Догодина гражданите ще могат да ползват по-малки облекчения, когато даряват физически лица. "Сумата, с която се намалява данъчната основа на доходите в този случай, ще е до 5%, а не до 10% от дохода, както е в момента", съобщи вчера Даниела Влъчкова, главен експерт в Министерството на финансите. Целта е да се озапти тенденцията към главоломно и съмнително нарастване на сумите, които се отчитат като дарения.
Промените вече са направени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, който беше приет от парламента, но още не е публикуван в "Държавен вестник."
Когато в парламента се гледаха предложенията за облагане на физическите лица, МФ предложи още по-радикална мярка - изобщо да няма облекчение, когато дарението е за физическо лице, а данък да не се плаща само ако сумата е предназначена за фондация, социален дом или друго юридическо лице. Мотивът беше, че има твърде много измами. Депутатите обаче не приеха идеята с аргумента, че не може заради измамниците да се отнема стимулът за коректните дарители. При гласуването на закона на първо четене 10% се запазиха. Намалението на облекчението на 5% се е промъкнало при гласуването на второ четене. Не е ясно чие е било предложението.
Както "Сега" вече писа, даренията от граждани към физически лица само за миналата година са скочили с рекордните 250%. През 2004 г. те са били под 6 млн. лв., а през 2005 г. сумата е прескочила 21 млн. лв. От 2002 г. насам пък отчетените като дарения суми са се повишили около 20 пъти, показват данните на МФ. Средната сума на едно дарение м.г. е 828 лв.
"Над 90% от благотворителността м.г. е била за хора с увреждания", съобщи още Влъчкова. При нито един от другите случаи, за които важат облекченията - при дарения за болници, училища, сираци, социално слаби, културни институти и др., няма подобен скок.
"Да се правят договори за дарения, с които се превъртат пари и се пести данък, започва да става национален спорт", коментира Людмила Елкова, директор на дирекция "Данъчна политика" в МФ. Според нея става въпрос за масова практика, защото м.г. над 25 000 души са декларирали, че са направили дарения. "Парите, които се ползват като облекчения, на практика не стигат до лицата, които тази политика иска да подпомогне. Тези загуби не могат да провалят бюджета, но са симптоматични", подчерта Елкова.
За разлика от огромната сума, която са дарили гражданите, благотворителността на фирмите към физическите лица м.г. е била за едва 1.3 млн. лв. Според МФ това са реални дарения и затова за тях 10-процентното облекчение се запазва.
|
|