безродните чичовци” – то е какво планира да използува съвременната американска пропаганда като инструментариум за световна глобализация и подчинение.
Следователно – според някои от американците, начинът да се премахнат силната държава или силното обединение на много държави е да се изпозува защитата на потребителите.
Или може би, все пак – така е само според нещастния наш бивш и вече безроден сънародник, който си мисли че има нивото да раздава горецитираните ръководни указания?
Защото наистина именно силните държавни обединения пречат на световната глобализация, която американците се канят да оседлаят.
И понеже едното от двете европейски препятствия към световната глобализация падна в началото на века, айде сега да вкараме троянски коне и мисли в другото препятствие откъм опосканите и диви балканско-туземски земи.
Така ли?
Така ли те инструктираха да лапацолничиш тия, дето сега ти плащат заплатата бе, драги ми господине?
Или ти само това можа да измислиш за цял ден, пардон – нощ, висене пред компютъра?
Добре, ама:
- За какви пет лева, пардон – кредитни карти за защита на потребителя става въпрос?
- А ще има ли кредитни карти за защита от внос на скапана американска царевица?
- Или кредитни карти защита от внос на американски пилешки бутчета, ама точно от тия дето, когато са били върху приносителите си, оттам са им били впръсквани антибиотиците?
- И за какви отвъдатлантически чуждоземци с индиано-изтребителска наследственост, пратени да пасат патки в село Франкфурт и махала Париж, иде реч?
- Какво общо имат те със защитата на европейските потребители?
Изобщо – каква е пряката асоциация на предмета на тази статия с изложеното от един объркан проамерикански драскач и елементарен пропагандатор?
Този човек има пълни каши в главата си.
Загрижен съм за него.


Редактирано от - ламбен на 02/11/2006 г/ 17:32:32

02 Ноември 2006 17:26
параграфе, след като се охълцахте на изборите, сега за есперантото ли си се разпалил? Я по-леко, че се разхвърчаха слюнки

много те дразнят тези САЩ. ще змаеш. Я си признай колко пъти не ти дадоха виза, че и те глобиха някой друг долар за целта?
02 Ноември 2006 17:40
G 5,
НИКОГА досега НЕ ми е била отказвана виза за САЩ!!!
Имам племенници в Сеатъл, сестра и племенница в Чикаго и племенница в Ню Йорк!
Ерго, сащците НЯМАТ проблем с мен, нито аз със сащците!!!
УЧИ китайски!!!
02 Ноември 2006 18:10
Какъв е този "нов" стар родник ламбен?
02 Ноември 2006 18:31
За "леля" Нели предполагам става въпрос, нали? На "чичото" може би роднината?
Кой какъв е, драга ми госпожо, се разбира много лесно - гледа се разликата между думи и дела и всичко става ясно на секундата.
В конкретния случай - за разлика от Вас и чичо Ви - аз съм човек, който участвува в този форум с името си.
Съвсем конкретна разлика между дела и думи, нали? Е, надявам се сега да Ви е станало по-ясно.
И се грижете повече за чичото. Той очевидно има нужда от това.
Поздрави.

Редактирано от - ламбен на 02/11/2006 г/ 18:39:06

02 Ноември 2006 18:39
Ламби се пише индустриалец. Едно не можах да разбера само. Как един индустриалец може да се изхвърли с такова нещо като "...за него няма сила на разума – има само власт на парите....". Аз мислех, че за един истински индустриалец няма разлика между силата на разума и силата на парите. За да имаш пари ти трябва разум и то в доста голямо количество. Освен ако не си от индустриалците-дренки, за които вчера отвори дума Джимо и откъдето стана ясно, че дренките са червени.
02 Ноември 2006 18:44
Душо зевзешка, както винаги си много елементарен:
"... за да имаш пари, ти трябва разум ..."
Ами обратното, бе:
За да имаш разум, трябват ли ти пари?
Щото аз това казвам, ама ти, поради явната си липса и по двата параметъра, не си могъл да го вденеш.
Съжалявам.

Редактирано от - ламбен на 02/11/2006 г/ 18:47:33

02 Ноември 2006 18:51
Ламби, чакай бе, човек. Не ми се карай. Ако имаш разум, имаш и пари. По това спор няма. За да имаш пари, обаче, не винаги ти трябва разум. Пример - червените дренки. Но.....забележи, моля, винаги има по едно "но". Но когато имаш пари, но нямаш разум, много бързо ще загубиш парите. Вервай ми.
02 Ноември 2006 18:53
Що се отнася до дренките - това е пак поредната глупост, въдица за баламурници. На която ти, разбира се, веднага си клъвнал.
Дренките, преди станат червени са били зелени. Сливите, преди да станат сини, са били червени. Всичко на този свят се променя във времето.
За разлика от ... разума. Него или си го имаш, или си го нямаш. То си е по рождение.
Как е при тебе, вече разбрахме.
Моите съжаления.
02 Ноември 2006 18:59
Ламби, айде сега ще се обиждаме кой има разум и кой няма разум. Би ли ни обяснил с думи прости как определяш кой има разум и кой няма разум. Моят критерии е прост: който има разум има и пари. Няма такова нещо като беден разумен човек. Виж, обратното не е вярно. Някои имат пари без да имат разум, но....за кратко време.
А за дренките си прав. Първо са били зелени, после са станали червени и после са изсъхнали, изпадали на земята и станали храна на прасетата. Зер дренките разум нямат.
02 Ноември 2006 19:07
Жестокостта ми се сломи и станимашкия люляк ми замириса.....
02 Ноември 2006 19:11
Ламбе, чадо, ти мислиш ли като пишеш или натискаш само копчето копи-пейст с цел запълване сайта на форума на Сега с бла-блата? Лекувай се овреме, момче. Мнозина са се опитвали да се отъркват у чичо ти Фичо, няма да си първия, нито ще си последния. Да не говорим, че е поредния ти опит с нов ник, но мисли трета преснота.

Ако желаеш да влизаш в разговор с Фичо и Нели, няма да стане. Пиша го за да ти спетя усилията за пускане на следващата полуграмотна баналност и за да не запълваш виртуалното пространство с безмислени мисловни напъни, които ще останат без отговор. Това, че си отминаван от околните като малка провинциална гара е твой, а не мой или на Фичо проблем. В този форум хората разговарят с онези, които умеят да мислят и умеят да спорят без да раздават глуповати фрустрирани квалификации.

И още нещо - географското ти разположение не е плюс или минус когато твориш виртуално. Това може да е плюс само в очите на фрустрат, който не може да се похвали с нищо друго освен, че населява Балканския полуостров.


Редактирано от - Нели на 02/11/2006 г/ 19:15:50

02 Ноември 2006 19:14
Ламбене, не обръщай внимание на бръщолевенията на лелята. Пиши, пиши, чета те с удоволствие!
02 Ноември 2006 19:21
Ламбе, душа, те май не четеш статиите преди да пишеш. Кунева няма в ресора си храните и тяхната вредност. ГМ храни са дискусионен политически, икономически и философски, а не само здравен въпрос, който се чепка не тука.
*
Не се казва в статията какво има Кунева в ресора си, но се предполага, че ще има (извинявам се за повторението): да координира/движи законодателството, админстративната и съдебната практика в ЕС в областта на отговорността на продавача за продукта (гаранция, сервиз и др.); спазването на договорите от продавача (измама и др. нечестни търговски похвати); правото на неприкосновеност на личния живот на потребителя (кражба на лични данни и др.); регулирането на монополите в сферата на комуналните услуги, събирането/разсрочването на плащанията, спирането на тока/водата/ и пр. при неплащане; въпросите на потребителския кредит, несъстоятелността, възстановяването на кредита, консолидацията на дълг и др. под. Също и да следи за осведомяването на потребителите за правата им, както се прави в САЩ с фермани по стените на магазините и заведенията за услуги.
*
В България в тези области цари, както четем и ние ката ден, пълен батак, а и Кунева няма нищо общо с тях, няма опит и др. лични качества т.н. А би могло, ако на тоя пост имаше някой компетентен и солиден човек, той да натисне България за промяна, която ни е страшно нужна, вкл. и на тебе, който/която сигурно също имаш проблеми я с парното, я с водата, я с тока, я с газа, я с некачествени продукти (нехранителни) и лошо обслужване, я с потребителски кредит.
*
Понеже явно не си виждал/а кредитна карта - да, тя може да те защити и от лоша американска царевица и кокоши бутчета - връщаш ги на продавача и ако той не ги приема - спираш плащането по картата. Това е възможно в цивилизованите страни. Там обаче рядко се налага, понеже търговецът приема рекламациите без шест-пет.
02 Ноември 2006 19:23
Мръсна продажна дарожна шунда владееща езици! t
02 Ноември 2006 19:25
В този калъбълък не мога да се вредя да й ръфна и аз задника на тая сочна дренка....
02 Ноември 2006 20:07

Мога само да спомена, че съм изпитал известно разочарование от прословутата американска”защита на потребителя”.През 1986 г.имах доста неприятен случай с една фирма във Флорида, която не достави пуснатата от мен поръчка, като същевременно сумата възлизаща на около сегашни 120 евро бе дебитирана в кредитната ми карта.Рекламирах веднага въпросната транзакция, но VISA ме уведоми(след два месеца проучване), че опитите да влязат в контакт с въпросната фирма, са останали безуспешни.Потърсих съдействие в търговския отдел към американското посолство в Брюксел, но там ми заявиха, че не могат да вземат отношение, тъй като сумата не надвишавала 150 евро.
В край на краищата въпросът бе приключен в моя полза и сумата ми бе възстановена, но трябваше да използвам нестандартни пътища за решаването му.
Така че е по-добре да не се абсолютизират нещата с американската система за “защита на потребителя”.

02 Ноември 2006 20:07
Само дето не успях да вдена защо на България и е била нужна американска царевица. Нали си имаме Добружа?

Кредитната карта е 100% защита на потребителя. Отказваш плащане при некачествена стока (запълваш и съответна анкета защо го правиш), кредитната карта ти дава веднага временен кредит докато разглежда искането ти и се обръща към продавача. Ако той не може да докаже, че има твоето разрешение за използване и че е изпълнил всичките изисквания за качествена стока кредитната компания не му дава съответната сума, или ако вече я е дала си я взима от сметката му. Няма нормален продавач, който да се скара с кредитна компания, ако не е прав. Все пак всички са зависими един от друг - кредитната компания зависи от търговията на продавача и от желанията за харчене на клиентите си, продавача зависи от кредитната компания за да увеличи 3-4 пъти оборота си с клиенти, които плащат само с пластик, клиентът е зависим от кредитната компания защото иска да е сигурен в закупуването на качествени стоки и т.н., и т.н..

Накратко, ползването на кредитни карти е автоматична гаранция срещу лошо балканско обслужване. Да не говрим, че плащането в кеш е предпоствка и за укриване на данъци и суми от държавата. Да си спомним с колко се увеличи оборота на пропусквателен пункт между България и Гърция когато се въведе системата на автоматично плащане и се премахна кеша от ръцете на държавните служители там. Ставаше въпрос не за проценти, а за пъти. 10 пъти, повтарям, 10 пъти повече суми от таксите при премахване условията за каржба. В една нормална държава тези суми се използавт не за строене на грозни вили и хотели от крадците митничари, а за построяване на пътища, на заводи за обработка на боклука, за социални нужди.

Премахването на голяма част от кеша от оборота в страната ще увеличи нравствения климат като цяло, доворието между клиет и продавач и не на последно място намали чувствително и криминалността по улиците на България.

02 Ноември 2006 20:14
Що се отнася до кредитните карти - имам и американска и европейска. И по двете не може да се спре плащането за вече изконсумирана стока.
А що се отнася до Нелито - то май си е патило и от други, та ме бърка с тях. Аз съм нов - няма страшно. Ама тя е май е по-стара, отколкото й се иска, та се притеснява.
Що пък се отнася до търкането с чичето - опазил ме бог, оставям й го изцяло на разположение.
Но що се отнася до желанието за търкане у нея и у чичето с другите - именно то е, което дразни всички от по-нормалните читатели. Тия двамата имат нископородната страст да се търкат у всичко, що им падне.
Ненатъркали се, бе! Що не се върнете тука да ви оправи родната действителност? Много бързо ще стане, да знаете.

Редактирано от - ламбен на 02/11/2006 г/ 20:55:40

02 Ноември 2006 20:25
Нели:
Ламбе, чадо, ти мислиш ли като пишеш или натискаш само копчето копи-пейст с цел запълване сайта на форума на Сега с бла-блата?


Май тази дейност се върши най-паче от двама манханитяни(нема да споменавам кои )
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД