Проектът за меморандум между „Булгаргаз" ЕАД и „Газпром експорт" ще представи днес министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров на лидерския съвет на тристранната коалиция. Документът е изготвен в продължение на близо 1 година след преговори с руската страна.
Политическото решение ще послужи за основа за финализирането на новата сделка с дъщерното дружество на "Газпром", казаха от министерството.
Единият вариант на меморандума предвижда в сила да остане сегашният договор за транзит на газ, който изтича през 2010 г. По него руската страна има сериозни възражения, тъй като цената е значително над средните за Европа, а и се заплаща в природен газ, който е калкулиран по ниски цени. Вторият вариант предвижда нов договор до 2030 г., без бартер, но с ангажимент за инвестиции в България от порядъка на $ 100 млн. годишно в газификацията и постепенно увеличаване на количествата транзитиран за Турция газ. От сегашните 15 млрд. куб. метра те трябва да се вдигнат до 20 млрд. куб метра през 2015-2020 г. "И двата варианта имат своите предимства и недостатъци", каза чрез пресцентъра си Овчаров вчера.
Не предизвиква никакво удивление, че официалната комунистическа пропаганда изтиква в девета глуха истински важните въпроси. Така тихо и без обсъждания мина процедурата и харизахме Белене Газпрому. Сега по същия начин политбюрото се гласи да вземе политическо решение някъде в землянката, далеч от хорските очи и уши. Ние дори не знаем има ли различия по въпроса между "коалиционните партньори" по проблемите с "Газпром".
Специалистите твърдят, че при подписване на нов договор с руския газов монополист ще последва скок в цените на газовите доставки. Франко софийската топлофикация газът ще поскъпне с 52%, което автоматично ще направи топлоенергията непосилна за много български домакинства. При новия формат на договора се очаква от 2007 до 2010 г. да доплатим на вносителя 1.1 милиарда долара . От евентуалното предоговаряне с Газпром, ще бъде сериозно засегнат и индустриалния сектор, особено химическата промишленост. Всичко това трябва да бъде компенсирано от някакво бъдещо увеличение на транзита за Турция.